Nebezpečné smutnice: Odkud se protivné mušky berou a jak se jich zbavit bez chemie
Mezi nejotravnější i nejběžnější nepřátele pěstitelů pokojových rostlin patří drobná muška s pochmurným názvem smutnice. Protivní škůdci poletující kolem květináčů sami o sobě rostlinám neškodí, spíše pijí krev nám. Opravdovým nebezpečím jsou larvy smutnic. Odkud se berou a jak se jich zbavit, pokud možno bez chemie?
Jak smutnice škodí
Poletující malé mušky, dospělé smutnice, samy o sobě rostlinám neškodí, spíš nás jen obtěžují. Opravdovým nebezpečím jsou jejich larvy. Ty se skrývají v substrátu a vysávají a okusují tenké kořínky rostlin. Případně se živí mladými cibulkami či tkání mladých rostlin. Rovněž na kořínky mohou přenést fytopatogenní houby, které dále způsobují hnilobu.
- Při přemnožení téhle potvůrky rostlina obvykle ztrácí vitalitu, žloutne a chřadne, i když má pravidelnou zálivku i výživu. Při neřešení problému nakonec uhyne.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: I bylinky mohou napadnout škůdci. Zlikvidujte mšice, molice, smutnice a dřepčíky
Co jsou smutnice
Smutnice, dotěrný nepřítel pěstitelů pokojových rostlin, je drobná šedočerná muška připomínající komára. Má průhledná křídla a dlouhé nožky, nicméně je menší a hlavně nesaje krev. V dospělosti dorůstá velikosti okolo 2 mm. Velmi rychle a vitálně se množí.
- Nejčastěji si mušek všimneme, jak poletují okolo květin. Rády také sedí na substrátu, ovšem kvůli své barvě a velikosti jsou prakticky neviditelné.
Bramborový test
Při podezření, že naše květináče napadly smutnice, můžeme k jejich odhalení zkusit udělat tzv. bramborový test: Do zeminy vložíme podélně rozkrojený brambor. Škrob v něm přitáhne larvy smutnic. První se na bramboru objeví do 24 hodin.
Odkud se doma berou smutnice?
Smutnice jsme si nejpravděpodobněji přinesli domů s novými rostlinami nebo s nekvalitním substrátem. Maličké larvy jsou pouhým okem prakticky neviditelné, takže si nezvaných návštěvníků všimneme až ve chvíli, kdy nám začnou poletovat všude kolem květináčů.
- Odhalit larvy smutnice není vůbec jednoduché, protože patří mezi půdní škůdce. Droboučkých tmavých mušek si všimneme, když začnou poletovat okolo rostlin pěstovaných v květináči.
INSPIRUJTE SE: Rady a tipy, jak úspěšně pěstovat pokojové rostliny
Co smutnicím svědčí
Smutnicím svědčí teplé a vlhké prostředí. Jakmile začneme napadený substrát zalévat, z larev se velmi rychle vylíhnou mušky - a koloběh začíná.
Jak se smutnice množí
Za svůj krátký život samička smutnice naklade do půdy až 300 vajíček, z nichž se během týdne vylíhnou bílé larvy. Za zhruba dva týdny se vyvinou v dospělé smutnice. Dospělá muška žije zhruba týden. Obvyklá délka životního cyklu smutnic je tedy přibližně tři týdny.

Základní prevence
- Larvy smutnic se do našich domácností nejčastěji dostanou spolu s nekvalitním pěstebním substrátem. Proto je v našem vlastním zájmu si pořídit kvalitní sterilizovaný substrát. Nebo novou zeminu před použitím prolít horkou vodou. Ale pak je nutné ho nechat opravdu důkladně vyschnout.
- Pokud si koupíme novou rostlinku, pak ji několik týdnů necháme pro jistotu oddělenou od ostatních. Sledujeme, jestli se okolí ní neobjeví nějací nežádoucí návštěvníci. Pořád je lepší likvidovat smutnice v jednom květináči, než si je nechat rozmnožit po bytě.
Jak se zbavit černých mušek
Omezíme zálivku
Při prvním objevení smutnic omezíme zálivku na minimum. Sice se jich s největší pravděpodobností úplně nezbavíme, ale zhoršíme podmínky pro vývoj vlhkomilných vajíček a larev.
Žluté lepové pasti
Základem ochrany je použití žlutých lepových pastí, které se dají běžně koupit. Mušky přilákané žlutou barvou se přilepí, neodletí a nebudou moci klást další vajíčka.
Ztížíme larvám život
Při méně rozsáhlém napadení se vyplatí pokrýt povrch substrátu v květináči asi dvou až třícentimetrovou vrstvou křemičitého písku, drobných kamínků štěrku nebo keramzitu. Tím se omezí přísun vzduchu do substrátu a smutnice budou mít špatné podmínky pro kladení dalších vajíček. A také ztížíme podmínky pro život larev.

Babské rady na smutnice bez chemie
Skořicová voda
Při prvním výskytu smutnic můžeme zkusit starý babský trik se skořicí: v jednom litru vody rozmícháme 1 lžičku mleté skořice, necháme 1 až 2 hodiny odstát a pak zalijeme.
Stroužky česneku
Proti smutnicím můžeme zkusit česnek: oloupané stroužky překrájíme a zahrabeme do substrátu. Do běžného květináče stačí jeden až dva stroužky.
Peroxid vodíku
Kysličník, peroxid vodíku (standardní 3% lokální varianta), lze použít jako půdní zálivku. Smícháme jeden díl peroxidu se čtyřmi díly vody a prolijeme jím půdu v kořenové zóně, dokud nezačne vystupovat ze dna květináče. Peroxid zabíjí larvy smutnic při kontaktu.
PŘEČTĚTE SI: Vlnatka ničí pokojovky, ale fungují na ni domácí postřiky. Dracény jsou její oblíbenci
Hlístice i hnojivo
Na hubení smutnic existuje řada komerčních přípravků, většinou na chemické bázi. Lze využít i biologickou zbraň v podobě parazitických hlístic rodu Steinernema. Aktivně hubí larvy smutnic a napadenou půdu dokonale čistí. Trochu problém bývá v množství, balení je obvykle určeno až na 10 metrů čtverečních.
Můžeme také použít hnojivo na pokojové rostliny, které obsahuje látky, bránící muškám klást vajíčka. To ale je vhodné spíše jako prevence než přímý zásah proti přemnoženým škůdcům.
Zdroje: Zdravá zahrada (Helena Vlašínová), Květiny moje záliba (M. Martišová a kol.), skudci.com, pasti.cz