Jak na to

16. července 2019 14:00

Markéta Kašková

Recept na ekologickou a voňavou aviváž: Je šetrná a vyrobíte ji skoro zadarmo

Pokud se i vy snažíte postupně přecházet na ekologický styl života a záleží vám na přírodě nebo se nechcete obklopovat zbytečnou chemií, máme pro vás ověřenou radu, jak si vytvořit svou účinnou aviváž. Prádlo po ní opravdu voní svěže a to i přes to, že základem receptu je ocet a voda. Navíc je vhodná pro miminka a alergiky.

Bez aviváže si mnoho lidí ani neumí představit správné praní. Díky ní máme prádlo měkčí, voňavější a zamezí elektrizování, jak tomu bývá u syntetických kousků. Jenže mít svěží a voňavé prádlo už dávno nestačí. Mnoho lidí se snaží najít šetrnější alternativy, protože se nechtějí obklopovat zbytečnou chemií, která není dobrápro přírodu,ani pro lidskou kůži. Například klasické aviváže zobchodu by neměly vůbec přijít do styku sdětskou kůží. Přitom výroba ekologických aviváží je opravdu jednoduchá, rychlá, ale hlavně stejně účinná, jako ta chemická.

Proč do přírodní aviváže přidat ocet?

Nemusíte se bát, že prádlo půjde po octu cítit. Jeho kyselá pachuť vyprchá dříve, než vyndáte samotné prádlo zpračky. Díky němu nebude v oblečení statická elektřina, bude dezinfikované, ocetnavíc prádlo změkčí, odstraní zbytky pracího prostředku,„uchová“ barvy, odstranískvrny a rozzáří bílou barvu.

Jako bonus se vám ocet postará o čistotu a údržbu samotné pračky. Odstraní vodní kámen a zabrání vzniku plísní. Nejlepší volbou je bílý vinný ocet, ale dostatečně poslouží i ocet jablečný nebo lihový.

Jaké jsou výhody domácíaviváže?

  1. Vyhnete se zbytečné chemii, která nepomáhá oblečení, pračce, přírodě a ani vašemu zdraví
  2. Přírodní aviváž má stejné kladné funkce jako takupovaná– čistí, voní, napomáhá jednoduchému žehlení a zamezuje statické elektřině, abyvám dávala rány.
  3. Nestojí skoro nic
  4. Ingredience na výrobu máte určitě doma
  5. Nespotřebujete tolik plastu
  6. Najdete různé recepty a můžete měnit vůně, jak chcete

Výroba přírodní a ekologické aviváže je skutečně jednoduchá, navíc do ní můžete přidat jakoukoliv přírodní vůni. Chemické aviváže by se neměly dostat do kontaktu se spodním a dětským prádlem. Vpřírodních variantách můžete prát veškeré prádlo bez rozdílu.

Ingredience na přípravu aviváže

  1. Ocet
  2. Voda(nejlépe předvařená nebo destilovaná)
  3. Esenciální olej dle vlastního výběru nebo tinktura
  4. Láhev na namíchaný přípravku

Do nádoby nalijte ocet a ve stejném poměru přidejte vodu. Do směsi přidejte pár kapek esenciálního oleje. Zvolte olej, který se používá do přírodní kosmetiky nikoli do aromalamp. Krásnou vůni vám zaručí i sušené bylinky, které můžete bez problémů do aviváže přidat. Do pračky pak nalijte směs ve stejném poměru, jako jste zvyklí u aviváže z obchodu.

Markéta Kašková

Další články:


Přečtěte si také