Šalvěj muškátová mužům nevoní, přesto se přidává do vod po holení a pánských parfémů

Šalvěj muškátová patří mezi teplomilné rostliny, které už dávno pronikly z našich zahrad a polí i do volné přírody. Pěstuje se kvůli vysokému obsahu aromatických látek a patří mezi nejmohutnější šalvěje s neobyčejně atraktivními květy.

Aromatické byliny, polokeře a keře rodu šalvěj (Salvia) patří do čeledi hluchavkovitých. Jde o významné okrasné, většinou i léčivé a medonosné rostliny, které jsou zdrojem éterických olejů i pro kosmetický průmysl.

Šalvěj muškátová (Salvia sclarea)

Patří mezi dvouletky, ale na zahradách se většinou pěstuje jako krátkověká trvalka a velmi snadno se množí samovýsevem. Jedná se o silně aromatickou bylinu pocházející z oblasti Středomoří a jihozápadní Asie.

Šalvěj muškátová je statná bylina, která dorůstá do výšky až 120 cm. V prvním roce po výsevu vytvoří pouze přízemní listovou růžici složenou z šedozelených chlupatých listů a teprve druhým rokem vytvoří hustě chlupatou hranatou lodyhu a vykvete oboupohlavnými květy, velkými až 3 cm, ve světle růžové, světle fialové nebo bílé barvě. Květy vykvétají od května do srpna a hojně je opylují včely i čmeláci. Šalvěje patří mezi nejvýznamnější medonosné rostliny.

Muškátová šalvěj má hluboko sahající a široce rozvětvený kořen, díky kterému se jí daří na místech s kamenitou a suchou půdou na plném slunci. V deštivých obdobích má sklon k zahnívání. Vyhovují jí půdy vápenité a daří se jí i v oblíbených prérijních záhonech se štěrkovým povrchem.

Léčivé účinky muškátové šalvěje

Dříve se hojně využívala i v léčitelství stejně jako její příbuzná, šalvěj lékařská, ale v současnosti už se její používání nedoporučuje, vzhledem k odlišnému obsahu účinných látek. Funguje však při léčbě nachlazení, kašle, trávicích potíží a nejrůznějších onemocnění ledvin.

Muškátová šalvěj v kosmetických přípravcích

Celá muškátová šalvěj, včetně květů, silně voní a je zajímavé, že ženám většinou voní příjemně, ale muži tuto vůni jako příjemnou nevnímají. Přesto nebo právě proto je éterický olej z muškátové šalvěje častou součástí pánských parfémů a vod po holení. Do parfémů pro ženy se tzv. muškátový olej (Muscatel oil), jak se oleji z muškátové šalvěje říká, nikdy nepřidává.

Muškátová šalvěj v kuchyni

Ke kulinářským účelům se muškátová šalvěj využívá jen velmi zřídka, ale muškátovým olejem se někdy dochucují vína.

Zdroj: https://www.kotvicnikovafarma.cz/p/666/salvej-muskatova-salvia-sclarea-rezervace-jaro-2018; https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0alv%C4%9Bj; https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0alv%C4%9Bj_mu%C5%A1k%C3%A1tov%C3%A1

Sdílejte článek
Štítky šalvěj holení keř bylina trvalka dvouletka vysoká šalvěj lékařská parfém medonosná rostlina šalvěj muškátová Salvia sclarea pánský parfém Polokeř

Přečtěte si také