Řepík je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, kapky nebo mast
Řepík lékařský je odpradávna přírodním pomocníkem při léčení nejrůznějších zdravotních potíží. Má hojivé a dezinfekční účinky, zvyšuje obranyschopnost a podporuje trávení. Efektivně pomáhá i zevně v podobě obkladů, mastí a léčivých koupelí. Řepík by proto neměl chybět v žádné domácí bylinné lékárničce.
Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) na první pohled připomíná diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum), dorůstá do výšky okolo 90 cm. V červnu rozkvétá hroznem zlatožlutých kvítků vonících po meruňkách a kvete celé léto. Řepík lékařský najdete na suchých a slunečných místech, na jižních křovinatých stráních, sušších loukách, mezích, na okrajích lesů a pastvinách od nížin do podhůří.
Sběr řepíku
Řepík lékařský se sbírá v době květu, což je zhruba od června do začátku září. Kvetoucí nať i s přízemními lístky, ale bez spodní dřevnaté části a bez plodů ustřihněte nůžkami či odřízněte nožem asi 10 cm nad zemí.
Sušení řepíku
- Řepíkovou nať sušte zavěšenou ve svazcích nebo rozloženou v tenkých vrstvách na sušicích platech nebo lískách.
- Sušte ji rychle, bez obracení, na suchém, stinném a vzdušném místě nebo při umělém teple nepřevyšujícím 35 °C.
- Řepík je náchylný k zapaření, snadno vlhne. Pokud zhnědne, je už nepoužitelný.
- Po správném usušení má řepík svěží zelenou barvu, kořenně voní a chutná hořce.
- Usušenou řepíkovou nať dejte do papírových nebo plátěných sáčků, uchovávejte na místě chráněném před světlem a hlavně vlhkostí, aby nezplesnivěla.
Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) na první pohled připomíná diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum) Zdroj: iStock
Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) na první pohled připomíná diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum) Zdroj: iStock
Na co je dobrý řepík vnitřně
Léčivé účinky řepíku lékařského tkví především ve vysokém obsahu tříslovin se svíravými a stahujícími účinky.
„Nálev nebo tinktura z řepíku vnitřně působí protizánětlivě a dezinfekčně, zvyšují vylučování žluči a mají také diuretické a detoxikační účinky. V tradičním léčitelství se používá jako podpůrný prostředek při všech poruchách trávení a látkové výměny, při léčbě žlučníkových a ledvinových kamenů a poruchách žlučových cest a jater, zrychluje metabolismus tuků, podporuje hubnutí a snižuje hladinu cholesterolu. Příznivě působí při zánětlivých onemocněních močových cest. Řepík je skvělý přírodní lék proti průjmu,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár a dodává: „Pro zajímavost: kousek čerstvého řepíku lékařského povařeného v mléce u mužů podporuje chuť na sex, naopak v kombinaci s alkoholem (stačí i jedno pivo) má přesně opačné účinky.“
Na co je dobrý řepík zevně
Zevně se využívá protizánětlivých a antiseptických vlastností řepíku. Používá se jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině a při zánětech horních cest dýchacích a na výplachy nosu při silné rýmě. Obklad, koupel nebo mast pomáhají při akné, ekzémech a odřeninách, osvědčily se při léčbě hnisavých vyrážek, bércových vředů, špatně se hojících ran, křečových žil a hemoroidů. Účinně působí proti bolesti kloubů, svalů a revmatismu. Na obklady se může použít také čerstvá rozdrcená nať.
Tradiční léčení řepíkem
„Řepík je významná léčivka, která byla po staletí známá jako královská bylina, protože prý kdysi zachránila život pontskému králi Mithridatu Eupatorovi (vládl do roku 64 př. n. l.), když mu byl podán jako protijed při otravě. Ve starověku se používal proti průjmům a k léčbě jater a sleziny. Kdysi býval vyhledávaným lékem na nespavost, nervozitu a hysterii, často byl součástí bylin v polštářích spolu s kozlíkem, mateřídouškou a heřmánkem. Řepík lékařský byl rovněž považován za rostlinu magickou, protože chránil dobré lidi před zlými silami, kouzly a kletbami čarodějnic, skřítků a démonů,“ vypráví Martin Kolár.
Řepíkový čaj
Ingredience
- 3 díly sušeného nebo čerstvého řepíku lékařského
- 1 díl sušeného či čerstvého popence břečťanolistého
- 250 ml vroucí vody
Příprava a užívání
Sušené nebo čerstvé byliny smíchejte, odeberte buď 1 lžičku nebo 1 vrchovatou lžíci směsi a zalijte vroucí vodou, nechte zhruba 10 minut vyluhovat v uzavřené nádobě a pak sceďte. Nálev připravujte vždy čerstvý, bezprostředně před použitím! Teplý čaj pijte podle potřeby až třikrát denně po doušcích.
Přečtěte si také: Univerzální návod, jak udělat domácí tinkturu z léčivých bylin
Řepíkové kapky
Ingredience
- 100 g nadrobno nasekané čerstvé řepíkové natě
- 500 ml čirého vysokoprocentního alkoholu (min. 44 %)
Příprava a použití
Řepík vložte do sklenice a zalijte alkoholem, bylina musí být celá ponořená, aby nechytla plíseň. Nechejte nejméně tři týdny macerovat, občas protřepejte. Potom sceďte skrz husté sítko nebo kávový filtr, řepík důkladně vymačkejte. Nakonec tinkturu přelijte do čisté lahve.
- Řepíková tinktura je skvělá na kloktání při zánětech v ústní dutině a bolesti v krku, slouží skvěle jako mazání při revmatismu a hexenšusu. Jako kúra pro regeneraci jater se používá dvakrát denně 10 kapek ve sklence vody.
Jak vyrobit mast z řepíku
Ingredience
- 4 hrsti čerstvého řepíku lékařského
- 1 hrst čerstvé mařinky vonné
- 3 hrsti čerstvého měsíčku lékařského
- 900 g čistého nesoleného vepřového sádla
Příprava a použití
Byliny nadrobno posekejte. V hrnci opatrně rozehřejte sádlo, nasypejte do něj bylinky, nechte vzkypět, promíchejte a sejměte z plotýnky. Nechte 24 až 28 hodin odstát. Pak směs opatrně zahřejte (nesmí se začít smažit nebo připálit!), přefiltrujte přes plátno a slijte do připravených dóziček. Mast skladujte v chladu a temnu. Můžete použít i jiný masťový základ, například vazelínu, lanolin, kokosový olej či bambucké máslo.
- Domácí řepíková mast je vhodná na ekzémy, na zanícené a mokvavé rány, používá se na hemoroidy, opruzeniny, dobře hojí i zatvrdlou kůži na nohách. Nejčastěji se využívá na křečové žily a bércové vředy.
Domácí řepíková mast je vhodná na ekzémy, na zanícené a mokvavé rány, používá se na hemoroidy, opruzeniny, dobře hojí i zatvrdlou kůži na nohách. Zdroj: iStock
Domácí řepíková mast je vhodná na ekzémy, na zanícené a mokvavé rány, používá se na hemoroidy, opruzeniny, dobře hojí i zatvrdlou kůži na nohách. Zdroj: iStock
Řepíková koupel proti únavě a vyčerpání
Ingredience
- 5 lžic sušeného řepíku nebo 8 lžic čerstvého řepíku lékařského
- 450 ml vody
Příprava a použití
Řepík zalijte studenou vodou, nechte přes noc macerovat a druhý den pomalu přiveďte k varu, 3 minuty povařte. Sceďte a vlijte do připravené lázně.
- V řepíkové lázni vydržte přibližně 15 minut. Účinně působí proti bolesti kloubů, svalů a revmatismu. Pravidelné večerní koupele nohou ve vlažném odvaru z řepíku se doporučují při celkové únavě a vyčerpání.
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, cs.wikipedia.org, bylinkyprovsechny.cz