Jahodový strom zvaný planika znáte z dovolené ve Středomoří. Vyroste vám i na balkoně

V našich podmínkách můžete jahodový strom pěstovat jenom jako přenosnou rostlinu. Přes zimu v bytě a během letních měsíců na balkoně nebo na terase. Jeho neopadavé listy připomínají na první pohled vavřín, květy zase borůvky. Jen jeho plody jsou naprosto originální. Jsou to oranžové nebo žluté bobule s bradavičnatými výběžky, které se zpracovávají na zavařeniny nebo povidla, ale vyrábí se z nich i vína nebo pálenky.

Jahodový strom neboli planika je keř nebo strom, původem ze Středomoří, Pyrenejského ostrova a severní Afriky, který je řazen do čeledi vřesovcovitých, kam patří i naše běžné borůvky nebo brusinky, ale také vřesy a vřesovce či pěnišníky neboli rododendrony.

Planika obecná (Arbutus unedo)

Planika ve své domovině dorůstá do výšky 4-10 m, ale u nás se jedná pouze o kbelíkovou, přenosnou rostlinu, jejíž velikosti se určitě bát nemusíte. Vejde se na každý balkon nebo terasu.

Neopadavé listy vejčitého tvaru bývají také menší než na stromech, které rostou v ideálních podmínkách a dosahují velikosti asi 8 cm. Květenství mívá tvar převislého hroznu a je velmi drobné, barevně nevýrazné, zelené až lehce načervenalé. Plody planiky jsou bradavičnaté bobule, žluté, červené nebo oranžové barvy.

Využití plodů planiky v potravinářství

Zasyrova jsou plody planiky chuťově nezajímavé. Mají moučnatou, nasládlou chuť. Zpracovávají se však na marmelády a povidla, a především se z nich vyrábějí vína, brandy nebo likéry. Je zajímavé, že plody planiky zůstávají na stromě po velmi dlouhou dobu, až do dalšího období kvetení a mnohé jsou již tou dobou zkvašené.

Jak pěstovat planiku v našich podmínkách

Stromek vyžaduje teplé a slunečné stanoviště, nejlépe přes léto venku na balkoně, chráněném před větrem a otočeném na jih. Dobře zvládá i světlý polostín. Jakmile hrozí první podzimní mrazíky, je nutné planiku přestěhovat do světlé místnosti v teplotou okolo 8-10 °C.

Planice se nejlépe daří v dobře propustném, kyselejším substrátu, může být písčitojílovitý. Vyžaduje pravidelnou zálivku, ale pozor na přemokření kořenů. V letních měsících planika potřebuje pravidelné přihnojování plným univerzálním hnojivem.

Jak množit planiku

Planika velmi špatně snáší přesazování, proto ji raději ihned pěstujte ve větší nádobě, a to ze semen, která seženete přes internet.

Semena nejprve namočte na týden do vody, pak je osušte a uložte po dobu asi 2 měsíců v chladničce, protože musí projít tzv. obdobím stratifikace. Pak teprve semena vysejte do výsevního substrátu a nechte klíčit při teplotě asi 20 °C. Připravte se na docela dlouhou dobu klíčení, asi 2-3 měsíce.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Planika_obecn%C3%A1

Sdílejte článek
Štítky strom Středomoří víno keř balkon borůvka vřes obecný rododendron Severní Afrika Planika obecná (Arbutus unedo) jahodový strom planika vavřín brusnice brusinka

Přečtěte si také