Dětský pokoj

9. září 2018 06:00

Adéla Skřivánková

Hra barev: Inspirujte se, jak vymalovat dětský pokoj

Rozrostla se vaše rodina o dalšího člena? Nebo jste se přestěhovali a zařizujete dětský pokoj? Přinášíme tipy, jaké barvy se hodí do dětského pokoje a jak můžete kombinovat odstín stěn s nábytkem a doplňky. Inspirujte se!

Jaké barvy jsou trendy:

Barva jasně modré oblohy

Pro miminka je spíše vhodná pastelově modrá, ale větší děti spíše ocení tmavší a výraznější odstín. Díky tomu, že tato barva zklidňuje, oceníte ji především tehdy, když máte hyperaktivní dítě. Bohatší nádech modré barvy promění pokoj vmísto, ze kterého čiší teplo domova. Nábytek a doplňky doporučujeme např. ve žluté, bílé nebo béžové.

Žlutá

Pokud bude pokoj vašich dětí jasný a veselý, budou mít více energie na domácí úkoly. Nebo taky na lumpárny. Žlutá je barva radosti a optimismu. Raději do ní ale přimíchejte trochu bílé, aby nepůsobila moc agresivně a nebolely zní děti oči. Kombinujte např. se šedivou, zelenou (světlou i tmavou) nebo třeba soranžovou.

Barva vaječné skořápky

Čistá bílá může působit příliš chladně a neosobně. Prostor prohřejete přidáním odstínu vaječných skořápek. Barva je stylová a zároveň příjemně neutrální, takže můžete využít kontrastní prvky vrámci výzdoby a nábytku.

Azurová, barva oceánu

Tento barevný odstín je maximálně všestranný. Vytváří pozitivní atmosféru. Úplně si říká o to, abyste pokoj zařídili vplážovém nebo mořském stylu. Skvěle funguje vkombinaci sjakoukoliv jinou barvou, od korálově červené přes růžovou, zelenou až po žlutou.

Béžová

Klasická barva písku je natolik neutrální, že může vdětském pokoji fungovat řadu let. A to dokonce i tehdy, když váš potomek vyroste a začne si vyhraňovat svůj styl. Béžová může perfektně posloužit coby základ, který dotvoří doplňky vosobitou místnost.

Světle zelená

Jasnost této barvy způsobuje, že vypadá místnost opticky větší, než ve skutečnosti je. Protože je bohatá na přirozené světlo, oceníte ji obzvláště tehdy, když máte vdětském pokoji malá okna. Pokud chcete zachovat čistý ráz, kombinujte ji spřírodními odstíny.

Levandulová

Tento odstín ocení spíše slečny než malé děti, protože poskytuje luxusní a zároveň příjemně rustikální vzhled. Levandulové stěny vytvoří dokonalý soulad snábytkem, který je určen starším dětem. Pokud chcete, aby pokoj působil lehkým dojmem, nechte strop vymalovaný bíle.

Kombinace barev:

Světle modrá se světle zelenou

Tato kombinace působí uklidňujícím dojmem a příjemně chladivě. Pokoj skvěle doladíte nábytkem a doplňky v chladně modrých (až stříbrných) odstínech. Nebojte se využít taky tyrkysovou, např. jako kontrastní stěnu nebo na doplňcích a dekoracích.

Červená se šedivou

Stěmito barvami vytvoříte pokoj, který je inspirován dobrodružstvím, ale stále zněj vyzařuje teplo domova. Vínově červený nátěr vkombinaci se šedivou působí vdětském pokoji perfektně sofistikovaně. Chcete-li přidat další kontrast, pořiďte nábytek, výzdobu a doplňky včerné a bílé (pokud je bílá příliš ostrá, tvrdá, kápněte do ní jinou barvu, díky níž bude jemnější, např. našedlá).

Pastelově žlutá (růžová) skrémově bílou

Tuto kombinaci oceníte především tehdy, když je dětský pokoj poměrně malý. Světlé odstíny ho dokážou opticky zvětšit. Inspirujte se sladkou lehkostí pastelově žluté (nebo růžové) skrémově bílou. Pokoj bude zářit, vyberete-li doplňky také vpastelových odstínech, např. fialové, meruňkové a šedivé.

Další tipy:

Tabulový nátěr

Máte kreativní děti, které si potrpí na změny? A zároveň se rády angažují ve vzhledu interiéru? Určitě je zaujme tabulový nátěr. Tzn. stěny, na které se může psát a kreslit křídami. Jiným řešením spodobným efektem je využití samolepicí tabulové tapety.

Nástěnné malby

Které dítě nemá rádo dětské nástěnné malby? Jsou dokonalé a dodají pokojíku umělecký dojem. Můžete si je namalovat sami, společně sdětmi, případně oslovit odborníka, snímž proberete vaše představy. Nebojte se, nemusí to být „divočina“, ale klidně černo-bílá malba.

Využijte více barev

Nemůžete se rozhodnout, kterou barvu vybrat? Nemusíte zůstat u jediné. Fantazii se meze nekladou, jedna stěna může být i dvou nebo tříbarevná. Jak děti začínají objevovat svět, je třeba je stimulovat. To můžete podpořit tím, že vytvoříte atmosféru, v níž se může probudit jejich představivost a vtip. A tím jsou právě vícebarevné stěny.

(ŠP)


Přečtěte si také