Pokojovky do garsonky. Pro roztomilé miniaturní rostliny se najde prostor i v malém bytě

Hledáte pokojovou květinu, která se vám vejde i do toho nejmenšího bytu a vystačí si třeba jenom s malým kouskem místa na poličce u okna? Máme pro vás pět nápadů na rostliny, které nezaberou téměř žádný prostor a ještě se snadno pěstují. Jsou to ideální kousky i pro nejmenší garsonky.

Voskovka Hoya kerri je srdeční záležitost

Jméno tohoto zvláštně tvarovaného sukulentu je Hoya kerri a patří mezi voskovky. Název si možná nezapamatujete, ale jakmile tuhle rostlinku spatříte, poznáte ji už vždycky. Listy ve tvaru srdce ji totiž odlišují od všech ostatních pokojovek. Když se vám navíc pěstování povede, z listu vyroste i stonek a na něm další srdíčka. Stačí ji od jara do podzimu dostatečně zalévat a pak ji přesunout na chladnější místo a zálivku omezit. Velmi snadno se i množí, stačí odstřihnout list s kouskem výhonu a vložit ho do vlhkého písku.

Peperomia připomíná houf malých želviček

Přezdívá se jí „želví náhrdelník“ a pochází z exotických lesů v Brazílii. Peperomia prostrata získala svoji přezdívku díky kulatým listům s charakteristickým žilkováním, které připomíná krunýř želvy. Miluje vzdušnou vlhkost i vlhkou půdu a dobře jí bude v květináči na poličce i v závěsném aeráriu.

Pilea má listy jako kulaté palačinky

Bojíte se v letních parných dnech o své choulostivé rostliny? O tuhle krásku strach mít nemusíte. Pilea Peperomioides neboli Pilea pepřincová dostatek světla ocení a horké letní dny jí vůbec nevadí. „Pilea je velmi oblíbená pro svůj zvláštní vzhled, přezdívá se jí také pancake plant neboli palačinkovník. Její identita přitom nebyla botanikům známá až do 70. let minulého století,“ říká odbornice přes pokojové květiny květinářka Lenka Hrubá.

Svícník vypadá jako šňůra plná srdíček

Kdyby vám bylo jedno srdíčko v podání Hoya kerrii málo, tady jich najdete celou dlouhou šňůru. Svícník pochází z Afriky a na jeho nitkovitých výhoncích najdete srdčité lístečky se stříbřito-zeleným mramorováním, díky kterým se mu také říká String of Hearts neboli šňůra srdíček. A proč jméno svícník? Během léta na něm vykvetou trubkovité purpurové květy, jejichž tvar připomíná právě svíce. Péče o svícník není vůbec složitá. Bude se mu dařit na parapetu okna směřujícího na východ.

Šňůra perel jménem starček

Hledáte dárek pro milovníka pokojovek? Co takhle šňůra perel? Sukulentní popínavka starček, latinsky Senecio rowleyanus, pochází z Namibie a šperk nápadně připomíná. Rostlina vypadá nejefektněji v nejrůznějších závěsných nádobách nebo když splývá z police nebo ze skříně k zemi. Na pěstování je poměrně nenáročná. Dobře jí dělá dostatek světla a občasná vydatná zálivka do misky pod květináčem.

Zdroj: Lenka Hrubá, www.zahradananiti.cz


Přečtěte si také