Bydlení

11. června 2017 06:00

Jana Brass

Jak se staví sen upravuje část domku pro psí mámu Elišku a její smečku

Eliška provozuje hospic pro staré, nemocné a odložené psy. Říká, že pes na sklonku svého života nepatří do studeného kotce útulku, ale na gauč. Momentálně má v domku osmnáct psích svěřenců a my se jim pokusíme pomoci.

Je to netradiční psí útulek. Jakási kombinace „LDNky“ a domova důchodců pro psy. Nejedná se ale o klasický útulek nebo nemocnici s kotci. Eliška má všechny psy ve svém domě, téměř pořád musí likvidovat loužičky a sbírat hromádky. Před několika lety totiž založila nadaci Dejte nám šanci, v rámci níž pejskům poskytuje teplo vlastního domova a chce, aby se zvířata i přes svůj věk a stav ještě dočkala adopce. Díky ní dostane spousta psích seniorů svoji šanci na prožití hezkého zbytku života.

Domov v Bukovince

Rodinný dům je starý asi sto let. Během času ho jeho majitelé postupně zvětšovali a dostavovali další části. Eliška s rodinou, a to včetně té psí, žije v domě teprve rok. Prodali byt v Praze a za něj koupili nemovitost, která by potřebovala rekonstrukci jako sůl. Eliška má veškeré zařízení po bývalé majitelce. Donesla sem snad jen jednu „psí“ sedačku. Na podlaze jsou parkety, ale kvůli inkontinentním psům je na nich lino. Eliška se do pořadu přihlásila nikoli kvůli sobě, ale kvůli psům. Přála si totiž, aby v části domu vznikla karanténa s ošetřovnou, sklad a přípravna žrádla. To ale v tak krátkém čase nelze zrealizovat. Protože psi přebývají s rodinou hlavně uvnitř domu, pokusí se designéři upravit jeho spodní část ke spokojenosti rodiny i zvířat.

Tento díl pořadu Jak se staví sen je věnován Elišce a její psí smečce. Foto: FTV Prima

Eliška vede celou neziskovku, stará se o psy a o všechno kolem. Partner Martin vydělává peníze v „normální“ práci. V domácnosti s nimi žije sedmiletá dcera Nikolka (ve střídavé péči z předchozího manželství) a víkendy zde tráví kluci David (8 let) a Dominik (13 let) z Martinova předchozího vztahu. Eliška se narodila v Praze, ale odešla za manželem na Moravu. Manželství se jí sice nevydařilo, ale na Moravě už zůstala. Před dvěma lety začala žít s Martinem. Ten pracuje v IT, ale Elišku zaujal spíš tím, že je muzikant a hraje s kapelou. Eliška měla kromě psů i jednoho koně, ten jí ale bohužel uhynul. Teď už jí to čas neumožňuje, ale věnovala se historickému šermu a s partou nadšenců dělali rekonstrukce historických bitev.

Na podlaze jsou parkety, ale kvůli inkontinentním psům je překrývá lino. Foto: FTV Prima

Francouzská kavárna na moravském venkově

Celá proměna se ponese ve venkovském stylu a stylu francouzských kaváren. To je totiž styl, který se Elišce líbí. Designéři by rádi použili přírodní materiály, žádný plast ani sklo. Základem budou světlé barvy v kombinaci se světlým dřevem, příčky budou obloženy štípaným kamenem. Dominantou nového interiéru by měl být obklad z umělého kamene na stěně. V interiéru nebudou chybět stylové doplňky a nábytek z antiku. Třeba starou okenici lze použít jako poličku na dekorace. Z antiku budou i židle a konferenční stolek udělaný ze staré truhly. Podlaha by měla být volena tak, aby byla vhodná hlavně pro pejsky.

Dominantou nového interiéru je kamenný obklad. Foto: FTV Prima

Eliška má ráda kromě venkovského stylu tzv. shabby chic styl – útulný bílý nábytek s patinou. Samozřejmě víc než styl je pro majitele důležitá praktičnost. Prostor sdílejí s pejsky, a proto je důležité, aby podlaha nebyla studená, neklouzala a dala se dobře udržovat. Podlaha je právě kvůli psům hodně namáhaná. Eliška má skoro pořád v ruce mop a utírá loužičky po psech. Lino jí v podstatě vyhovuje, ale mohlo by být tlustší, aby to pejsky na podlaze nestudilo. Líbil by se jí také design dřeva, ale hlavně zdůrazňuje „praktičnost“. Zvládneme proměnit obývák a chodbu, aby vyhovovaly těmto náročným požadavkům?

A jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka?

Proměna byla jiná než všechny ostatní, venkovský styl s duší, který chytne za srdce. Hned jsme věděli, že nebudeme muset hledat dlouho koncept. Sto let starý dům měl svou duši a majitelka oblíbený styl, tzv. shabby chic, tedy styl francouzských kaváren. Problémy souvisely s věkem domu, křivostí stěn, pak to byla nerovná a nezpevněná podlaha, pod níž byl sklep, tudíž nešlo vylít beton na vyrovnání pod podlahu novou. U podlahy jsme hledali vhodnou podlahovou krytinu, pod kterou by nebylo nutné vylívat stěrku, a zároveň by byla vhodná pro psí útulek. Celkově prospělo sjednocení konceptu kuchyně a obýváku, vnesení starých prvků z antiku (okenice).

Styl je jednoznačně venkovský, jednotlivé kusy nábytku jsou pořízeny buď nově v dekoru patinovaného dřeva, nebo autentické z antiku (okenice, židle). Dřevo s patinou je umocněno ještě použitím obkladu z umělého kamene. Vše je ve světlých tónech, není mimořádně doplněno žádnou kontrastní akcentující barvou. Pouze shabby chic odstíny, tedy bílá, béžová, taupe, šedá. Zajímavé jsou i lustry, které mají sice patinu hodící se na venkov, ale svým stylem podtrhují noblesu kaváren.

Těšte se na další proměnu – bude zábavná i dojemná. Kdy? V pondělí 12. června ve 21.30 na Primě.

Vše o pořadu najdete na stránce Jak se staví sen. Baví vás bydlení? Podívejte se na web Prima LIVING.

Po odvysílání pořad najdete na Prima PLAY.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také