Design a architektura

26. dubna 2019 14:00

Markéta Kašková

Nejlepší nápady na nábytek z odpadků. Tyhle stylové kousky vypadají jako z obchodu

V současné době se hojně diskutuje o závažném problému - co s odpadem. Jedním z největších strašáků moderní doby jsou plasty, papír či kov. V různých odvětvích jsou to i jiné vyprodukované odpady, které končí na skládce ve velkém, jelikož ne vždy je možné tyto materiály dále recyklovat.

Designérská studia se snaží odpadní materiál využít pro nové funkční objekty, které mají často velmi neobyčejný design. Přinášíme vám mimo jiné tipy na výrobu nábytku zodpadu, který bude vypadat jako zdesignového obchodu.

Studia tvořící nábytek zodpadu

Skvělým příkladem využití odpadového materiálu pro designérské kousky jsou produkty dvojice brněnských designérů NAHAKU, kteří navrhují vduchu up-cycling, tedy dávají jinak vyhozenému materiálu nový život. Vyrábímísy či svítidla zpoužitých jednorázových nádrží na helium. Zaměřují sei na další odpad, kterému se snaží dát novou funkci.

Jejich mottem je objevování krásy vjinak obyčejných věcech a povýšit odpadní materiál na výjimečný funkční produkt.

Recyklovaný papír se využívá na výrobu nábytku

Kanadská firma Dear Human se zabývá recyklací papíru, který následně využívá pro tvorbu nábytku. Vzniká tak jedinečný doplněk do bytu spřidanou hodnotou využití odpadu. Jejich základním materiálem pro tvorbu nábytku je kancelářský papír zlokálních firem. Dalším skvělým počinem jsou akustické obklady taktéž zrecyklovaného papíru, který sbírají vrůzných kancelářích vjejich okolí. Akustické obklady vyrábí vrůzných tvarech a barevných provedeních.

Zajímavým počinem je i studio Corkinho, které pro své projekty využívá odpadní korek. Autorem je Cederic Etienne, bývalý tenista, který vystudoval design vMadridu. Corkinho vytváří zodpadního korku nábytek ale i předměty denní potřeby, které však vypadají velmi originálně a luxusně. Ze slisovaného korku vytváří například vázy či křesla.

Tipy na vytvoření nábytku zodpadu

Chcete si i vy vytvořit jedinečný a originální kus nábytku do vašeho interiéru? Jednouchou možností, jak si vytvořit například úložný systém je využití dřevěných boxů, které lze sehnat vsupermarketech. Zde jsou dřevěné krabice využívány pro uskladnění ovoce a zeleniny. Jednotlivé krabice lze pak nabarvit a vytvořit tak jedinečný originální doplněk do bytu. Krabice je možné následně přeskládat dle aktuální potřeby a upevnit pomocí velkých binder klipů. Fantazii se meze nekladou!

Poměrně jednoduchým způsobem je využití euro palet. Znich je možné vyrobit si například postel či posezení na zahradu. Pro pohodlné sezení stačí na palety položit pěnový sedák a máte hotovo. Originálním prvkem vaší zahrady bude také barevný držák na květiny.

Text: Alena Sobotková

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také