Jahodový strom zvaný planika znáte z dovolené ve Středomoří. Vyroste vám i na balkoně
Jahodový strom neboli planika je keř nebo strom, původem ze Středomoří, Pyrenejského ostrova a severní Afriky, který je řazen do čeledi vřesovcovitých, kam patří i naše běžné borůvky nebo brusinky, ale také vřesy a vřesovce či pěnišníky neboli rododendrony.
Planika obecná (Arbutus unedo)
Planika ve své domovině dorůstá do výšky 4-10 m, ale u nás se jedná pouze o kbelíkovou, přenosnou rostlinu, jejíž velikosti se určitě bát nemusíte. Vejde se na každý balkon nebo terasu.
Neopadavé listy vejčitého tvaru bývají také menší než na stromech, které rostou v ideálních podmínkách a dosahují velikosti asi 8 cm. Květenství mívá tvar převislého hroznu a je velmi drobné, barevně nevýrazné, zelené až lehce načervenalé. Plody planiky jsou bradavičnaté bobule, žluté, červené nebo oranžové barvy.

Planika obecná (Arbutus unedo) Zdroj: iStock
Využití plodů planiky v potravinářství
Zasyrova jsou plody planiky chuťově nezajímavé. Mají moučnatou, nasládlou chuť. Zpracovávají se však na marmelády a povidla, a především se z nich vyrábějí vína, brandy nebo likéry. Je zajímavé, že plody planiky zůstávají na stromě po velmi dlouhou dobu, až do dalšího období kvetení a mnohé jsou již tou dobou zkvašené.
Jak pěstovat planiku v našich podmínkách
Stromek vyžaduje teplé a slunečné stanoviště, nejlépe přes léto venku na balkoně, chráněném před větrem a otočeném na jih. Dobře zvládá i světlý polostín. Jakmile hrozí první podzimní mrazíky, je nutné planiku přestěhovat do světlé místnosti v teplotou okolo 8-10 °C.
Planice se nejlépe daří v dobře propustném, kyselejším substrátu, může být písčitojílovitý. Vyžaduje pravidelnou zálivku, ale pozor na přemokření kořenů. V letních měsících planika potřebuje pravidelné přihnojování plným univerzálním hnojivem.

Planika obecná (Arbutus unedo) Zdroj: iStock
Jak množit planiku
Planika velmi špatně snáší přesazování, proto ji raději ihned pěstujte ve větší nádobě, a to ze semen, která seženete přes internet.
Semena nejprve namočte na týden do vody, pak je osušte a uložte po dobu asi 2 měsíců v chladničce, protože musí projít tzv. obdobím stratifikace. Pak teprve semena vysejte do výsevního substrátu a nechte klíčit při teplotě asi 20 °C. Připravte se na docela dlouhou dobu klíčení, asi 2-3 měsíce.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Planika_obecn%C3%A1