Řasokoule vydrží víc než kaktus nebo tchynin jazyk. A to už je co říct!

Umoříte doma každou pokojovou rostlinu, která se ve vaší péči vyskytne? Dokážete během několika týdnů úplně odrovnat i kaktus? Pak je tu ještě poslední možnost, jak ve svém bytě pěstovat něco zeleného. Řasokoule potřebují jenom čistou vodu a maličko světla.

Řasokoule, anglicky zvaná marimo a latinsky Cladophora, je rostlina složená z velkého množství vláken vodních řas. Dlouho se předpokládalo, že se nachází jen v jezerech severní polokoule, na Islandu, v Estonsku, ve Skotsku nebo ve Švýcarsku, ale především v Japonsku. V roce 2014 však byla objevena i v Austrálii, tedy na polokouli jižní.

V Japonsku je hlavním místem výskytu řasokoulí jezero Akan, kde se jim velmi daří. Zelené vodní kuličky jsou tu velmi oblíbené, jsou tu významnou součástí místního ekosystému. Původní obyvatelé, Ainové, dokonce každoročně pořádají Marimo festival. Podle Ainů je řasokoule jako náš svět. Potřebuje světlo ze všech stran, aby mohla růst.

Řasokoule jako domácí mazlíček

O řasokoulích se často mluví jako o domácích mazlíčcích pro plně zaměstnané lidi s nedostatkem času na péči o skutečné zvířecí miláčky. Vodní zelené kuličky jsou jednoduše roztomilé a potřebují jen velmi malou péči. Pokud si hodláte takového mazlíka domů pořídit, pak se podívejte na internet nebo si zajděte do akvaristických potřeb.

Jak pečovat o řasokouli

Pokud se budete o řasokouli dobře starat, pak by měla vydržet až 100 let, což si patrně jen těžko původní majitel sám ověří, ale v každém případě mohou být řasokoule velmi dlouhověké.

Co potřebuje řasokoule, aby se jí u vás dobře dařilo

  • malé akvárium, skleněnou kouli nebo hlubokou mísu s vodou
  • čistou, nejlépe převařenou vodu
  • teplotu vody v rozmezí 1-25 °C
  • výměnu vody asi jednou za 7-14 dní
  • čím vyšší bude teplota vody, tím častěji potřebuje řasokoule její výměnu

Co dělat, když řasokoule plave na hladině a ztrácí kulatý tvar

Koule se v přírodě sama otáčí působením vodních proudů, a tak si jednoduše zachovává svůj dokonale kulatý tvar. V domácích podmínkách však můžete za čas pozorovat zploštění koule, ze které se může stávat spíš šiška. Stačí tedy kouli občas ručně pootočit.

Při té příležitosti můžete řasokouli i jemně pomačkat v misce s čistou vodou, čímž ji zbavíte nečistot a také vzduchových bublinek, které bývají příčinou, proč řasokoule občas plavou na vodní hladině.

Řasokoule v akváriu

Řasokoule může pěstovat dokonce i v akváriu společně s naprostou většinou akvarijních rybek (snad jen mimo tlamovců a piraní). Vodu vždy přizpůsobte rybám, řasokoule nemají žádné zvláštní nároky. Pokud se vám bude na první pohled zdát, že rybky nebo třeba krevetky řasokoule okusují, pak to bude jenom zdání. Rybky budou spíše obírat mikroorganismy, které se na řasokoulích uchytí. Ve skutečnosti tedy budou ryby řasokoule čistit.

Zdroj: https://www.radynacestu.cz/magazin/marimo/; https://rasokoule.eu/co-je-to-rasokoule-a-jak-ji-pestovat/

Sdílejte článek

Přečtěte si také