TIP: Zoufáte si z jarního mytí oken? S naším návodem to zvládnete za chviličku
Jakmile první jarní slunce pronikne oknem, je vidět to, co celou zimu nebylo. Okna jsou špinavá až běda. Ať chceme, nebo ne, čeká nás jarní čistka oken – a kdo z nás se na ni těší. Zkuste využít naše tipy a mytí oken budete mít hotové raz dva.
Pamatujete na doby, kdy se okna šmudlala ironem a starými novinami? Určitě ano, kdo by mohl zapomenout. Většinou to skončilo šmouhami fleky a úlevou, že to máme letos za sebou. Naštěstí dneska už to jde mnohem jednodušeji.Zkuste to podle našich rad a za chvíli máte hotovo
Vyberte správný den na úklid
Ideální počasí je, když nemrzne, příliš nefouká, a hlavně vám do oken nesvítí slunce. Pokud je příliš teplo, voda i přípravky rychle zasychají a okna jsou plná šmouh, v mrazu zase špína víc drží a voda na oknech by mohla namrzat. Takže z meteorologického hlediska je perfektní pro mytí oken: polojasno a normální jarní teploty, při kterých si neodnesete z mytí oken zápal plic.
Konec starým novinám.
Co si pořídit?
Kupte si hadry z mikrovlákna, roli kuchyňských utěrek, stěrku a prostředky na skla včetně leštidla. U bílých plastů budete muset asi jednou za dva tři roky použít speciální chemii, abyste zachovali jejich sněhový vzhled. Na rámy je nejlepší švédská utěrka, která dobře absorbuje nečistoty a šetří čas mácháním a ždímáním hadru.
Bez čistících pomocníků to nepůjde. Zdroj: istock.com
Jak začít?
Nejprve se pusťte do vyklizení parapetů a okolí oken, včetně sundání záclon. Ty dejte ideálně hned do pračky vyprat. Pokud jsou kolem oken pavučiny, tak je vyluxujte! Někdy může okolí oken i plesnivět, takže je dobré plíseň nastříkat vhodným přípravkem. Pak si nachystejte kbelík s vodou a hadrem, přípravek na mytí oken a také stoličku nebo štafličky. Nejprve dokonale namočte skleněnou část okna a nechte odmočit všechny zaschlé nečistoty.
Budou se jen lesknout! Foto: istock.com
Jak pokračovat?
Než se sklo odmočí, hadrem z mikrovlákna (nepouští chlupy) omyjte rámy a kličky. Teprve potom setřete skleněné tabule. Špinavá voda vám sice steče dolu, ale je jednodušší ji setřít, než naopak špínu z kliček a rámů rozstříkat na právě umytá skla! Na závěr sklo nastříkejte lešticím sprejem na okna. Můžete opět použít i octovou vodu.
Sluničko nám žaluje každou skvrnu na okně. Zdroj: istock.com
Kuchyňskými papírovými utěrkami vytřete a vyleštěte okno do sucha. Nejprve je vyzkoušejte na malém okně, jestli nepouští chloupky nebo se hned nerozmáčí! Nezapomeňte ani na parapety. Ty ale umyjte úplně nakonec, až po nich steče všechna špína.
Na co si dát pozor?
Pokud jsou okna šroubovací, tak jak tomu bývá zejména ve starších domech, je třeba je rozšroubovat, umýt a vyleštit z obou stran a pak sešroubovat zpět. Na velká a francouzská okna zase rozhodně používejte stěrku.Dokáže mytí oken značně zrychlit a dosáhnete s ní pěkně vysoko a daleko. Umytá okna můžete před nejbližším deštěm ochránit přípravky odpuzující vodu, dají se již sehnat běžně v hobbymarketech.
Přivítejte jaro čistými okny. Foto: istock.com
Co dělaly babičky?
Babské rady praví, že pokud je špína intenzivní, zkuste do první vody přidat ocet. Sice nevoní, ale odmastí a rozpustí špínu raz dva.
Skla můžete mýt i vlažnou vodou, do které (asi do pěti litrů), přidáte sáček rozmíchaného vanilkového pudinku. Po uschnutí stačí skla vyleštit suchým hadříkem. Pro ideální přeleštění postačí staré silonky, které to zvládnou perfektně. Můžete zkusit i přidání dětského šamponu případě několika lžiček soli do vlažné vody, kterou se chytáte okna umýt.
(ku)