Bydlení

13. května 2019 15:00

redakce Prima Zoom

Potřebujete do bytu dostat slunce? Větší okna nebudou potřeba, stačí znát pár triků

Venku konečně hřeje sluníčko a dny nekončí ve čtyři odpoledne. Vypadá to u vás v bytě však na věčný soumrak? Máme tipy, jak slunce dostat dovnitř.

Důvodů, proč váš byt připomíná věznicimůže být několik. Možná je situovaný na sever, má malá okna nebo je okolí zarostlé jak z pohádky o princezně solimánské. Se světovými stranami nic neuděláte, ale pomoc, jak k vám dostat sluneční paprsky přeci jenexistuje. Zkuste naše triky a uvidíte, že se u vás prosvětlí.

Barvy, které rozzáří interiér

Bude to trochu sluneční podvod, ale vězte, žesluníčko můžeteoblafnout a navodit ho u vás doma jen šikovným výběrem barev. Hřejivého pocitu v interiéru docílíte použitím barev z teplého spektra, jde tedy hlavně o žlutou, oranžovou, červenou, červenofialovou nebo čokoládově hnědou barvu. Ale pozor, překvapivě to může být i olivová nebo blankytná, záleží na jejich správném odstínu. Dejte však pozor na pastelové pudrové barvy, které jsou sice in, ale spíše tlumí než prozáří.

Kam se světlým odstínem barvy?

Světlo do místnosti přivedete tím, že na stěnách kolmých ke stěně s oknem použijete velmi světlé odstíny barev. Dopadající světlo z okna se od světlé plochy krásně odráží do interiéru.

Zrcadla opticky pomohou místnosti

Ano, ta opravdu hodně pomohou. Nejenže výrazně opticky zvětší místnost, ale vytvoří zdánlivě další okno, protože otevře prostor a rozjasní ho odraženým světlem. V případě, že chcete dovnitř dostat světlo a nejde jen o dekoraci, se nebojte opravdu velkých zrcadlových ploch nebo objektů, mohou hodně pomoci.

Foto: istock.com

Dekorace vbarvách slunce

Velké světlé polštáře, oranžová a zlatá na závěsech či tapetách, velkoformátové fotky plné slunečního světla. To vše zažene pochmurnou atmosféru a prosluní interiér, i když skutečné slunce uvnitř vlastně nevidíme.

Závěsy opticky zmenší místnost

Pokud si se sousedem nekoukáte takříkajíc do talíře, rezignujte na záclony a rolety.Nechte v oknech jen závěsy, které vám neuloupí tolik světla a večer je využijete pro získání soukromí. Pocit slunečního svitu pak můžete zdařile nafingovat kombinací barev ohně – žluté, oranžové a červené.

Foto: istock.com

Lampy a osvětlení

Samozřejmě, bez nich to nepůjde.Dejte si opravdu záležet na rozmístění světel. Určitě vyberte výrazné a dobře svítící centrální osvětlení a doplňte ho potřebným množstvím bodových a lokálních světýlek, která můžete různě kombinovat. Klidně si nechte podsvítit schody, knihovnu nebo police, vypadá to skvěle a pomůže to s pocitem světlé atmosféry.

Foto: istock.com

Zapojte technologii

Pomoci by vám mohla speciální lampa vydávající světlo podobné dennímu. Toto světlo je ale zdravé a lampa ho poskytuje celém spektru vlnových délek. Plnospektrální osvětlení má skvělé účinky na oči i celkový psychický stav. Navíc se nemusíte bát nebezpečných UV paprsků, ani se mazat opalovacím krémem, aby se vám nespálil nos.Můžete si vybírat z variant jako je lampa na noční stolek nebo i stropní svítidla nebo pokojové stojací lampy pro celou rodinu.

Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také