návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Přeslička rolní posiluje imunitu a detoxikuje tělo. Nespleťte si ji ale s přesličkou bahenní!

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 15.09.2021
Zelená přeslička rolní prospívá zdraví jako čaj i koupel
Autor: istock.com Zelená přeslička rolní prospívá zdraví jako čaj i koupel
Přeslička rolní je osvědčená prastará léčivá bylina, která působí především diureticky, detoxikačně a dezinfekčně. Pomáhá při zánětech močových cest, proti otokům i bolestem zad, posiluje ledviny, doporučuje se při dně a revmatismu a na posílení imunity. Podle dávných léčitelů by každý člověk po čtyřicítce měl vypít jeden šálek čaje z přesličky rolní denně, aby prožil zdravé stáří. Téměř zázračné účinky proti rakovině připisuje přesličce rolní proslulá bylinkářka Marie Treben. Poradíme, jak udělat léčivý přesličkový čaj, koupel a parní zábal. A při sběru pozor na záměnu s jedovatou přesličkou bahenní, takže pod si nejste jistí, raději si bylinu kupte sušenou.

reklama

Přeslička rolní (Equisetum arvense) roste na vlhkých písčitých a hlinitých půdách, v  lesích, na pastvinách, oraništích, náspech a na svazích jako plevel. Rostlina má široko rozložený a hluboko rostoucí oddenek. Počátkem jara (březen až duben) z něho vyrážejí pleťově až červenohnědě zbarvené plodné lodyhy s výtrusy. Po vysypání výtrusů odumírají a jsou nahrazeny letními zelenými, až 40 cm vysokými stromečkovitě větvenými jalovými lodyhami, podobající se malým jedličkám.

Přeslička rolní (Equisetum arvense) roste na vlhkých písčitých a hlinitých půdách, v lesích, na pastvinách, oraništích, náspech a na svazích jako plevel
Autor: istock.com Přeslička rolní (Equisetum arvense) roste na vlhkých písčitých a hlinitých půdách, v lesích, na pastvinách, oraništích, náspech a na svazích jako plevel

6 rad, jak přesličku rolní sbírat, sušit a skladovat

 1. Zelená letní nať přesličky rolní se sbírá od června do října.
 2. Stromečkovitě větvené lodyhy bez černého oddenku sušíme na vzdušných místech, doporučuje se jednodenní předsušení na slunci. Delší sušení by způsobilo opadání tenkých větévek.
 3. Umělá teplota nesmí přesáhnout 60 °C.
 4. Pokud není přeslička usušená dobře, ztmavne a zplesniví.
 5. Správně usušená přesličková nať si zanechává zelenou barvu, je téměř bez pachu a chuti.
 6. Sušená přeslička se snadno drolí, proto je třeba s ní zacházet opatrně. Skladuje se na suchých místech, chráněných před světlem v dobře uzavřených nádobách.
Zelená letní nať přesličky rolní se sbírá od června do října
Autor: istock.com Zelená letní nať přesličky rolní se sbírá od června do října

Pozor na záměnu přesličky rolní s jedovatou přesličkou bahenní

Při sběru přesličky rolní je třeba dát pozor na možnost záměny s jinými druhy, především přesličkou bahenní (Equisetum palustre), která může být nebezpečná, protože obsahuje řadu značně toxických alkaloidů. Pokud si nejsme stoprocentně jistí, raději si přesličku rolní koupíme sušenou. 

Přeslička rolní (Equisetum arvense)

Přeslička rolní vyhání nejprve plodné lodyhy a teprve po jejich odumření vyrostou lodyhy neplodné, u nejspodnějšího větvení má přeslička rolní nízkou zubatou pochvu a první přisedlý článek větvičky je delší než pochva, ze které vyrůstá. Důležitý je také tvar průřezu rostliny. Pokud stonek uřízneme, musí být čtyřhranný, připomíná rovnoramenný kříž.

Přeslička bahenní (Equisetum palustre)

Přeslička bahenní vyhání plodné i jalové lodyhy současně, nejspolehlivějším rozlišovacím znakem je nejspodnější větvení nejspodnějšího větvení má přeslička bahenní vysokou zubatou pochvu a první přisedlý článek  je kratší než délka pochvy. Stonek přesličky bahenní je šestihranný.

Přeslička rolní prospívá zdraví: pozor na záměnu s jedovatou přesličkou bahenní (Equisetum palustre)
Autor: istock.com Přeslička rolní prospívá zdraví: pozor na záměnu s jedovatou přesličkou bahenní (Equisetum palustre)

Co přeslička rolní pomáhá léčit

Přeslička rolní obsahuje v průměru 8 % kyseliny křemičité a oxidu křemičitého, saponiny, flavonoidy, třísloviny, hořčiny, organické kyseliny a vápník, hliník, draslík, železo, mangan, hořčík. Největší účinek má tehdy, roste-li na hlinité půdě, neboť pak obsahuje až 16 % kyseliny křemičité.

Přeslička působí především močopudně a dezinfekčně. Zvyšuje vylučování moči, pomáhá při zánětech močových cest (chrání tkáň močových cest před tvorbou rozkladných látek pocházejících z moči) nebo při výskytu močových kamenů. Přeslička posiluje ledviny, je vhodná při ledvinových kaméncích a oslabení ledvin. Výborně čistí cévní systém a celé tělo od toxinů, pomáhá proti otokům. Zabraňuje kornatění cév, zlepšuje krevní oběh a činnost srdce, snižuje krevní tlak. Doporučuje se při dně a revmatismu, při celkovém vyčerpání a na posílení imunity.

Téměř zázračné účinky připisuje přesličce proslulá rakouská bylinkářka Marie Treben – prý si poradí s nezhoubnými i zhoubnými nádory, pomáhá brzdit růst rakovinových buněk buď ve formě obkladů na postižená místa, nebo pití odvaru.

Přeslička rolní prospívá zdraví: čerstvá i sušená bylina působí především močopudně a dezinfekčně
Autor: istock.com Přeslička rolní prospívá zdraví: čerstvá i sušená bylina působí především močopudně a dezinfekčně

Jak dlouho přesličku užívat

Maximální délka nepřetržitého užívání je 2–3 týdny. Po této době je nutné udělat alespoň týdenní přestávku, pak můžeme přesličku užívat opět, Užívání přesličky není vhodné během těhotenství! I když je možné přesličku podávat samostatně, je ideální hlavně do bylinných směsí. Velmi dobré výsledky má v kombinaci s kopřivou dvoudomou, třezalkou tečkovanou, šalvějí lékařskou, hluchavkou bílou či jalovcem.

Hluchavka bílá působí jinak na ženy, jinak na muže

Hluchavka bílá léčí jinak ženy, jinak muže. Naučte se správně sušit její květy

Kopřiva není plevel. Pomůže s očistou i různými zdravotními neduhy

Kopřiva není plevel. Pomůže s očistou i různými zdravotními neduhy

Přesličkový čaj

Ingredience

 • 1 lžička přesličky rolní
 • 250 ml vody

Postup

Bylinu zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu a asi 2 minuty povaříme. Sejmeme a necháme vyluhovat 10 minut v uzavřené nádobě. Scedíme. Odvar připravuje vždy čerstvý.

Použití

Na posílení ledvin, při ledvinových kaméncích, křečových žilách, na posílení imunity a podporu detoxikace organismu pijeme odvar dvakrát denně.

Přeslička rolní prospívá zdraví: přesličkový čaj na posílení ledvin, při ledvinových kaméncích, křečových žilách, na posílení imunity a podporu detoxikace pijeme odvar dvakrát denně
Autor: istock.com Přeslička rolní prospívá zdraví: přesličkový čaj na posílení ledvin, při ledvinových kaméncích, křečových žilách, na posílení imunity a podporu detoxikace pijeme odvar dvakrát denně

Přeslička jako koupel, obklad a zábal

Zevně se přeslička rolní používá ve formě koupelí a bylinných obkladů a zábalů. Pro své hojivé účinky se používá na špatně se hojící rány, ekzémy a vředy, na kloktání při zánětu mandlí a dásní nebo na výplachy nosu při krvácení. Pomáhá při bolestech zad. Uplatní se při potížích s lupy a nečisté pokožce, odstraňuje pocení nohou.

Bolí vás klouby? Špatně se vám hojí rány? Udělejte si domácí mast z kycolu, zapomenuté horské byliny

Kycol hojí rány a ulevuje bolavým kloubům. Připravte si mast ze staré horské byliny

Měsíček lékařský

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ: Jak vypěstovat krásnou léčivku, která nahradí drahý šafrán

Sedací přesličková koupel

Ingredience

 • hrst čerstvé přesličky nebo 3 lžíce sušené
 • asi 250 ml vody

Postup

Přesličku zalijeme studenou vodou a necháme přes noc, ale minimálně 6 hodin macerovat. Pak přivedeme k varu a přes sítko nalijeme do koupele. Voda musí při koupeli sahat až nad ledviny. Délka koupele je 15 až 20 minut a po koupeli je třeba alespoň půl hodiny odpočívat na lůžku.

Použití

Při bolestech zad v oblasti bederní páteře musí voda při koupeli sahat až nad ledviny. Délka koupele je 15–20 minut, po koupeli je nutné alespoň půl hodiny odpočívat na lůžku.

Téměř zázračné účinky připisuje přesličce rolní proslulá rakouská bylinkářka Marie Treben - prý si poradí s nezhoubnými i zhoubnými nádory
Autor: istock.com Téměř zázračné účinky připisuje přesličce rolní proslulá rakouská bylinkářka Marie Treben - prý si poradí s nezhoubnými i zhoubnými nádory

Parní zábal proti revmatismu a dně

Ingredience

 • 2 vrchovaté hrsti čerstvé přesličky rolní

Postup

Dvě hrsti přesličky rolní vložíme do síta a zavěsíme ho nad hrnec s vroucí vodou.

Použití

Když nať změkne a je horká, zabalíme ji do lněného ručníku a přiložíme na postižené místo. Necháme působit více hodin, případně celou noc.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Co pít a jíst proti zánětu močových cest: Vsaďte na okurky, rajčata, brusinky, lichořeřišnici i kopřivu

Při zánětu močových cest zkuste pít a jíst okurky, rajčata, saláty, brusinky, lichořeřišnici i kopřivu

Jak ošetřit drobná poranění při práci na zahradě: i poranění od trnů růže je třeba vždy dobře vyčistit, jinak může dojít k infekci.

Jitrocel a řebříček poskytnou první pomoc na zahradě

Geniální smrkové výhonky: Jsou dobré na kašel, revma, do lázně i na steak!

Geniální smrkové výhonky: Jsou dobré na kašel, revma, do lázně i na steak!

Jalovec: Divoké koření, jehož hlavní léčivou náplní je detox a hubnutí

Jalovec pročistí tělo a pomůže zhubnout. Divoké koření užívali už ve starém Egyptě

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ: Jak vypěstovat léčivou bylinku i koření v jednom

Jak pěstovat šalvěj, voňavé koření i léčivou bylinku v jednom

TŘEZALKA TEČKOVANÁ: Jak pěstovat hvězdu svatojánských bylin a vyrobit slavný hojivý Janův olej

Jak pěstovat třezalku, hvězdu svatojánských bylin? Připravte si slavný hojivý Janův olej


 


 


 

reklama

Článek je zařazen v: přeslička rolní , Přeslička rolní (Equisetum arvense) , jedovatá přeslička bahenní , přeslička bahenní (Equisetum palustre) , přeslička jako lék , přeslička sběr , přesličkový čaj , přesličkový zábal , přesličková koupel

reklama

Přečtěte si také