reklama

Vyrobte si voskovaný ubrousek a plastové sáčky už nebudete potřebovat

Simona Sedláčková
13. května 2020
Rádi byste udělali další krok ke snížení odpadů, které vaše domácnost vyprodukuje, a k ochraně přírody, ale plastových sáčků se stále nedokážete zbavit? Svačina zabalená do papírového pytlíku rychle osychá, housky tvrdnou a sáček se také jednoduše promastí… Prostě to není ono. Vyrobte si během pár minut vlastní voskovaný ubrousek, do kterého si jídlo jednoduše zabalíte. Je to úplně snadné!
reklama

Vytvořte si krásný obal na svačinu sdekorem, který se vám bude líbit. Voskovaný ubrousek se jednoduše omývá vlažnou vodou. Na horkou vodu dávejte pozor, vosk by se mohl rozpustit. Voskovaný ubrousek se netrhá, je ekologický a nepohlcuje pachy. Potraviny vněm neosychají.

Co budete potřebovat na voskovaný ubrousek

  1. tenké bavlněné plátno
  2. včelí vosk
  3. struhadlo
  4. pečicí papír
  5. nůžky
  6. zubaté nůžky
  7. pravítko
  8. tužku, fix nebo křídu
  9. žehličku

Jak budete postupovat při výrobě ubrousku

1. Připravte si plátno

Bavlněné plátno důkladně vyžehlete, aby na něm nebyly sklady, a ustřihněte kus o velikosti asi 30 x 30 cm. Čtverec si odměřte podle pravítka a nakreslete na látku tužkou nebo fixem.

2. Nastřihněte si ubrousek

Zubatými nůžkami čtverec nebo jiný zvolený tvar ustřihněte. Nanesením vosku se plátno sice třepit nebude, ale zubatý okraj je hezčí. Nutný ale není.

3. Nastrouhejte vosk

Včelí vosk si na hrubém struhadle nastrouhejte. Pokud nemáte kdispozici surový včelí vosk, bude stačit i svíčka zvčelího vosku.

4. Podložte ubrousek pečicím papírem

Na žehlicí prkno si položte ustřižený čtverec zpečicího papíru, který musí být o několik centimetrů větší než bavlněný ubrousek, který na papír položíte. Ubrousek posypte nastrouhaným včelím voskem a překryjte další vrstvou pečicího papíru.

5. Vosk zažehlete

Žehličkou, rozpálenou na nejvyšší stupeň, ubrousek důkladně přežehlete. Vosk se rozpustí a vsákne do plátna. Dejte pozor, aby vám vosk nevytekl mimo pečicí papír.

Nakonec pečicí papír odstraňte, ubrousek uchopte za růžky a několikrát sním mávněte. Ubrousek se zchladí a už ho můžete používat.

Prima tipy

Zplátna si vystřihněte i kruhové pokličky na sklenice spotravinami. Nejenže sklenicím sluší mnohem více než obyčejné víčko, ale obyčejná omniová víčka se často při otvírání zničí a pak špatně na sklenici sedí.

Pokud se častým používáním vosk na ubrousku rozláme a nevypadá pěkně, opět ho vložte mezi dva pečicí papíry a přežehlete. Můžete i přidat trochu vosku.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama