reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Recept na ekologickou a voňavou aviváž: Je šetrná a vyrobíte ji skoro zadarmo

, Vydáno: 16.07.2019
Přírodní aviváž
Autor: istock.com Přírodní aviváž
Pokud se i vy snažíte postupně přecházet na ekologický styl života a záleží vám na přírodě nebo se nechcete obklopovat zbytečnou chemií, máme pro vás ověřenou radu, jak si vytvořit svou účinnou aviváž. Prádlo po ní opravdu voní svěže a to i přes to, že základem receptu je ocet a voda. Navíc je vhodná pro miminka a alergiky.

reklama

Bez aviváže si mnoho lidí ani neumí představit správné praní. Díky ní máme prádlo měkčí, voňavější a zamezí elektrizování, jak tomu bývá u syntetických kousků. Jenže mít svěží a voňavé prádlo už dávno nestačí. Mnoho lidí se snaží najít šetrnější alternativy, protože se nechtějí obklopovat zbytečnou chemií, která není dobrá pro přírodu, ani pro lidskou kůži. Například klasické aviváže z obchodu by neměly vůbec přijít do styku s dětskou kůží. Přitom výroba ekologických aviváží je opravdu jednoduchá, rychlá, ale hlavně stejně účinná, jako ta chemická.

V přírodní aviváži můžete prát spodní i dětské prádlo.
Autor: istock.com V přírodní aviváži můžete prát spodní i dětské prádlo.

Proč do přírodní aviváže přidat ocet?

Nemusíte se bát, že prádlo půjde po octu cítit. Jeho kyselá pachuť vyprchá dříve, než vyndáte samotné prádlo z pračky. Díky němu nebude v oblečení statická elektřina, bude dezinfikované, ocet navíc prádlo změkčí, odstraní zbytky pracího prostředku, „uchová“ barvy, odstraní skvrny a rozzáří bílou barvu.

Jako bonus se vám ocet postará o čistotu a údržbu samotné pračky. Odstraní vodní kámen a zabrání vzniku plísní. Nejlepší volbou je bílý vinný ocet, ale dostatečně poslouží i ocet jablečný nebo lihový.

Ocet je perfektní úklidový společník za pár korun.
Autor: istock.com Ocet je perfektní úklidový společník za pár korun.

Jaké jsou výhody domácí aviváže?

  1. Vyhnete se zbytečné chemii, která nepomáhá oblečení, pračce, přírodě a ani vašemu zdraví
  2. Přírodní aviváž má stejné kladné funkce jako ta kupovaná – čistí, voní, napomáhá jednoduchému žehlení a zamezuje statické elektřině, aby vám dávala rány.
  3. Nestojí skoro nic
  4. Ingredience na výrobu máte určitě doma
  5. Nespotřebujete tolik plastu
  6. Najdete různé recepty a můžete měnit vůně, jak chcete
Prádlo bude dokonale čisté a voňavé.
Autor: istock.com Prádlo bude dokonale čisté a voňavé.

Výroba přírodní a ekologické aviváže je skutečně jednoduchá, navíc do ní můžete přidat jakoukoliv přírodní vůni. Chemické aviváže by se neměly dostat do kontaktu se spodním a dětským prádlem. V přírodních variantách můžete prát veškeré prádlo bez rozdílu.

Ingredience na přípravu aviváže

  1. Ocet
  2. Voda (nejlépe předvařená nebo destilovaná)
  3. Esenciální olej dle vlastního výběru nebo tinktura
  4. Láhev na namíchaný přípravku
Nespotřebujete navíc tolik plastu.
Autor: istock.com Nespotřebujete navíc tolik plastu.

Do nádoby nalijte ocet a ve stejném poměru přidejte vodu. Do směsi přidejte pár kapek esenciálního oleje. Zvolte olej, který se používá do přírodní kosmetiky nikoli do aromalamp. Krásnou vůni vám zaručí i sušené bylinky, které můžete bez problémů do aviváže přidat. Do pračky pak nalijte směs ve stejném poměru, jako jste zvyklí u aviváže z obchodu.

Markéta Kašková

Další články:

Jak kompostovat v bytě?

Jak kompostovat doma v bytě? Jde to i bez zápachu

Hledejte ekologické varianty.

3 x recept na ekologický prací prášek. Vyrobte si prostředek na barevné i bílé prádlo

reklama

Článek je zařazen v: ekologie , přírodní aviváž , aviváž , jak vyrobit přírodní aviváž , jak vyrobit ekologický aviváž , Proč do přírodní aviváže přidat ocet? , ocet , eko , bio , vůně , prádlo , šetrné praní , jak ekologicky vyprat prádlo , praní prádla , recept na aviváž , zero waste , jistota

reklama

Přečtěte si také