Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

6 rad, jak probudit zahradu ze zimního spánku

Abyste byli na jaře připraveni dobře pečovat o svou zahradu, potřebujete jen několik dobrých rad a pár spolehlivých pomocníků. Co tedy potřebuje vaše zahrada jako první po probuzení ze zimního spánku?
Vydáno: 08.03.2019
Jarní péče o trávník
Autor: Thinkstock Jarní péče o trávník
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

1. Neunáhlete se a počkejte na jaro

S probouzením zahrady nespěchejte a počkejte, až teploty stoupnou výrazněji nad nulu a půda doopravdy rozmrzne. Jinak byste mohli zejména trávníku nenapravitelně uškodit.

Jarní květiny jsou tady.

Přehlídka krásy začíná: Užijte si první jarní květiny. Jak je pěstovat a kde je najít?

Hrnky se dají využít různě

Výbava: Jarní doplňky s romantickou náladou

2. Začněte sekáním

Jarní péče o trávník by měla začínat co nejkratším sestřihem. „Trávník by měl mít začátkem jara délku zhruba 3 cm. Buď jste jej dostatečně zastřihli již na podzim, nebo jej zkraťte hned s příchodem jara. Na moderních sekačkách lze délku sekaného trávníku snadno nastavit,“ radí Radovan Bureš ze společnosti Briggs & Stratton. Také doporučujeme před prvním sekáním zkontrolovat ostrost nožů.

Pomalu dejte sekačku do pořádku.
Autor: istock.com Pomalu dejte sekačku do pořádku.

3. Provzdušněte

Zdravý trávník potřebuje zejména vláhu, živiny a vzduch. Právě přísunu vzduchu se mu často po měsících odpočinku nedostává. Přes podzim a zimu trávník zarostl mechem, kořínky, zbytky trávy a listí. Tato vzniklá bariéra brání půdě i trávníku v příjmu kyslíku, což jeho vzhledu ani pohodě nepřidá. Provzdušňování půdy pomocí vertikutátoru je pohodlné a rychlé. Vertikutátor provzdušní trávník pomocí ostrých ocelových nožů několik centimetrů do hloubky a díky záchytnému koši se nemusíte starat o rostlinné zbytky, které byste jinak museli shrabat. Na menší plochy pak můžete použít obyčejné železné hrábě. Provdušněná půda je poté vhodným místem, kde mohou bez problému vyrůstat nová stébla trávy.

Proč je kopřiva nenahraditelná?

KOPŘIVA: Zázrak, který by vám v jídelníčku neměl chybět

Petrklíče, narcisky, hyacinty...

Hyacinty, narcisy, petrklíče aneb Jarní hrnkovky: Jak je vybírat, aby dlouho vydržely

4. Srovnejte terén

Krásné zahradě mohou vadit drobné nerovnosti terénu. A začátek vegetačního období je ten pravý čas něco s tím udělat. Ověřeným postupem je zaplnění prohlubní půdou. Ta by měla mít podobnou kvalitu jako půda stávajícího trávníku. Toto období je i vhodnou příležitostí k dalším potřebným terénním úpravám.

I zeleň má svůj čas.
Autor: istock.com I zeleň má svůj čas.

5. Výsev

Máte-li již plochu upravenou podle svých představ a někde se vyskytují holá místa, zasejte na ně travní směs. Půdu nejprve prohrábněte a smíchejte s pískem. Pak teprve proveďte výsev a půdu uválejte travním válcem. Pak místo pořádně zalijte. Pokud budete provádět výsev na větším prostoru, pomůže vám s pohodlným a rovnoměrným výsevem sypací vozík. Pamatujte ale, že na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8 °C. Osivo následně vpravíte do země opět pomocí válce s hroty či hráběmi.

Jaro je za dveřmi.
Autor: istock.com Jaro je za dveřmi.

6. Má-li tráva nedostatek živin, pak hnojte

Pokud má váš trávník z nějakého důvodu nedostatek živin a vy z něj chcete mít stoprocentní koberec, který bude hustý a sytě zelený, pak budete muset trávník občas přihnojit. Hnojení trávě také pomáhá, aby se prosadila proti rozpínavému plevelu a mechu. Rovněž ji posílí a bude odolná vůči problémům s travními chorobami. Nejdůležitější je první hnojení hned na jaře, na začátku vegetačního období. „Doporučuji však věnovat zvýšenou pozornost dávkování. Při vyšší koncentraci můžete trávníku naopak uškodit a popálit ho,“ varuje Bureš.

Mohlo by vás zajímat:

Dům je zadní částí orientovaný k silnici, a proto tím směrem zůstává uzavřený

Tráva patří nejen do zahrady, ale i na střechu!

Zavlažovací systém - Zřízení zavlažovacího systému může znamenat trochu práce navíc, ale vyplatí se. Můžete si koupit hotový, ale pokud jste šikovní, snadno ho vyrobíte z obyčejné zahradní hadice.

Co osázet trávník před panelákem záhony a pěstovat si vlastní jídlo?

Článek je zařazen v: jaro , zahrada , trávník , pěstování , jak pěstovat , jarní zahrada
Reklama