Přeslička rolní posiluje imunitu a detoxikuje tělo. Nespleťte si ji ale s přesličkou bahenní!

Přeslička rolní je osvědčená prastará léčivá bylina, která působí především diureticky, detoxikačně a dezinfekčně. Pomáhá při zánětech močových cest, proti otokům i bolestem zad, posiluje ledviny, doporučuje se při dně a revmatismu a na posílení imunity. Podle dávných léčitelů by každý člověk po čtyřicítce měl vypít jeden šálek čaje z přesličky rolní denně, aby prožil zdravé stáří.

Přeslička rolní (Equisetum arvense) roste na vlhkých písčitých ahlinitých půdách, vlesích, na pastvinách, oraništích, náspech ana svazích jako plevel. Rostlina má široko rozložený a hluboko rostoucí oddenek. Počátkem jara (březen až duben) z něho vyrážejí pleťově až červenohnědě zbarvené plodné lodyhy s výtrusy. Po vysypání výtrusů odumírají a jsou nahrazeny letními zelenými, až 40 cm vysokými stromečkovitě větvenými jalovými lodyhami, podobající se malým jedličkám.

6 rad, jak přesličku rolní sbírat, sušit a skladovat

 1. Zelená letní nať přesličky rolní se sbírá od června do října.
 2. Stromečkovitě větvené lodyhy bez černého oddenku sušíme na vzdušných místech, doporučuje se jednodenní předsušení na slunci. Delší sušení by způsobilo opadání tenkých větévek.
 3. Umělá teplota nesmí přesáhnout 60 °C.
 4. Pokud není přeslička usušená dobře, ztmavne a zplesniví.
 5. Správně usušená přesličková nať si zanechává zelenou barvu, je téměř bez pachu a chuti.
 6. Sušená přeslička se snadno drolí, proto je třeba sní zacházet opatrně. Skladuje se na suchých místech, chráněných před světlem vdobře uzavřených nádobách.

Pozor na záměnu přesličky rolní s jedovatou přesličkou bahenní

Při sběru přesličky rolní je třeba dát pozor na možnost záměny sjinými druhy, především přesličkou bahenní (Equisetum palustre), která může být nebezpečná, protože obsahuje řadu značně toxických alkaloidů. Pokud si nejsme stoprocentně jistí, raději si přesličku rolní koupíme sušenou.

Přeslička rolní(Equisetum arvense)

Přeslička rolní vyhání nejprve plodné lodyhy a teprve po jejich odumření vyrostou lodyhy neplodné, u nejspodnějšího větvení má přeslička rolní nízkou zubatou pochvu a první přisedlý článek větvičky je delší než pochva, ze které vyrůstá. Důležitý je takétvar průřezu rostliny. Pokud stonek uřízneme, musí být čtyřhranný, připomíná rovnoramenný kříž.

Přeslička bahenní(Equisetum palustre)

Přeslička bahenní vyhání plodné i jalové lodyhy současně, nejspolehlivějším rozlišovacím znakem je nejspodnější větvení nejspodnějšího větvení má přeslička bahenní vysokou zubatou pochvu a první přisedlý článek je kratší než délka pochvy. Stonek přesličky bahenní je šestihranný.

Co přeslička rolní pomáhá léčit

Přeslička rolní obsahuje vprůměru 8 % kyseliny křemičité a oxidu křemičitého, saponiny, flavonoidy, třísloviny, hořčiny, organické kyseliny a vápník, hliník, draslík, železo, mangan, hořčík. Největší účinek má tehdy, roste-li na hlinité půdě, neboť pak obsahuje až 16 % kyseliny křemičité.

Přeslička působí především močopudně a dezinfekčně.Zvyšuje vylučování moči, pomáhá při zánětech močových cest (chrání tkáň močových cest před tvorbou rozkladných látek pocházejících z moči) nebo při výskytu močových kamenů. Přeslička posiluje ledviny, je vhodná při ledvinových kaméncích a oslabení ledvin. Výborně čistí cévní systém a celé tělo od toxinů, pomáhá proti otokům. Zabraňuje kornatění cév, zlepšuje krevní oběh a činnost srdce, snižuje krevní tlak. Doporučuje se při dně a revmatismu, při celkovém vyčerpání a na posílení imunity.

Téměř zázračné účinky připisuje přesličce proslulá rakouská bylinkářka Marie Treben – prý si poradí snezhoubnými i zhoubnými nádory, pomáhá brzdit růst rakovinových buněk buď ve formě obkladů na postižená místa, nebo pití odvaru.

Jak dlouho přesličku užívat

Maximální délka nepřetržitého užívání je 2–3 týdny. Po této době je nutné udělat alespoň týdenní přestávku, pak můžeme přesličku užívat opět, Užívání přesličky není vhodné během těhotenství! I když je možné přesličku podávat samostatně, je ideální hlavně do bylinných směsí. Velmi dobré výsledky má v kombinaci s kopřivou dvoudomou, třezalkou tečkovanou, šalvějí lékařskou, hluchavkou bílouči jalovcem.

Přesličkový čaj

Ingredience

 • 1 lžička přesličky rolní
 • 250 ml vody

Postup

Bylinu zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu a asi 2 minuty povaříme. Sejmeme a necháme vyluhovat 10minut vuzavřené nádobě. Scedíme. Odvar připravuje vždy čerstvý.

Použití

Naposílení ledvin, při ledvinových kaméncích, křečových žilách, naposílení imunity apodporu detoxikace organismu pijeme odvar dvakrát denně.

Přeslička jako koupel, obklad a zábal

Zevně se přeslička rolní používá ve formě koupelí a bylinných obkladů a zábalů.Pro své hojivé účinky se používá na špatně se hojící rány, ekzémy a vředy, na kloktání při zánětu mandlí a dásní nebo na výplachy nosu při krvácení. Pomáhá při bolestech zad. Uplatní se při potížích slupy anečisté pokožce, odstraňuje pocení nohou.

Sedací přesličková koupel

Ingredience

 • hrst čerstvé přesličky nebo 3 lžíce sušené
 • asi 250 ml vody

Postup

Přesličku zalijeme studenou vodou a necháme přes noc, ale minimálně 6 hodin macerovat. Pak přivedeme k varu a přes sítko nalijeme do koupele. Voda musí při koupeli sahat až nad ledviny. Délka koupele je 15 až 20 minut a po koupeli je třeba alespoň půl hodiny odpočívat na lůžku.

Použití

Při bolestech zad v oblasti bederní páteře musí voda při koupeli sahat až nad ledviny. Délka koupele je 15–20 minut, po koupeli je nutné alespoň půl hodiny odpočívat na lůžku.

Parní zábal proti revmatismu a dně

Ingredience

 • 2 vrchovaté hrsti čerstvé přesličky rolní

Postup

Dvě hrsti přesličky rolní vložíme do síta a zavěsíme ho nad hrnec s vroucí vodou.

Použití

Když nať změkne a je horká, zabalíme ji do lněného ručníku a přiložíme na postižené místo. Necháme působit více hodin, případně celou noc.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také