Bydlení

15. prosince 2018 06:01

Tereza Javorová

Velké stěhování: Na co se připravit, než si k sobě nastěhujete partnera?

Pár společných večerů v týdnu vám přestalo stačit a rozhodli jste se tak s partnerem k radikálnímu kroku - společnému bydlení? Přestože máte dojem, že svého partnera znáte ještě lépe než své oblíbenější boty, na okamžik přibrzděte. Je totiž několik aspektů společného bydlení, na které se musíte psychicky připravit.

Definice čistoty

Každý si pod slovem „čistý“ představuje něco trochu jiného. Pro jednoho to znamená dokonale setřený prach a blyštící se koupelna, pro druhého se úklidem myslí naházení kolem se povalujících předmětů do šuplíků. Jinak řečeno - jeden z vás vždy bude o něco čistotnější. Ať jste ve vašem vztahu tím či oním, jedno je jisté - ústupky vás neminou. Je ale dobré si vše vyříkat hned na začátku a hlavně komunikovat! Pokud vás svetry povalující se na pohovce rozčilují, řekněte to. Ani sebedokonalejší partner neumí číst myšlenky.

Parkovací místo a půl království k tomu

Váš byt je dokonalý tak, jak je. Trvalo vám několik let, než jste ho vyladili do nejmenších detailů. A teď najednou musíte zkombinovat dva styly. Váš partner samozřejmě nemůže očekávat, že do svého domova vmáčknete jeho veškerý majetek, stejně tak se ale i vy budete muset vzdát půlky skříně a například i zauvažovat nad tím, jak se podělíte o místo v garáži. Pokud se vám ale podaří potlačit nostalgii, je to skvělý způsob, jak provětrat šatník a zbavit se věcí, které na sebe jenom nabalují prach. Hlavně nezapomínejte - vaše milovaná polovička se kvůli vám vzdala celého bytu. To nejmenší, co můžete udělat vy, je vyhodit staré táborové kostýmy, sundat plakát a navrtat míst něj další poličku na knihy.

Dělba práce

Jde-li o úklid, společné bydlení je taková dvousečná zbraň. Pokud si povinnosti podělí dva lidé, život je hned krásnější. Když ale jeden kmitá a druhý se veze, je jen otázkou času, než vám rupnou nervy. Doufat, že vaši drahou polovičku osvítí inspirace a začne sama od sebe vyklízet každý den myčku, je naivní. Jestli se ale zvládnete domluvit na tom, že úklid kuchyně bude vaše starost, když na oplátku každý týden setře podlahy a bude vynášet koš, máte o krok blíže k bezstarostnému bydlení!

Praní špinavého prádla

Speciálně, pokud máte malou pračku a tři prádelní šňůry, připravte se dohadování nad horou špinavého prádla. Jeden potřebuje nutně vyprat košile, druhému docházejí ponožky. Buď si můžete dát kámen - nůžky - papír o to, kdo bude prát první, nebo uzavřít mírový pakt a podle pravidla „co je moje, je i tvoje“ začít prát společně. Pokud to spolu ale myslíte vážně, vyplatí se zauvažovat o koupi sušičky. V panelákových bytech sice bývá největším problémem nedostatek prostoru, když se vám ale pro přístroj podaří najít místo, rázem za jeden večer stihnete vyprat jak košile, tak ponožky. A k tomu navíc ještě dvě várky svetrů.

Drobnosti

Často to jsou ale úplné maličkosti, které nás vykolejí nejvíce. S tím, že se už nebudete moci sami rozvalovat v posteli, tak nějak automaticky počítáte. Ale to, že spaním s otevřeným oknem končí, vás může překvapit. Stejně tak každý z vás má pravděpodobně jiný systém v ledničce. Někdo pak rád sleduje před spaním televizi, zatímco jiný si čte. A kapitola sama pro sebe je ranní rutina a přetahování se o koupelnu. Jak už bylo řečeno - na tyto drobnosti se jde jen těžko připravit. Pokud ale budete vědět, že podobné překážky mohou nastat, až k tomu skutečně dojde, vyřešíte je konstruktivně, a ne destruktivně.

(AZ)

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také