Bydlení

21. července 2014 05:17

Markéta Zídková

Šedá barva v interiéru funguje přesně jako šedá eminence

Máme tendenci šedou barvu podceňovat, ona přitom nenápadně dobývá naše domovy.

Když jsem si při tvorbě tohoto článku zadala ve vyhledávání význam výrazu „šedá eminence“, našla jsem doslova toto vysvětlení: "osoba, která stojí v pozadí, ale má na dění významný, často rozhodující vliv".

A řekla jsem si, jak moc je to trefné. Šedá barva se totiž opravdu jeví jakoby nedůležitá a zůstává skryta v pozadí. Nicméně ač se nám zdá jakkoliv neutrální, nudná a nic neříkající, má častokrát rozhodující vliv. Po jejím boku jsou najednou všechny barvy výraznější a jakoby v popředí. Zároveň tam, kde naopak chceme zdůraznit surovost, jednoduchost a eleganci, použijeme tuto neutrální barvu.

Šedá je barvou, kterou směle můžeme kombinovat s jakoukoliv další a víme, že se k sobě budou vždy hodit.

Jaké pocity v nás šedá vyvolává? Jak působí na naši psychiku?Samostatně použitá šedá barva může působit lehce depresivně a surově. Evokuje v nás pocit chladu, špatné nálady, špatného počasí a neútulna. Zároveň ale použití šedé v kombinaci s barvami působí velmi elegantně a více „měkce“, než v přechodu s bílou barvou.

Použití v interiéru:Tím, že šedá barva má výsadu „neutrálu“, může si opravdu dovolit kombinaci s jakoukoliv jinou barvou.

Sluší jí ostatní neutrály (bílá a černá), kdy docílíte velmi elegantního interiéru, do kterého když přidáte nějakou výraznou barvu v doplňcích a akcentech (například sytě růžovou, zelenou nebo červenou), výsledek bude dech beroucí.

Podobné články

Při použití několika odstínů šedé, tzv. tón v tónu, pak dejte vždy pozor, abyste šedý interiér opět něčím oživili. Pokud nejste zrovna na barvy, stačí zelené rostliny. Kontrast rostlin s šedou, bude opět působit moderně a nadčasově. Velmi využívané jsou v souvislosti s rostlinami betonové stěrky, kdy surovost materiálu v souvislosti s přírodou působí zajímavě.

Zuzana Schubertová, studio Epes rádes

Náš barevný seriál:

Sdílejte článek

Přečtěte si také