Jak na to

24. listopadu 2020 14:00

redakce Prima Zoom

Jak přežít dlouhé zimní večery? Tvořte, připravujte se na Vánoce a nepodléhejte únavě

Přijdeme po práci domů, venku už je tma, padne na nás únava a máme pocit, že je den „zabitý“. Jak se tomuto pocitu vyhnout, využít čas odpoledne a večer a ještě se stihnout včas připravit na Vánoce? Zkuste některý z našich tipů.

Vyrobte věnec

Využijte dlouhé večery na vánoční přípravy. Věnce na dveře nebo na stůl nemusí být nijak složité a vždycky udělají parádu. Stačí se držet osvědčených postupů a případně si je upravit podle vlastní fantazie. Základem jsou přírodní materiály, které nasbíráte vlese nebo vparku. Knim přidejte stužky, ozdoby nebo třeba svíčky, pokud chcete vytvářet adventní věnec.

Připravte si vitamínovou bombu

Podzim je ideální čas na to, abychom připravili něco, co běžně neděláme. Hezké počasí nám neuteče, tak můžeme strávit klidně i hodiny vkuchyni. A protože je vtomhle počasí snadné nastydnout, budou se hodit vitamíny. Můžete si připravit vynikající kimči. Zabere vám to zhruba dvě hodiny, ale odměnou bude vitamínová bomba, která vám v lednici vydrží dlouho (tedy pokud ji hned nesníte). Další možností je připravit citrony nakládané vsoli. Jednoduchý recept vám zajistí dochucovadlo, které použijete do kuskusu, těstovin, quinoy, salátů, rýže…

Naučte se nové recepty

Tma padne po čtvrté hodině, do večerního seriálu je daleko. Zkuste připravit recept, který jste dlouho odkládali, ale chtěli jste se ho naučit. Co takové hovězí po burgundsku? Nebo třeba pořádný guláš? Na podzim se sytá jídla hodí a zároveň teď máte čas na to, abyste se vaření věnovali delší čas bez toho, abyste litovali, že nejste venku!

Pusťte se do úklidu

Nezní to jako nejzábavnější činnost na dlouhé zimní večery, ale úklid je fyzická aktivita, která dokáže zvednout náladu, jakkoli se nám do ní nechce. Vezměte si do parády koupelnu nebo kuchyň. Můžete třeba vyčistit troubu, odstranit připáleniny ze žehličky nebo vybělit spáry! Uklízení zlepšuje náladu, protože ihned vidíte dobře odvedenou práci (nestává se, že byste při úklidu místnost ještě více zašpinili), zároveň je to také pohyb, který se hodí, když nemůžeme nebo nechceme chodit ven.

Dejte si koupel

Dopřejte si hezky horkou vanu. Chladné počasí ktomu vybízí. Horké koupele pomáhají zlepšit duševní pohodu a zahnat podzimní deprese. Do vody můžete přidat nejen klasickou pěnu, ale třeba i vonné oleje.

Sdílejte článek

Přečtěte si také