Přeslička rolní posiluje ledviny i imunitu. Pozor na záměnu s jedovatou přesličkou bahenní!

Přeslička rolní je prastará léčivá bylina, která pomáhá při zánětech močových cest, proti otokům i bolestem zad, posiluje ledviny, doporučuje se při dně a revmatismu a na posílení imunity. Zelená letní nať přesličky rolní se sbírá od června do října. Při sběru pozor na záměnu s jedovatou přesličkou bahenní, rozdíl vám prozradíme.

Přeslička rolní (Equisetum arvense) roste na vlhkých písčitých a hlinitých půdách, v lesích, na pastvinách, oraništích, náspech a na svazích jako plevel. Rostlina má široko rozložený a hluboko rostoucí oddenek. Počátkem jara (březen až duben) z něho vyrážejí pleťově až červenohnědě zbarvené plodné lodyhy s výtrusy. Po vysypání výtrusů odumírají a jsou nahrazeny letními zelenými, až 40 cm vysokými stromečkovitě větvenými jalovými lodyhami, podobajícími se malým jedličkám.

Pozor na záměnu! Rozdíl mezi přesličkou rolní a  jedovatou přesličkou bahenní

Přesličku s nejjemnějším větvením (přeslička lesní Equisetum silvaticum) najdeme běžně ve vlhkých lesích a na jejich okrajích. I ona je léčivá.

Při sběru přesličky je třeba dát pozor na možnost záměny s přesličkou bahenní (Equisetum palustre), která může být nebezpečná, protože obsahuje řadu značně toxických alkaloidů. Pokud si nejsme stoprocentně jistí, raději si přesličku rolní koupíme sušenou.

  • Přeslička rolní (Equisetum arvense) vyhání nejprve plodné lodyhy a teprve po jejich odumření vyrostou lodyhy neplodné, u nejspodnějšího větvení má přeslička rolní nízkou zubatou pochvu a první přisedlý článek větvičky je delší než pochva, ze které vyrůstá. Důležitý je také tvar průřezu rostliny. Pokud stonek uřízneme, musí být čtyřhranný, připomíná rovnoramenný kříž.
  • Přeslička bahenní (Equisetum palustre) vyhání plodné i jalové lodyhy současně, nejspolehlivějším rozlišovacím znakem je nejspodnější větvení, přeslička bahenní má vysokou zubatou pochvu a první přisedlý článek je kratší než délka pochvy. Stonek přesličky bahenní je šestihranný.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Při zánětu močových cest zkuste pít a jíst okurky, rajčata, saláty, brusinky, lichořeřišnici i kopřivu

Přeslička rolní účinky

Přeslička rolní obsahuje v průměru 8 % kyseliny křemičité a oxidu křemičitého, saponiny, flavonoidy, třísloviny, hořčiny, organické kyseliny a vápník, hliník, draslík, železo, mangan, hořčík. Největší léčivé účinky má tehdy, roste-li na hlinité půdě, neboť pak obsahuje až 16 % kyseliny křemičité.

Co přeslička rolní pomáhá léčit

Přeslička působí především diureticky, detoxikačně a dezinfekčně.  „V lidovém léčitelství si jí velmi vážili jako léčivky již ve starých dobách, především pro její schopnost pomáhat při onemocnění ledvin (je vhodná při ledvinových kaméncích a oslabení ledvin) a zánětech močového měchýře (zvyšuje  vylučování moči, chrání tkáň močových cest před tvorbou rozkladných látek pocházejících z moči).  Výborně čistí cévní systém a celé tělo od toxinů, pomáhá proti otokům,“ zdůrazňuje bylinkář Martin Kolár.

NENECHTE SI UJÍT: Nemocné ledviny nebolí. Problém se může projevit i únavou či svěděním pokožky

Přeslička rolní také zabraňuje kornatění cév, zlepšuje krevní oběh a činnost srdce, snižuje krevní tlak. Doporučuje se při dně a revmatismu, při celkovém vyčerpání a na posílení imunity. „Téměř zázračné účinky připisuje přesličce proslulá rakouská bylinkářka Marie Treben – prý pomáhá brzdit růst rakovinových buněk buď ve formě obkladů na postižená místa, nebo pití odvaru." dodává.

Jak dlouho přesličku užívat

Maximální délka nepřetržitého užívání je 2–3 týdny. Po této době je nutné udělat alespoň týdenní přestávku. Užívání přesličky není vhodné během těhotenství! I když je možné přesličku podávat samostatně, je ideální hlavně do bylinných směsí. Velmi dobré výsledky má v kombinaci s kopřivou dvoudomou, třezalkou tečkovanou, šalvějí lékařskou, hluchavkou bílouči jalovcem.

Jak přesličku rolní sbírat, sušit a skladovat

  • Zelená letní nať přesličky rolní se sbírá od června do října.
  • Stromečkovitě větvené lodyhy bez černého oddenku sušíme na vzdušných místech, doporučuje se jednodenní předsušení na slunci. Delší sušení by způsobilo opadání tenkých větévek. Umělá teplota nesmí přesáhnout 60 °C.
  • Pokud není přeslička usušená dobře, ztmavne a zplesniví.
  • Správně usušená přesličková nať si zachováává zelenou barvu, je téměř bez pachu a chuti.
  • Sušená přeslička se snadno drolí, proto je potřeba s ní zacházet opatrně. Skladuje se na suchých místech, chráněných před světlem v dobře uzavřených nádobách.

Přesličkový čaj

Ingredience

  • 1 lžička přesličky rolní
  • 250 ml vody

Příprava

Bylinu zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu a asi 2 minuty povaříme. Sejmeme a necháme vyluhovat 10 minut v uzavřené nádobě. Scedíme. Odvar připravujeme vždy čerstvý.

Jak často pít čaj z přesličky

Na posílení ledvin, při ledvinových kaméncích, křečových žilách, na posílení imunity a podporu detoxikace organismu pijeme vlažný odvar dvakrát denně.

Podle lidových léčitelů by každý člověk po čtyřicítce měl vypít jeden šálek čaje z přesličky rolní denně, aby prožil zdravé stáří,“ radí bylinkář.

Přeslička jako koupel, obklad a zábal

„Zevně se přeslička rolní používá ve formě koupelí a bylinných obkladů a zábalů. Pro své hojivé účinky se používá na špatně se hojící rány, ekzémy a vředy, na kloktání při zánětu mandlí a dásní nebo na výplachy nosu při krvácení. Pomáhá při bolestech zad. Uplatní se při potížích s lupy a nečisté pokožce, odstraňuje pocení nohou,“ doporučuje M. Kolár.

Sedací přesličková koupel

Ingredience

  • hrst čerstvé přesličky nebo 3 lžíce sušené
  • asi 250 ml vody

Příprava

Přesličku zalijeme studenou vodou a necháme přes noc, ale minimálně 6 hodin macerovat. Pak přivedeme k varu a přes sítko nalijeme do koupele. Voda musí při koupeli sahat až nad ledviny. Délka koupele je 15 až 20 minut a po koupeli je třeba alespoň půl hodiny odpočívat na lůžku.

Použití

Při bolestech zad v oblasti bederní páteře musí voda při koupeli sahat až nad ledviny. Délka koupele je 15–20 minut, po koupeli je nutné alespoň půl hodiny odpočívat na lůžku.

INSPIRUJTE SE: Kaštany pomůžou s bolestmi kloubů, otoky i dnou. Udělejte si kaštanové mazání a koňskou mast

Parní zábal proti revmatismu a dně

Ingredience

  • 2 vrchovaté hrsti čerstvé přesličky rolní

Příprava

Dvě hrsti přesličky rolní vložíme do síta a zavěsíme ho nad hrnec s vroucí vodou.

Použití

Když nať změkne a je horká, zabalíme ji do lněného ručníku a přiložíme na postižené místo. Necháme působit více hodin, případně celou noc.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, cs.wikipedia.org, bylinkyprovsechny.cz,


Přečtěte si také