Bydlení

25. března 2021 14:00

redakce Prima Zoom

Jak zařídit byt, když trpíte úzkostmi? Vyvarujte se vzorů, vsaďte na modrou a řiďte se feng-šuej

Nepříjemný pocit strachu, který zdánlivě nemá reálný základ. Úzkostmi trpí až 15 procent populace, v Česku tak úzkostné stavy zažije aspoň milion a půl lidí. Přicházejí náhle a zhoršují se se stresem. Důležité jsou klid a rovnováha. Ty můžeme navodit doma pomocí různých triků. Každá maličkost se počítá.

Úzkosti se musí řešit s odborníky, ale klidný domov nám nezařídí. To musíme udělat sami. Vyzkoušejte několik doporučení, která změní atmosféru bytu, odstraní překážky a zbytečné vizuální vjemy. Nezaměstnávejte mozek více, než je nezbytně nutné.

Pročistěte poličky

Nejjednodušším krokem je pročistit poličky. Odstraňte hlavně dekorace z cest a fotografie příbuzných. Mnohdy totiž právě tyto předměty vyvolávají negativní emoce a pocity nostalgie. Navíc poloprázdné poličky opticky provzdušňují místnost.

Umírněte vzory

Čím méně vzorů budete v domácnosti mít, tím lépe. Vzorované tapety nebo textilie vypadají úžasně, dodají místnosti na noblese a extravaganci, ale mají jeden negativní efekt. Neustále na nás působí. Můžete si to vyzkoušet. Rozhlédněte se po místnosti, vaši pozornost spíše upoutají vzory a výrazné barvy. Naopak pastelové odstíny, barva dřeva, bílá a šedá zůstávají v pozadí a nijak vás nerozptylují. U úzkostí je dobré se nenechat zbytečně rozptylovat okolím.

Vymalujte stěny namodro

Modrá je dobrá a taky uklidňuje. Pokud chcete mít jiné než bílé stěny, sáhněte po modré nebo šedomodré. Rozhodně se nenechte unést nějakými výraznými barvami. Jednak se špatně kombinují s ostatním vybavením a brzy vás začnou unavovat. Ani optimistická žlutá není cestou.

Otevřete okna

Pusťte do bytu čerstvý vzduch i několikrát denně. Zbavte se také závěsů a záclon. Snižují totiž množství světla, které se do bytu dostane. Základem při úzkostných stavech je nebýt ve tmavém depresivním prostoru. Závěsy můžete nahradit žaluziemi, které se přes den vytáhnou a nechají světlo proudit do bytu. Záclony jsou přežitek z minulých let, ty nepotřebujeme vůbec.

Postel podle feng-šuej

Zařiďte si byt podle filozofie feng-šuej. Odstraňte překážky. Nebudete muset nic překračovat a ničemu se vyhýbat. To je ohromně důležité! Postel dejte ke stěně proti dveřím. Uvidíte, že se vám bude spát mnohem snáze.

Pěstujte pokojové rostliny

Nejsnazší a nejefektivnější cestou je pěstování nenáročných pokojových rostlin. Vyberte si třeba zamiokulkas nebo nezničitelné sukulenty. Dostanete do bytu zeleň a nejspíš vás ani nečeká zklamání z toho, že rostlina uhyne.

Dejte do vázy květiny

Můžete si také pořídit hezkou kytici sezonních květin. Samozřejmě je musíte včas odstranit, abyste se nemuseli dívat na uvadající rostliny, kterým opadávají okvětní lístky, ale na pár dní kytice život do bytu dostane!

Mnoho dalších nápadů najdete na našem Pinterestu. Sledujte nás:

Další tipy, jak zlepšit bydlení:

Sdílejte článek

Přečtěte si také