Zahrada

22. září 2018 06:00

redakce Prima Zoom

Astry jsou ideální květiny na podzimní zahradu. Jak je pěstovat?

Pár užitečných rad, jak pěstovat nádherné astry. Tyto květiny rozzáří vaší podzimní zahradu.

Astra je díky svým květům hojně pěstovaná vzahradách nebo sklenících. Od 19. století jí dokonce nalezneme volně včeské přírodě. Nejčastěji se na podzim setkáváme smodrými, bílými a růžovými květy. Rozkvetlou zahradu můžeme mít díky ní od poloviny srpna až do konce října. Navíc velmi dlouho vydrží natrhané ve váze. Její kouzlo je vmnožství květu, které jsou soustředěny do mnohačetných květenství.

Nejvhodnější astry na podzimní pěstování: astra novoanglická (Aster novae-angliae) a astra novobelgická (Aster novae-belgiae).

Oba druhy nám zařídí mohutný příval barev. Nebude jim vadit hustější zasazení, aby vytvořily keř, či mohou růst jako sólisté. Velmi vhodným sousedem podzimních aster jsou chryzantémy.

Měli bychom jim dopřát vzdušné a dobře sluněné místo chráněné před větrem. Vchladnějším období by je mohl vítr polámat. Polehlé a polámané rostliny se špatně vyvazují a upravují. Ve stínu se jim nedaří a mohou je napadnout plísně a parazité. Nejvhodnější zemina je středně těžká a dobře propustná svelkým obsahem živin.

Nižší rostliny lépe rostou ve vápnité zemi. Jsou vhodné na vysázení na skalkách. Nejvyšší odrůdy je dobré včas volně vyvázat, aby zachovaly správný tvar a nepolámaly se.


Přečtěte si také