Bydlení

18. února 2024 09:10

redakce Prima Living

10 feng-šuej drobností s velkým účinkem. Zkvalitní bydlení a zajistí domácí pohodu

Existuje mnoho tipů pro feng-šuej domácnost, některé se dokonce týkají toho, jak máte dům postavit. Pak tu jsou ale zdánlivé drobnosti, které mají ovšem výrazný dopad na to, jak žijeme každodenní život. Podívejte se, co můžete změnit a zlepšit si bydlení.

Co je feng-šuej

Čínské učení zabývající se vztahem člověka a prostředí - to je feng-šuej. Může se týkat například i kanceláře, ale v našem článku jsme se zaměřili na domov. Hledá harmonii a spojení člověka s nejbližším okolím. Důležitou součástí je energie (qi nebo čchi), která je základem vesmíru a feng-šuej zajišťuje její proudění. Proto jsou důležité níže popsané kroky, abychom dovolili energii proudit v bytě a mohli čerpat klid, pohodu a vyrovnanost z nastolené rovnováhy.

Zavírejte skříňky

Nikdy nenechávejte otevřené skříňky a šuplíky. Občas se to stává. Vezme si hrníček a nezaklapneme dvířka nebo vytáhneme čisté tričko těsně před odchodem do prácea ve spěchu zapomeneme zavřít šuplík. Je to špatně, vytváří to rozkol, nejistotu, nepořádek.

Nic vám nesmí stát v cestě

Projděte si byt a zjistěte, zda vám nějaký kus nábytku nepřekáží. V cestě vám mohou stát i zdánlivé drobnosti, jako je květináč s pokojovkou. Každý máme obvyklé trasy naším bytem (například z ložnice do koupelny) a na nich by vám nemělo nic překážet, nic byste neměli překračovat. Takže ten květináč posuňte o kousek dál. Uvidíte, že když budete bytem chodit bez obcházení nějaké věci, bude se vám bydlet optimističtěji.

U jídelního stolu se jen jí

Všechno má svůj účel. Zatímco v posteli jíme jen občas a někdo vůbec, jídelní stůl je zdánlivě multifunkční kus vybavení. Není. Před jídlem byste měli ze stolu odstranit všechny bloky, sešity, tužky, pastelky, kalkulačky, noviny, knihy… zkrátka všechno, co se na něm během dne nastřádá. U jídla byste se měli soustředit jen na jídlo, ne na svůj diář.

Sklapujte prkénko toalety

Jeden z těch nejdůležitějších tipů. Zavírejte toaletu, nenechávejte prkénko nahoře! Je to veliká překážka pro proudění energie a pro vaši pohodu.

Vařte denně!

Je podstatné udržet energii v pohybu i v kuchyni. Měli byste využívat spotřebiče, které jste si nakoupili. Je jasné, že domácí pekárnu vytáhnete méně než mixér, ale je tu jeden kus vybavení, který si zaslouží denní pozornost. Nahrazuje rodinný krb. Je to varná deska nebo sporák. Vařte denně, i kdyby se mělo jednat jen o vaření vody na čaj!

Nádobí myjte okamžitě

Nenechte ho čekat ve dřezu. Vytváříte tak nepořádek, který tu vůbec být nemusí. Koneckonců život nám ukázal, že nádobí se samo neumyje. Udělejte to a nechte energii kuchyní proudit, ať se nezasekne u dřezu plného špinavých talířů.

Mějte židli pro každého

Pamatujete si na napětí při hře, kde se obíhají židle, jichž je o jednu méně než účastníků zábavy? Tenhle stres domů přece nechcete. Mějte vždy tolik židlí, kolik je členů domácnosti. Pokud jich máte víc, schovejte je do kumbálu. Důležitý je přesný počet.

Neschovávejte nic pod postelí

Ne nadarmo se děti bojí podívat v noci pod postel. Něco se tam skrývá. A zatímco v dětství je to bubák, v dospělosti to jsou většinou lyže, sezonní oblečení a boty, které nechceme vyhodit, i když je nenosíme. Najděte pro toto harampádí nové místo (nebo se ho zbavte, návod na to, jak vyhazovat věci, dala světu Marie Kondo), pod postelí jen brzdí energii a vy se pořádně nevyspíte.

Nepřecpávejte skříně

Ve skříních by měla být vždy aspoň trocha volného místa. Jednak budete moct posouvat ramínka a vybrat si pohodlně oblečení a potom ve vás taková skříň nevyvolá pocit zahlcenosti. Takže pokud máte skříně plné oblečení, naučte se zbytečných kousků zbavit.

Pěstujte pokojovky

Byt bez rostlin je nijaký, nežije, usychá. Pěstujte pokojové rostliny, mnohdy to není nic náročného. Trocha zeleně vždy pomůže. Vybrali jsme pro vás ty na pěstování nejjednodušší, které splní účel a hned tak „nechcípnou“.

Zdroj: Feng-shui - průvodce harmonickým životem (L. Djemelová)


Přečtěte si také