Výlety

3. března 2023 07:00

Lenka Valjentová

Nenechte si ujít výstavu orchidejí v pražské Troji. Objevte poklady vietnamské džungle

Oblíbenou prodejní výstavu orchidejí můžete navštívit od 3. do 19. března ve skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji. Tentokrát je zaměřená na rostlinné bohatství Vietnamu, který je z pohledu orchidejí skutečnou pokladnicí světa.

Svět orchidejí je mnohem pestřejší, než si většina z nás dokáže vůbec představit. Po celém světě je na 28 000 druhů, nejvíce v tropických oblastech. Jenom ve Vietnamu bylo zatím nalezeno 170 rodů ve více než 1 200 druzích. Mezi nimi i vzácnosti z rodů Paphiopedilum, Bulbophyllum nebo Eria. Nechybějí ani liánovité orchideje, z nichž nejznámější je vanilka, které se tu vyskytuje několik druhů.

Pozvánka na výstavu orchidejí

Botanická zahrada hl. m. Prahy se pěstování orchidejí věnuje již od roku 1995, výstavy orchidejí se tu konají od roku 2006. Sbírky nyní obsahují přibližně 2 300 druhů a mnohé můžeme obdivovat během výstav.

Orchideje patří k nejatraktivnějším sbírkám naší botanické zahrady. Letošní sezonu botanické zahrady jsme zasvětili Asii, a tak ani výstava orchidejí nebude výjimkou a návštěvníkům představíme skutečné rostlinné poklady Vietnamu. Návštěvníci, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, si některou z krásek mohou i koupit a odnést domů. Rád bych upozornil na to, že během letošní výstavy už se návštěvníci dostanou do skleníku Fata Morgana velmi pohodlně z venkovních expozic přes naši novou lávku,“ zve na výstavu orchidejí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Květinové poklady Vietnamu

Na výstavě se návštěvníci seznámí s rodem Dendrobium, uvidí například Dendrobium lindleyi, Dendrobium nobile, které má tradiční využití v čínské medicíně, nebo drobnou horskou miniaturu Dendrobium harveyanum. Lákadlem budou jistě skutečné perly vietnamské džungle, jako je střevíčníkovec Paphiopedilum delenatii, nebo kouzelné miniaturky jako oranžově kvetoucí Dendrobium unicum. Ve skleníku Fata Morgana lze obdivovat i další poklady vietnamské flóry.

Co uvidíte a budete si moci koupit na výstavě orchidejí:

Atmosféra oslav vietnamského Nového roku

Vietnam je však neobyčejně zajímavý nejen přírodou, ale i kulturou. Pro Vietnamce jsou květiny velmi důležitou součástí života a rádi je pěstují a zdobí jimi své okolí ve všedních dnech i o svátcích. Skleník Fata Morgana se rozzáří žlutými a červenými barvami, které jsou v této asijské zemi svátečními barvami a symbolizují štěstí. Květinová aranžmá a dekorace připravené ve spolupráci s floristkou Klárou Franc Vavříkovou a studenty mělnické České zahradnické akademie připomenou atmosféru oslav vietnamského Nového roku (svátku Tết Nguyên Đán).

Nová lávka v areálu botanické zahrady

Od 3. března, kdy začíná výstava orchidejí, dochází k propojení areálu venkovních expozic botanické zahrady a areálu u skleníku Fata Morgana. Doposud byla zahrada rozdělena úvozovou cestou mezi Trojou a Sídlištěm Bohnice a návštěvníci museli opouštět areál, aby se do něj zase jinde vrátili. Nad úvozem byla nově zbudována lávka pro pěší, která výrazně zvýší komfort návštěvníků a zjednoduší prohlídku celého areálu. Je umístěna ve střední části areálu, v blízkosti sousoší lam. Lidé se tak nyní velmi snadno dostanou ke skleníku Fata Morgana, a to jak od vstupu a parkoviště od sídliště Bohnice, tak od vstupu Kovárna přes Vinici sv. Kláry. V okolí lávky budou postupně vybudovány nové expozice.

Zdroj: botanicka.cz, sociální sítě Botanické zahrady hl. m. Prahy

Sdílejte článek

Přečtěte si také