Trvalky

7. května 2022 07:00

Simona Sedláčková

Lobelka vytrvalá: Kvete až do podzimu, motýli ji milují, nevadí jí vlhko

Lobelku známe všichni jako běžnou balkonovou květinu, která se u nás pěstuje jako letnička. Mezi lobelkami však najdeme i druhy, které i u nás v pohodě přečkají zimu, a navíc je můžeme vysadit do vlhkých míst, například do dešťových záhonů, kde by voda většinu jiných trvalek umořila. A pokvetou úplně celé léto!

V posledních letech se stále více mluví o rostlinách, které přečkají i dlouhou dobu bez vláhy. Na druhou stranu však občas potřebujeme do zahrady vysadit i květiny, které zvládnou i umístění na místech vlhkých, ať už se jedná o okraje jezírek nebo o dešťové záhony, s jejichž pomocí se lidé snaží zadržet vodu v zahradě.

Lobelka vytrvalá (Lobelia fulgens)

Vytrvalé lobelky pocházejí ze Severní Ameriky a řadíme je do čeledi zvonkovitých. Dorůstají do výšky 60-150 cm a obvykle mají jejich lodyhy i malé, roztřepené listy velmi neobvyklou, tmavě červenou až vínovou barvu. Květy, na rozdíl od lobelek letničkových, vykvétají v hroznech a disponují omezenější paletou barev, nejčastěji jsou červené, ale i růžové.

Jak o vytrvalé lobelky pečovat

Vytrvalé lobelky se hodí svým vzhledem i do divokých zahrad, k chatám a chalupám, ale nejčastěji se vysazují k vodním plochám. Jejich květy jsou atraktivní především pro motýly. Neúnavně nakvétají po celé léto, od června až do konce září. Mají jen jednu nevýhodu, a to poměrně malou mrazuvzdornost, jen do -12 až -15 °C. Proto je raději vysazujte na záhony chráněné před větrem a většími mrazy, na zimu lobelku zakryjte chvojím.

Vytrvalá lobelka zvládne vysazení ve světlém polostínu, ale i na slunci, kde však vyžaduje velký přísun vody. Vlhkosti potřebuje hodně, ale zato zvládne i přechodné podmáčení záhonu.

Pro podporu nasazení nových květů pravidelně odstraňujte květenství odkvetlá a po odkvětu rostlinu zkraťte, abyste udrželi kompaktní růst trsu. Úplné zastřižení suchých lodyh nechte až na jaro.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/rostliny/lobelka-lobelia.html; https://cs.wikipedia.org/wiki/Lobelka

Sdílejte článek
Štítky zahrada léto podzim květiny motýli záhon trvalka lobelka dešťový záhon Lobelka vytrvalá (Lobelia fulgens)

Přečtěte si také