reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Kdy k nám začal chodit Ježíšek? Dávání vánočních dárků má v Česku dlouhou tradici

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 24.12.2020
Tradice vánočních dárků. Víte, kdy se spojily české Vánoce se štědrým Ježíškem?
Autor: istock.com Tradice vánočních dárků. Víte, kdy se spojily české Vánoce se štědrým Ježíškem?
Smyslem vánočního dárku je dát obdarovanému najevo, že ho máme rádi a chceme mu udělat radost a potěšit ho. Kde je počátek této krásné tradice, kterou milují především děti? Obdarovávání o Vánocích má své kořeny v dávné minulosti, kdy si lidé dávali spolu s přáním všeho dobrého také drobné dárky, které ale s těmi dnešními nemají mnoho společného. Podívejme, se trochu do historie, abychom se dozvěděli, kdy a kdo spojil české Vánoce se štědrým Ježíškem, připomeňme si, kdo je dnes globálně nejvýraznější vánoční postavou i jaké dárky pod stromeček podle lidových pověr nepatří.

reklama

Vánoční dárky mají své pradávné kořeny ve vánočních koledách a obchůzkách. Ve středověku si lidé posílali spolu s přáním všeho dobrého, štěstí a zdraví také drobné dárečky (většinou co se urodilo anebo co sami vyrobili), obdarovávali chudé, hospodáři dávali výslužku čeledi. Mnohé v sobě skrývaly symboliku, tak třeba jablka zdraví a sílu, ořechy dlouhověkost a moudrost, sladkosti naději na sladký život… Tyhle dárky nemají s dnešními vánočními dárky mnoho společného. Měly spíše význam dobročinnosti a vlastně se ani přesně neví, jestli vůbec něco dostávaly děti. A pokud ano, tak v bohatších rodinách ne ty vlastní, ale v rámci dobročinnosti jen ty chudé.

Tradice vánočních dárků: ve středověku si lidí posílali spolu s přáním všeho dobrého, štěstí a zdraví také drobné dárečky, většinou co se urodilo anebo co sami vyrobili, mnohé v sobě skrývaly symboliku, jablka zdraví a sílu, ořechy dlouhověkost a moudrost
Autor: istock.com Tradice vánočních dárků: ve středověku si lidí posílali spolu s přáním všeho dobrého, štěstí a zdraví také drobné dárečky, většinou co se urodilo anebo co sami vyrobili, mnohé v sobě skrývaly symboliku, jablka zdraví a sílu, ořechy dlouhověkost a moudrost

České Vánoce a Ježíšek, který rozdává dárky

„Tradice vánočních dárků v rámci rodiny vznikla nejspíš v 16. století, v době německé reformace. Martin Luther a jeho následovníci v duchu svého učení hlásali život výhradně podle evengelií a odmítali pozdější světce a mučedníky, o nichž se v evangeliích nehovoří. Odmítali slavit i svatého Mikuláše, a proto protestanti začali obdarovávat své děti místo 6. prosince až na svátek Narození Páně 25. prosince. Současně s tím v duchu důrazu na rodinné tradice přijali představu, že dárky přináší malé dítě – Ježíš narozený v Betlémě (německy Christkind),“ vysvětluje v knize Česká lidový a církevní rok Alena Vondrušková.

Tradice vánočních dárků: ilustrace z roku 1876
Autor: istock.com Tradice vánočních dárků: ilustrace z roku 1876

V českých zemích byla drtivá většina obyvatel v 16. století protestanského vyznání a úzce spolupracovala s luterány, zvláště v oblastech, kde žili Němci. Ve druhé polovině 16. století se začalo přesouvat ve většině krajů obdarovávání dětí na předvečer svátku Narození Páně, tedy na Štědrý den. Po třicetileté válce sice přišla protireformace, ale mnohé protestanské zvyky, které pro katolickou církev nebyly ideologicky závadné, se nejen tolerovaly, ale jezuité jim dali nový rozměr – právě oni spojili české Vánoce se štědrým Ježíškem, který rozdává dětem dárky. A tak se u nás v době baroka vytvořil specifický vánoční fenomén.

Tradice vánočních dárků: staročeské Vánoce s dárky pod stromečkem
Autor: archiv Muzea v přírodě Vysočina (skanzen Veselý kopec) Tradice vánočních dárků: staročeské Vánoce s dárky pod stromečkem

Jak vypadá Ježíšek?

Ve většině Evropy se nakonec ujalo rozdávání dárků na Štědrý večer anebo na Boží hod ráno. V takřka každé zemi naděluje dárky někdo jiný. Pestrost těchto postav je velká, většinou je nosí vánoční muži, skřítci, někde se můžeme setkat i se zvířaty. Většinou vycházejí z národních mýtů a legend. Ježíšek naděluje dárky pod stromeček nejen v Česku a na Slovensku, ale taky v části Německa, Rakouska, Švýcarska nebo Maďarska. V případě Ježíška neexistuje univerzální představa, jak vypadá, a tak ho můžeme vidět jako Jezulátko, zlatovlasé dítě, boubelatého andělíčka, nebo hodného dědečka s bílým vousy.

Vánoce, jak je někteří ještě pamatujeme

Vánoce, jak je někteří ještě pamatujeme: Jaký byl Ježíšek před rokem 89?

Jak se liší svátky v USA a v Česku?

Největší rozdíly mezi americkými a českými Vánocemi. Santou a Ježíškem to nekončí

Santa Claus

Dnes je globálně nejvýraznější vánoční postavou Santa Claus, který svou známou podobu (urostlý muž s bílými vousy, dobrotivým výrazem oblečený v červeném kabátě) získal až díky reklamní kampani ze třicátých let 20. století. Autorem portrétu Santa Clause je švédský ilustrátor Haddon Sundblom. Postupně se kolem něj vytvořilo mnoho příběhů, například, že jezdí na saních tažených soby nebo že žije na pólu.

Tradice vánočních dárků:
Autor: istock.com Tradice vánočních dárků:

Vánoční dárky a lidové pověry

Dárky pod vánočním stromem měly a mají svou symboliku a jsou spojené s lidovými pověrámi. Například se nesměly darovat žádné ostré předměty jako nože, jehly, ostré nářadí, neboť se věřilo, že popíchají srdce a promění lásku v bolest. Pod stromeček nepatří také kapesníky a perly, neboť přinášejí pláč, smutek a zklamání. Ani boty by se na Vánoce neměly dávat, aby obdarovaného nečekal rozchod s i milovaným člověkem. Výslovně zakázané bylo darovat cokoli černého, protože černá je barva neštěstí, konce, smrti a zmaru.

Tradice vánočních dárků: dárky se dříve nebalily, tento zvyk k nám přišel až v době první republiky z USA
Autor: istock.com Tradice vánočních dárků: dárky se dříve nebalily, tento zvyk k nám přišel až v době první republiky z USA

O vánočních dárcích by vás taky mohlo zajímat:

Vánoce bez dárků

Vánoce bez dárků? Jak se domluvit s příbuznými a čím dárky nahradit

DIY vánoční dárky podle horoskopu

ODHALENO: Špatně zabalené vánoční dárky přinášejí lidem větší radost, ukázala studie. Čím to je?

Co k Vánocům nekupovat?

10 častých vánočních dárků, které už nekupujte. Radost neuděláte pračkou ani parfémem

DIY vánoční dárky podle horoskopu

DIY vánoční dárky podle horoskopu: Vyrobte radost přesně na míru

Vánoční dárky nekupujte, ale upečte!

Vánoční dárky nekupujte, ale upečte! Vyjdou vás na pár korun a budete originální

14 tipů na dokonalé vánoční dárky pro gurmány

14 tipů na dokonalé vánoční dárky pro gurmány

reklama

Článek je zařazen v: vánoční dárky , vánoční dárky historie , Ježíšek , Santa Claus , jaké dárky na Vánoce nedávat

reklama

Přečtěte si také