Pěstujte krásné a chutné denivky! Odolné trvalky kvetou celé léto
Denivky patří mezi nejoblíbenější trvalky, především díky nenáročnosti, bohatému kvetení a široké škále barev. A navíc jsou jedlé! Jak denivky pěstovat na zahradě i v nádobách?
Denivky (Hemerocallis) vynikají svou odolností, přizpůsobivostí a schopností růst i v méně příznivých podmínkách. Denivka pochází z východní a střední Asie a také z Kavkazu, ale na našich zahradách zdomácněla už dávno. Denivka je ideální pro všechny, kteří hledají nenáročnou a zároveň bohatě kvetoucí trvalku.
Nenechte si ujít: Floxy potřebují hodně slunce, aby krásně a bohatě kvetly
Jak denivky kvetou?
Denivku staří Řekové pojmenovali jako krásku, která kvete jen jeden den (heméra – den, kállos – krása). Angličané denivkám říkají daylilies, tedy denní lilie. Název dostaly podle toho, že každé ráno vykvetou a v noci nebo další den uvadají. Mohlo by se tedy zdát, že si květů denivky příliš neužijeme, ale opak je pravdou. Rostlina nasazuje neustále nové a nové květy, takže zdánlivě kvete bez ustání.
- Doba kvetení denivek je mimořádně dlouhá, kvetou celé měsíce - zhruba od června do srpna, některé kultivary až do září.
Barvy květů
Květy denivek doslova hýří barvami od bílé s nažloutlým nádechem přes žluté, růžové, červené, karmínové až po sytě fialové. Zatím se nepodařilo vypěstovat jen čistě modrou a čistě černou. Jejich okvětní lístky se pyšní zvlněnými či třepenitými okraji. Květy jsou dokonce i plné nebo poloplné.

Jak denivka vypadá
Na českých zahrádkách uvidíme nejčastěji denivku plavou (Hemerocallis fulva) s oranžovými květy a denivku žlutou (Hemerocallis lilioasphodelus). Tyhle denivky pěstovali na svých zahradách naši předkové a už tenkrát si jich cenili nejen pro jejich krásu, ale především nenáročné pěstování.
Jedná se o dost robustní rostliny dorůstající výšky od 40 až do 140 cm. Denivky mají hlíznaté kořeny a tvoří trsy úzkých, trávovitých listů, které na zimu zatahují. Denivky si mnohdy lidé pletou s liliemi, jejich květ je velmi podobný šestičetný kalich na vysokém stvolu.
- Dnes mají denivky údajně okolo padesáti tisíc kultivarů. Kromě oficiálních vzniká i množství kultivarů u nadšených pěstitelů, kteří je nikde neregistrují.
Jak pěstovat denivku
Denivky se hodí do každé zahrady, jejich univerzálnost umožňuje použití v jakémkoliv stylu zahrady, od venkovského po moderní. Pěstování a péče o denivky jsou poměrně snadné. Především původní denivky nemusí růst ani na záhonech, klidně se usadí i v trávníku jako solitéry. Vyšlechtěné kultivary jsou na umístění sice vybíravější, ale i tak patří k nejméně náročným trvalkám našich zahrad.
Inspirujte se: Pěstujete srdíčka? Srdcovka nádherná je jedna z nejromantičtějších trvalek
Kdy a kam zasadit denivky?
- Denivkám se bude nejlépe dařit na slunném místě. I v polostínu a stínu porostou, ale mnohem méně pokvetou.
- Před výsadbou záhon vyhnojíme zralým kompostem, a dokonce dobře snášejí i čerstvý hnůj. Později stačí dvakrát ročně přihnojit.
- Půda by měla být propustná, humózní a mírně vlhká. Přemokřená zemina denivkám nevyhovuje.
- Nejlepší čas na výsadbu je jaro (duben–květen) nebo podzim (září).
- V půdě uděláme díry tak hluboké, jaké má denivka kořeny, a dvakrát tak široké. Sázíme je do takové hloubky, aby kořenový krček byl těsně pod povrchem půdy.
- Denivky vysazujeme minimálně 50 cm od sebe, protože se hodně rozrůstají.
Kdy denivky přesadit?
Přestože denivky mohou růst na jednom místě desítky let, měli bychom je přesadit každých 5–7 let pro omlazení rostlin. Nejlepší doba je na jaře nebo po odkvětu v srpnu a září. Později přesazené hlíznaté kořeny by nestačily do zámrazu zakořenit.

Jak množit denivky
Jako většinu trvalek i denivku množíme vegetativně dělením trsů na konci léta po odkvětu. Trs rozdělíme na menší části, v každé by měly zůstat alespoň tři vegetační vrcholy.
Jak zazimovat denivky?
Po odkvětu odkvetlé stonky odstraníme, aby rostlina neztrácela energii. Listy na zimu neodstraňujeme, tvoří přirozenou ochranu. Přihnojíme kompostem. Většina denivek dobře snáší mráz, moderní velkokvěté odrůdy raději na zimu přikryjeme chvojím nebo vrstvou mulče. Tento krok platí hlavně pro mladé rostliny nebo pro pěstování v chladnějších oblastech.
Vyplatí se vědět: Nenáročné trvalky pro víkendovou zahradu: Krásně kvetou a nevyžadují velkou péči
Pěstování denivek v nádobách
Denivky se dají velice úspěšně pěstovat také v květináči nebo truhlíku na balkoně či terase.
- Použijeme velký květináč s dobrou drenáží a propustným substrátem.
- Denivky pěstované v květináči vyžadují pravidelnou zálivku, protože substrát v nádobách vysychá rychleji než na záhonu.
- Hnojíme je pravidelně, na jaře kompletním hnojivem, v době květu hnojivem s fosforem a draslíkem, které podpoří růst a tvorbu květů, a po odkvětu přidáme kompost.
- Na zimu přemístíme nádoby na chráněné místo, aby nedošlo k poškození kořenů mrazem.

Jak denivka chutná?
Dnes se denivky pěstují hlavně jako okrasné květiny, ale tisíce let před naším letopočtem si na této rostlinné krásce pochutnávali jako na skvělé zelenině a afrodiziaku.
Denivka je květina jedlá. V asijské, ale i francouzské kuchyni se běžně konzumují uzavřené i rozvité květy denivek, stejně jako mladé lístky a hlízy. Nasládlé květy jsou zajímavým chuťovým doplňkem i ozdobou salátů a dezertů. Uzavřené květy uvařené v páře se považují za delikatesu, mají jemnou chuť, která se dá přirovnat mladému hrášku. Květy lze také plnit sladkou či slanou náplní a připravit je podobně jako cuketové květy. Sbírají se i zavadlé květy, ty se suší a následně užívají jako koření.
- Obecně žluté květy denivky chutnají sladce, oranžové květy mají chuť mírně navinulou.
Zdroje: gardeningknowhow.com; bylinkyprovsechny.cz/; cs.wikipedia.org; A-Z encyklopedie zahradních rostlin (Christopher Brickell); Encyklopedie záhonových kěvtin (Hanneke van Dijjková)