Bydlení

31. března 2016 06:00

Markéta Zídková

Pár nadšenců si zařídil bydlení snů v budově bývalého nádraží

Stylový domov v nádražní budově.

Německý pár se usídlil na starém nádraží v Braniborsku. Teď jeho obyvatelé vaří a odpočívají v místech, kde kdysi bývala čekárna a přepážka s jízdenkami.

Stále více Berlíňanů hledá únik za velkoměsto, do volné krajiny. Kdysi opuštěné statky a zámky jsou už pomalu rozebrané a zbývají – nádraží! Berlínská radioložka Stephanie Kloosová na aukci v roce 2013 koupila za 550 000 korun sešlé nádraží v braniborském městečku Alt Ruppin, které následně zrenovovala, aby měla kam jezdit na víkendy.

Z čekárny a výdejny jízdenek spolu s manželem Wernerem udělali otevřenou kuchyni s obývací zónou. V někdejším skladu pak vysedávají u krbových kamen.

Přestavba atypického domu ovšem nebyla vůbec jednoduchá. „Trvala dva roky. Neměla jsem ponětí, jaké všechny podniky budu muset oběhávat. Měsíce jsem pendlovala mezi úřady, drážní společností Netz AG spravující železniční síť a německými drahami a obstarávala potřebná povolení,“ popisuje úřední anabázi Kloosová. Neméně náročná byla rekonstrukce i po technické stránce. Jednu ze dvou přízemních prostor rozdělovaly příčky na mnoho malých místností, které sloužily jako jednotlivá pracoviště. Ty bylo třeba vybourat. K tomu, aby se z nádraží stalo bydlení, museli stavitelé položit i kompletně nové rozvody všech sítí a k tomu na pozemku instalovat i nádrž na zkapalněný zemní plyn.

Poslední vlak odsud odjel už před mnoha lety, noví majitelé tohoto drážního stavení ale názorně předvedli, že i na opuštěném perónu se dá hezky žít. Pohled na jejich ohleduplně zrenovovaný dům s přebudovaným interiérem to jen potvrzuje. Jedinou vadou na kráse celého projektu tak zůstávají jeho vysoké náklady. Ty kromě již zmíněné bagatelní částky za nemovitost činily dalších 7 700 000 korun.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také