reklama

Vysejte ředkvičky v srpnu nebo září. Na podzim vás čeká sklizeň křupavé zeleniny

Lenka Valjentová
21. srpna 2020
Ředkvičky jsou výbornou a vděčnou podzimní zeleninou. Druhá polovina srpna a začátek září je vhodnou dobou pro výsevy semínek pro podzimní sklizeň ředkviček, přestože je většinou máme zafixované jako první jarní zeleninu. Ředkvičkám příliš nevyhovují vysoké teploty a sucho, ale když koncem srpna už pomalu léto končí, podmínky pro jejich pěstování začínají být opět příznivé. Tak toho využijme a dejme se do pěstování ředkviček pro podzimní sklizeň.
reklama

Ředkvička(Raphanus sativus)je plodinou krátkého dne, což znamená, že kvalitní a dobré bulvičky vytvářína jaře a na podzim, zatímco v létě vybíhá do květu a vytváří semena. Ředkvičkyjsou chutná kořenová zeleninaplná vitaminů B a C, draslíku a vlákniny.Zasvou charakteristickou štiplavou chuť vděcíhořčičným silicím. Ale chuťnení všechno – tyto éterické oleje uklidňují překyselený žaludek, řeší problémy s pálením žáhy. Ředkvičky patřímezi ochránce srdce a přirozeně podporují imunitu.

Ředkvičky majímálo kalorií(40 kJ na 50 g), díky vláknině dokážou udržet dlouho pocit sytosti a éterické oleje brzdí chuť kjídlu, jsou tak ideální součást nejen dietního jídelníčku. Neměli bychom zapomínat ani na jejichlisty. Mnohé z živin, které jsou v bulvičkách, listy obsahují ještě ve výrazně větším množství. Používají se čerstvé, podobně jako pažitka nebo kadeřavá a hladkolistá petrželkado salátů, pomazánek, na ozdobení hotových jídel i jako součást šťáv.

10 pravidel pěstovaní ředkviček pro podzimní sklizeň

 1. Druhá polovina srpna a počátek září je vhodnou dobou pro výsevy pro podzimní pěstování ředkviček.
 2. Pro rané výsevy do volné půdy je vhodné vybírat slunná stanoviště, pro letní pak spíše zastíněná.
 3. Semínka sejeme do řádků 12 až 15 cm od sebe a do hloubky 1 až2 cm. Osivo ředkviček je poměrně velké, takže není problém zasít ho na konečnou vzdálenost 3 až 5 cm od sebe. Nemusíme je pak jednotit.
 4. Pokud je vysejeme hustěji, je nutné je na vzdálenost 3 až 4 cm vyjednotit. Pokud je porost příliš hustý, rostou ředkvičky pomaleji a mají dříve sklon kvybíhání do květu.
 5. Vegetační doba ředkviček je okolo 35 dnů. Pro plynulost sklizní je vhodné vysévat ji v týdenních intervalech.
 6. Ředkvičky musí růst rychle, jen tak budou jemné a šťavnaté. Pokud rostou pomalu, mají sklon kdřevnatění.
 7. Ředkvičky sklízíme probírkou, jak postupně dorůstají.
 8. Ředkvičky můžeme sklízet až do pozdního podzimu, mladé rostliny snesou mrazy do –3 °C a starší až –6 °C.
 9. Nedostatek vláhy spolu svysokou teplotou podporují vyšeptávání ředkviček, proto je důležité udržovat stejnoměrnou vlhkost. Ředkvičky zaléváme pravidelně menšími dávkami vody, aby netrpěly plísněmi a podehníváním.
 10. Praskání bulviček je také způsobeno nepravidelným příjmem vody, zvláště při deštích po suchém období.

Škůdci ředkviček

Klíčem kúspěchu při pěstování podzimních ředkviček je zvládnutí škůdců, konkrétně dřepčíků a květilky.

 1. Brouci dřepčíků vyžírají typické otvory na listech a mohou nám vzcházející porost úplně zničit. Napadení ředkviček dřepčíkem zabraňuje pěstování pod netkanou fólií a pravidelná zálivka.
 2. Larvy květilek tvoří chodbičky vředkvičkách a tímto je znehodnocují. Rostlina se napadení květilkou brání tvorbou hořčin, jinak sladká dužina kořene se tím stává téměř nepoživatelnou. Zachytit nálet květilky vletních měsících je prakticky nemožné. Proto se doporučuje pěstovat ředkvičky pod netkanou textilií, která mechanicky zabrání muškám květilek vnakladení vajíček.

Odrůdy ředkviček vhodné pro podzimní sklizeň

Osvědčená Tercia

Pro první výsevy pro podzimní sklizně je to především velmi osvědčená odrůdaTercia s tmavě červenou, kulovitou až ploše kulovitou bulvičkou střední velikosti a jemnou bílou dužinou. Vyniká odolností kpraskání a vybíhání do květu.

Velká Kvarta

Vedrům odolává tetraploidní odrůda Kvarta, ředkvička typu „Máslová obří“. Tvoří velké kulovité bulvičky s tupě špičatou bází a matně bílou barvou dužiny. Kvarta má velmi vysokou odolnost proti praskání bulviček, vybíhání do květu i houbovatění dužniny.

Pěkná Primara F1

Velmi raná hybridní ředkvička se středně velkými až většími bulvičkami. Optimální velikost bulviček je 4–5 cm, mají velmi intenzivní tmavě červené zabarvení. Vzhledem kjejí ranosti a odolnosti kvybíhání ji můžeme vysévat až do poloviny září.

Výborná Prima

Pro zářijové, tedy nejpozdnější možné výsevy se velice osvědčila odrůda Prima. Na podzim využijeme její intenzivní růst a krátkou vegetační dobu. Má středně velké bulvičky výborné chuti a lahodnou strukturu dužiny.

Oblíbená Teko

Velmi raná odrůda pro jarní a podzimní pěstování i rychlení. Bulvička jasně červené barvy má jemný, nitkovitý kořen abílou dužinu. Vyniká vysokou odolností kvybíhání.

O pěstování zeleniny byvás mohlo ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama