Šedá barva v interiéru funguje přesně jako šedá eminence
Když jsem si při tvorbě tohoto článku zadala ve vyhledávání význam výrazu „šedá eminence“, našla jsem doslova toto vysvětlení: "osoba, která stojí v pozadí, ale má na dění významný, často rozhodující vliv".
A řekla jsem si, jak moc je to trefné. Šedá barva se totiž opravdu jeví jakoby nedůležitá a zůstává skryta v pozadí. Nicméně ač se nám zdá jakkoliv neutrální, nudná a nic neříkající, má častokrát rozhodující vliv. Po jejím boku jsou najednou všechny barvy výraznější a jakoby v popředí. Zároveň tam, kde naopak chceme zdůraznit surovost, jednoduchost a eleganci, použijeme tuto neutrální barvu.
Šedá je barvou, kterou směle můžeme kombinovat s jakoukoliv další a víme, že se k sobě budou vždy hodit.

Šedá v interiéru - Obrázek 4 Zdroj: Eijjffinger
Jaké pocity v nás šedá vyvolává? Jak působí na naši psychiku?Samostatně použitá šedá barva může působit lehce depresivně a surově. Evokuje v nás pocit chladu, špatné nálady, špatného počasí a neútulna. Zároveň ale použití šedé v kombinaci s barvami působí velmi elegantně a více „měkce“, než v přechodu s bílou barvou.
Použití v interiéru:Tím, že šedá barva má výsadu „neutrálu“, může si opravdu dovolit kombinaci s jakoukoliv jinou barvou.
Sluší jí ostatní neutrály (bílá a černá), kdy docílíte velmi elegantního interiéru, do kterého když přidáte nějakou výraznou barvu v doplňcích a akcentech (například sytě růžovou, zelenou nebo červenou), výsledek bude dech beroucí.
Při použití několika odstínů šedé, tzv. tón v tónu, pak dejte vždy pozor, abyste šedý interiér opět něčím oživili. Pokud nejste zrovna na barvy, stačí zelené rostliny. Kontrast rostlin s šedou, bude opět působit moderně a nadčasově. Velmi využívané jsou v souvislosti s rostlinami betonové stěrky, kdy surovost materiálu v souvislosti s přírodou působí zajímavě.
Zuzana Schubertová, studio Epes rádes
Náš barevný seriál: