reklama

Řepík je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, koupel, tinkturu nebo mast

Lenka Valjentová
8. června 2020
Řepík lékařský je velkým přírodním pomocníkem při nejrůznějších zdravotních potížích. Má hojivé a dezinfekční účinky, zvyšuje obranyschopnost organismu a především léčí problémy s trávením. Působí blahodárně nejen při vnitřním užívání, ale efektivně pomáhá i zevně v podobě uklidňujících obkladů, mastí a léčivých koupelí. Řepík by proto neměl chybět v žádné domácí bylinné lékárničce.
reklama

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) na první pohled připomíná diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum), dorůstá do výšky okolo 90 cm. V červnu rozkvétá hroznem zlatožlutých kvítků vonících po meruňkách a kvete celé léto. Řepík lékařský najdete na suchých a slunečných místech, na jižních křovinatých stráních, sušších loukách, mezích, na okrajích lesů a pastvinách od nížin do podhůří.

7 pravidel sběru, sušení a uskladnění řepíku

 1. Kvetoucí nať i s přízemními lístky, ale bez spodní dřevnaté části a bez plodů ustřihněte nůžkami či odřízněte nožem asi 10 cm nad zemí.
 2. Sbírá se v době květu, což je zhruba od června až do začátku září.
 3. Řepíkovou nať sušte zavěšenou ve svazcích nebo rozloženou vtenkých vrstvách na sušicích platech nebo lískách.
 4. Sušte ji rychle, bez obracení, na suchém, stinném a vzdušném místě nebo při umělém teple nepřevyšujícím35 °C.
 5. Řepík je náchylný kzapaření, snadno vlhne. Pokud zhnědne, je už nepoužitelný.
 6. Po správném usušení má řepík svěží zelenou barvu, kořenně voní a chutnáhořce.
 7. Usušenou řepíkovou nať dejte do papírových nebo plátěných sáčků, uchovávejte na místě chráněném před světlem a hlavně vlhkostí, aby nezplesnivěla.

Proč řepík pomáhá zdraví

Léčivé účinky řepíku lékařského jsou především ve vysokém obsahu tříslovin se svíravými a stahujícími účinky. Vedle nich řepík obsahuje hořčiny, flavonoidy, silice, železo, vitaminy C a K, kyselinu křemičitou a fytoncidní látky, které potlačují různé kmeny mykobakterií.

Vše o léčivých bylinách a zeleném koření se dozvíte v našem speciálu:

Řepík je tradiční lék proti průjmu

Nálev nebo tinktura z řepíku vnitřně působí protizánětlivě a dezinfekčně, zvyšuje vylučování žluči a má také diuretické a detoxikační účinky. Používá se jako podpůrný prostředek při všech poruchách trávení a látkové výměny, při léčbě žlučníkových a ledvinových kamenů a poruchách žlučových cest a jater. Řepík je skvělý lék proti průjmu. Zrychluje metabolismus tuků, podporuje hubnutí a snižuje hladinu cholesterolu. Příznivě působí při zánětlivých onemocněních močových cest. Kousek čerstvého řepíku lékařského povařeného v mléce u mužů podporuje chuť na sex, naopak v kombinaci s alkoholem (stačí i jedno pivo) má přesně opačné účinky.

Obklady, koupele a spol.

Zevně se využívá protizánětlivých, svíravých a antiseptických vlastností řepíku. Používá se jako kloktadlo při zánětech vústní dutině a při zánětech horních cest dýchacích a na výplachy nosu při silné rýmě. Obklad, koupel nebo mast pomáhají při akné, ekzémech a odřeninách, osvědčily se při léčbě hnisavých vyrážek, bércových vředů, špatně se hojících ran, křečových žil a hemoroidů. Účinně působí proti bolesti kloubů, svalů a revmatismu. Na obklady se může použít také čerstvá rozdrcená nať.

Řepík v rytmu století

Řepík byl významná léčivka, která byla po staletí známá jako královská bylina, protože prý kdysi zachránila život pontskému králi Mithridatu Eupatorovi (vládl do roku 64 př. n. l.), když mu byl podán jako protijed při otravě. Ve starověku se používal proti průjmům a kléčbě jater a sleziny. V tradičním lidovém léčitelství byl vyhledávaným lékem na nespavost, nervozitu a hysterii, často byl součástí bylin vpolštářích spolu s kozlíkem, mateřídouškou a heřmánkem. Řepík lékařský byl rovněž považován za rostlinu magickou, protože chránil dobré lidi před zlými silami, kouzly a kletbami čarodějnic, skřítků a démonů.

null

Čaj proti průjmu

Ingredience

Příprava

Sušené nebo čerstvé byliny smíchejte, odeberte buď 1 lžičku nebo 1 vrchovatou lžíci směsi a zalijte vroucí vodou, nechte zhruba 10 minut vyluhovat vuzavřené nádobě a pak sceďte.

Použití

Nálev připravujte vždy čerstvý, bezprostředně před použitím! Teplý čaj pijte podle potřeby až třikrát denně po doušcích.

null

Domácí tinktura na kloktání, mazání i užívání

Ingredience

 • 100 g nadrobno nasekané čerstvé řepíkové natě
 • 500 ml čirého vysokoprocentního alkoholu (min. 44 %)

Příprava

Řepík vložte do sklenice a zalijte alkoholem, bylina musí být celá ponořená, aby nechytla plíseň. Nechejte nejméně tři týdny macerovat, občas protřepejte. Potom sceďte skrz husté sítko nebo kávový filtr, řepík důkladně vymačkejte. Nakonec tinkturu přelijte do čisté lahve.

Použití

Řepíková tinktura je skvělá na kloktání při zánětech v ústní dutině a bolesti v krku, slouží skvěle jako mazání při revmatismu a hexenšusu. Jako kúra pro regeneraci jater se používá dvakrát denně 10 kapek ve sklence vody.

Domácí bylinná mast na křečové žíly

Ingredience

Příprava

Byliny nadrobno posekejte. V hrnci opatrně rozehřejte sádlo, nasypejte do něj bylinky, nechte vzkypět, promíchejte a sejměte z plotýnky. Nechte 24 až 28 hodin odstát. Pak směs opatrně zahřejte (nesmí se začít smažit nebo připálit!), přefiltrujte přes plátno a slijte do připravených dóziček. Mast skladujte v chladu a temnu.Můžete použít i jiný masťový základ, například vazelínu, lanolin, kokosový olej čibambucké máslo.

Řepíková koupel proti únavě a vyčerpání

Ingredience

 • 5 lžic sušeného řepíku nebo 8 lžic čerstvého řepíku lékařského
 • 450 ml vody

Příprava

Řepík zalijte studenou vodou, nechte přes noc macerovat a druhý den pomalu přiveďte k varu, 3 minuty povařte. Sceďte a vlijte do připravené lázně.

Použití

V řepíkové lázni vydržte přibližně 15 minut. Účinně působí proti bolesti kloubů, svalů a revmatismu.

Pravidelné večerní koupele nohou ve vlažném odvaru z řepíku se doporučují při celkové únavě a vyčerpání.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama