návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

9 bylin a koření, které zmírní bolesti zubů. Zkuste šalvěj, hřebíček či aloe vera

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 04.08.2021
Bolest zubu nebo zubů občas potrápí takřka každého, obvykle za ní stojí zubní kaz nebo záněty zubu či dásně, často provází rostoucí zuby moudrosti. Vyřešení situace nám zajistí pouze návštěva u zubního lékaře, ale mnohdy se zuby rozbolí v ten nejméně vhodný okamžik a my si musíme poradit sami. V takovém případě, pokud se nechceme hned ládovat prášky, můžeme ke zmírnění bolesti zubů vyzkoušet byliny a koření, které zároveň mohou posloužit jako prevence. Jako první pomoc z přírody, která poskytne dočasnou úlevu, poslouží zejména hřebíček, šalvěj, heřmánek, měsíček, tymián, dobromysl, řepík, dubová kůra nebo aloe vera. Máme pro vás taky recept na domácí přírodní ústní vodu, aby zuby nebolely.

reklama

1. Šalvěj

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) má antiseptické, antibakteriální a protizánětlivé účinky, pomáhá likvidovat bakterie a omezuje mikroorganismy v dutině ústní. Protože má také stahující (adstringentní) účinky, pomáhá i po trhání zubů. Žvýkání čerstvých listů šalvěje odstraňuje zápach z úst, bylinka se proto přidává do zubních past a ústních vod.

Jak zmírnit bolest zubů: šalvěj lékařská (Salvia officinalis) má antiseptické, antibakteriální a protizánětlivé účinky, pomáhá likvidovat bakterie a omezuje mikroorganismy v dutině ústní
Autor: pixabay.com Jak zmírnit bolest zubů: šalvěj lékařská (Salvia officinalis) má antiseptické, antibakteriální a protizánětlivé účinky, pomáhá likvidovat bakterie a omezuje mikroorganismy v dutině ústní

Šalvějový odvar

Ingredience

Příprava

Šalvěj zalijeme vodou, zakryjeme a pomalu přivedeme k varu. Zhruba 5 minut povaříme. Sejmeme a ještě 10 minut necháme zakryté odstát. Pak scedíme.

Užití

Šalvějovým odvarem (vlažným nebo studeným, podle toho, co nám lépe vyhovuje) si třikrát až pětkrát denně pečlivě proplachujeme ústní dutinu.

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ: Jak vypěstovat léčivou bylinku i koření v jednom

Jak pěstovat šalvěj, voňavé koření i léčivou bylinku v jednom

Mátu, šalvěj, meduňku a libeček jako bylinky pro zdraví sbíráme v červnu

V červnu sbíráme mátu, šalvěj, meduňku a libeček. Jak je nejlépe nasušit?

2. Heřmánek

Generacemi prověřeným pomocníkem při akutní bolesti zubu a dásní je heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), který má stahující a uklidňující účinky. Heřmánkový nálev nebo odvar můžeme aplikovat k vyplachování úst několikrát denně, dokud se zub nezklidní.

3. Řepík

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) má protizánětlivé a dezinfekční účinky, je výborný proti krvácivosti dásní. Kloktání nebo obklady z odvaru řepíku pomáhají při hnisavých zánětech v ústní dutině.

Odvar z řepíku

Ingredience

2 lžičky sušené natě řepíku lékařského

250 ml studené vody

Příprava

Bylinu vložíme do vody, přivedeme k varu, přikryjeme a sejmeme. Necháme nejméně 20 minut vyluhovat. Scedíme.

Užití

Obklady – kousek vaty nebo měkké látky namočený ve studeném odvaru – se přikládají na zuby a dásně. Odvarem můžeme ústa také několikrát denně proplachovat.

Řepík lékařský je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, koupel, tinkturu nebo mast

Řepík je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, koupel, tinkturu nebo mast

HEŘMÁNEK PRAVÝ patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti

HEŘMÁNEK: Jak pěstovat léčivou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha

4. Tymián

Při bolesti zubu uleví i tymián obecný (Thymus vulgaris), který má výrazné antiseptické vlastnosti. Vyzkoušet můžeme žvýkání jednoho až tří čerstvě utržených lístků tymiánu. Jedná se o velmi účinné lokální anestetikum.

Jak zmírnit bolest zubů: měsíček lékařský (Calendula officinalis) je jedním z nejlepších podpůrných prostředků při zánětu dásní a bolesti zubů
Autor: pixabay.com Jak zmírnit bolest zubů: měsíček lékařský (Calendula officinalis) je jedním z nejlepších podpůrných prostředků při zánětu dásní a bolesti zubů

5. Měsíček

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) má silné antibakteriální účinky, působí protizánětlivě, podporuje regeneraci sliznic a uklidňuje. Je jedním z nejlepších podpůrných prostředků při zánětu dásní a bolesti zubů.

Měsíčkový nálev

Ingredience

Příprava

Bylinu zalijeme vroucí vodou, přikryjeme a necháme 10–15 minut vyluhovat. Scedíme.

Užití

Měsíčkovým nálevem vyplachujeme ústa podle potřeby nebo jím bolavý zub opatrně potíráme.

TYMIÁN

TYMIÁN: Jak vypěstovat koření, ze kterého si připravíte mast na klouby i domácí chleba

Měsíček lékařský

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ: Jak vypěstovat krásnou léčivku, která nahradí drahý šafrán

6. Dobromysl

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) má vysoký obsah thymolu, což z ní dělá jeden z nejlepších antiseptických prostředků. Žvýkání čerstvé natě nebo několik kapek éterického oleje opatrně vetřených do dásně dočasně pomůže při bolesti zubů.

Jak zmírnit bolest zubů: použití dubové kůry dubu letního (Quercus robur), je vhodné především při parodontóze
Autor: istock.com Jak zmírnit bolest zubů: použití dubové kůry dubu letního (Quercus robur), je vhodné především při parodontóze

7. Dubová kůra

Použití kůry dubu letního (Quercus robur) je vhodné především při parodontóze, protože obsahem tříslovin (až 20 %) působí svíravě a protizánětlivě, ale pomáhá i při bolestivých zánětech zubů.

Odvar z dubové kůry

Ingredience

  • 1 lžíce sušené dubové kůry
  • 250 ml studené vody

Příprava

Dubovou kůru zalijeme vodou, zakryjeme, přivedeme k varu a přibližně 20 minut pomalu vaříme, spíše jen necháme probublávat. Sejmeme a necháme ještě 10 minut odstát. Scedíme.

Užití

Na proplachování úst či kloktání se používá vlažný odvar několikrát denně.

Staročeská dobromysl (oregano) posiluje nervy a zlepšuje náladu

Dobromysl (oregano) posiluje nervy a rozveselí mysl. Připravte si koupel, čaj i med

Jak na aloe vera?

Aloe vera: Jak zázračnou rostlinu pěstovat a co z ní vyrobit?

8. Aloe vera

Gel čerstvě vytlačený z vychlazeného (doporučuje se dát aspoň na 2 hodiny do ledničky) listu aloe vera po přiložení k zubu přechodně odstraní bolest. Aloe vera má rovněž antibiotické vlastnosti, zpomaluje tvorbu kazu.

Jak zmírnit bolest zubů: gel čerstvě vytlačený z vychlazeného listu aloe vera po přiložení k zubu přechodně odstraní bolest
Autor: istock.com Jak zmírnit bolest zubů: gel čerstvě vytlačený z vychlazeného listu aloe vera po přiložení k zubu přechodně odstraní bolest

9. Hřebíček

Hřebíček, usušené nerozvité poupě hřebíčkovce vonného (Eugenia caryophyllata), má dezinfekční a analgetické účinky, takže tlumí bolest a lokálně otupuje citlivost zubního nervu. Hřebíček také zabraňuje vzniku parodentózy, zubního kazu a zánětů. Působí antibakteriálně a protizánětlivě, především díky obsahu eugenolu.

Tohle... není Aloe vera, nýbrž Aloe polyphylla!

Rozeznáte Aloe vera od jiných aloí? S léčivou rostlinou je to složitější, než se zdá

Problematické zuby moudrosti: Mohou hodně potrápit, ale často se trhají zbytečně

Problematické zuby moudrosti: Mohou hodně potrápit, ale často se trhají zbytečně

Jako první pomoc při bolesti zubu hřebíček nadrtíme nebo ho opatrně rozkoušeme doměkka a přiložíme na bolavé místo. Bolest by měla začít poměrně rychle ustupovat. Bolest utišíme i přiložením doměkka uvařeného hřebíčku na bolavé místo. Nejčastěji se používá v podobě tinktury, kterou si snadno připravíme sami doma.

Hřebíčková tinktura

Ingredience

  • 2 lžíce nadrceného hřebíčku
  • 300 ml čirého vysokoprocentního alkoholu

Příprava

Hřebíček zalijeme lihem, uzavřeme a necháme dva až tři ýdny macerovat. Každý den důkladně protřepeme. Pak scedíme přes kávový filtr, dáme do tmavé sklenice a dobře uzavřeme.

Užití

V hřebíčkové tinktuře namočíme kousek vaty a přiložíme na bolavý zub nebo jím mneme zub a jeho okolí. Nebo 1 lžičku hřebíčkové tinktury smícháme s 150 až 200 ml studené převařené vody a hotovou směsí kloktáme. Preventivně hřebíčkovou vodou dvakrát denně  vyplachujeme ústa, mj. působí i jako osvěžovač dechu.

hřebíček

Zázračný hřebíček: Co si z něj vyrobit a jak ho využít v domácnosti?

Hřebíček

Hřebíček pro chuť, vůni i na zuby

Přírodní ústní voda, aby zuby nebolely

Ingredience

Příprava

Směs bylin přelijeme vodou, pomalu přivedeme k varu, sejmeme z plotýnky, přikryjeme a nechte vyluhovat až do vychladnutí. Pak scedíme. Uchováváme v chladu. Používejte k proplachování ústní dutiny po čištění zubů.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Jak se zbavit pálení žáhy? Vezměte si na pomoc byliny

Jak zchladit pálení žáhy? Vezměte si na pomoc léčivé rostliny, jablečný ocet i med

Domácí léčba průjmu: Prozradíme, co pít a jíst i recepty z přírodní lékárny

Co jíst při průjmu? Zkuste rýži, banány i starší pečivo. Pijte bylinkové čaje

Byliny a koření proti bolení hlavy, která patří snad k nejčastějším zdravotním potížím, trápí více ženy, ale ani muži vůči ní nejsou imunní

7 přírodních léků proti bolesti hlavy. Připravíte je z bylin a koření

Citlivé zuby

Trápí vás citlivé zuby? Záleží na jídelníčku, technice čištění i hladině hormonů

Nepodceňujte péči o dětské zuby. Kde dělají rodiče největší chyby?

Nepodceňujte péči o dětské zuby. Kde dělají rodiče největší chyby?

Přírodní tipy, jak zrychlit likvidaci alkoholu v těle a léčit kocovinu

Nejlepší přírodní tipy, jak léčit kocovinu

reklama

Článek je zařazen v: bolest zubů , bolest zubů a dásní , byliny proti bolesti zubu , šalvěj bolest zubů , šalvějový odvar , heřmánek bolest zubů , tymián bolest zubů , dobromysl zuby , hřebíček zuby , domácí hřebíčková tinktura , aloe vera bolest zubů , dubová kůra

reklama

Přečtěte si také