Bydlení

26. září 2023 08:00

redakce Prima Living

Styl japandi potěší všechny milovníky skandinávského designu a japonského minimalismu

Je jednoduchý, přitom útulný. Japandi spojuje to nejlepší ze skandinávského bydlení s japonským stylem plným elegantních linií. Japandi můžete snadno zakomponovat do svého bytu. Podívejte se, co si pořídit a co jak upravit.

Japandi hledá dokonalost v nedokonalostech. Dřevo nemusí být opracované a nalakované, rostliny nemusí přetékat květy, křesla nemusí ladit s pohovkou. Japandi dává přednost tomu, aby byl domov příjemný pro život, vyzýval k odpočinku a vnášel přírodu do městských bytů. Základní filozofií japandi stylu je, že méně je více! Spojuje v sobě japonskou filozofii wabi-sabi, která působí meditativně a harmonicky, se skandinávskou pohodou. Výsledek je opravdu působivý!

Nábytek

Nábytek by měl být pohodlný a jednoduchých tvarů. Můžete použít starší kusy, které upcyklujete. Vzpomeňte na wabi-sabi: nic nemusí ladit, harmonii vytváří i různorodost interiéru. Základem japandi bytu jsou pohovka a nízké konferenční stolky. Důležitá je i knihovna.

Materiály

Skandinávie i Japonsko dávají přednost přírodním materiálům. Nechte vyniknout kresbě dřeva a použijte len nebo vlnu. Skleněné doplňky by měly mít umírněné barvy, vhodné je čiré sklo nebo naopak černé či mléčné. Kovových prvků v japandi bytech moc nenajdete, ty raději ponechte industriálnímu stylu.

Barvy

Zapomeňte na jasně rudou, žlutou nebo třeba modrou. Japandi dává přednost střídmosti. Vhodné jsou okrová, bílá, šedá, blankytně modrá, černá nebo všechny odstíny hnědé. Nic by nemělo zbytečně vyčnívat. V každé místnosti by se měly objevit nanejvýš tři barvy.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Deset pravidel severu: Objevte skandinávský styl a pusťte ho do svého bytu

Dekorace

Dekorací by mělo být co nejméně. Spíš dejte přednost jedné výrazné, která bude pokoji dominovat. Použijte velkoformátovou fotografii nebo třeba velikou vázu se sušenými květy. Fotografie rodiny by v japandi bytě být neměly, stejně jako porcelánové postavičky nebo třeba barevné malby ve zlatých rámech.

Rostliny

Důležitou roli hrají v zařizování jednoduchého japonsko-skandinávského interiéru živé květiny.  Namísto dekorací můžete použít pokojové rostliny. Vzrostlé pokojovky budou pokoji vévodit a navíc dostanou do městských interiérů tolik potřebnou přírodu. Pokud tedy přemýšlíte, zda si koupíte  obraz, raději  si pořiďte si hezkou pokojovou rostlinu nebo třeba kokedamy.

Zdroje: architecturaldigest.com


Přečtěte si také