Bylinky pomůžou zmírnit bolesti zubů. Vyzkoušejte šalvěj, hřebíček nebo aloe vera

Bolest zubu nebo zubů občas potrápí takřka každého, obvykle za ní stojí zubní kaz nebo záněty zubu či dásně, často provází rostoucí zuby moudrosti. Vyřešení situace nám zajistí pouze návštěva u zubního lékaře, ale mnohdy se zuby rozbolí v ten nejméně vhodný okamžik a my si musíme poradit sami. V takovém případě, pokud se nechceme hned ládovat prášky, můžeme ke zmírnění bolesti zubů vyzkoušet byliny a koření.

Šalvěj pomáhá i po trhání zubů

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) má antiseptické, antibakteriální a protizánětlivé účinky, pomáhá likvidovat bakterie a omezuje mikroorganismy v dutině ústní. „Protože má také stahující (adstringentní) účinky, pomáhá i po trhání zubů. Žvýkání čerstvých listů šalvěje odstraňuje zápach z úst, bylinka se proto přidává do zubních past a ústních vod,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár.

Šalvějový odvar

Ingredience

Příprava

Šalvěj zalijeme vodou, zakryjeme a pomalu přivedeme k varu. Zhruba 5 minut povaříme. Sejmeme a ještě 10 minut necháme zakryté odstát. Pak scedíme.

Užití

Šalvějovým odvarem (vlažným nebo studeným, podle toho, co nám lépe vyhovuje) si třikrát až pětkrát denně pečlivě proplachujeme ústní dutinu.

Heřmánek mírní akutní bolest

Generacemi prověřeným pomocníkem při akutní bolesti zubu a dásní je heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), který má stahující a uklidňující účinky. Heřmánkový nálev nebo odvar můžeme aplikovat k vyplachování úst několikrát denně, dokud se zub nezklidní.

Řepík má dezinfekční účinky

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) má protizánětlivé a dezinfekční účinky, je výborný proti krvácivosti dásní. Kloktání nebo obklady z odvaru řepíku pomáhají při hnisavých zánětech v ústní dutině.

Řepíkový odvar

Ingredience

Příprava

Bylinu vložíme do vody, přivedeme k varu, přikryjeme a sejmeme. Necháme nejméně 20 minut vyluhovat. Scedíme.

Užití

Řepíkové obklady – kousek vaty nebo měkké látky namočený ve studeném odvaru – se přikládají na zuby a dásně. Odvarem můžeme ústa také několikrát denně proplachovat.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Co jíst při průjmu?

Tymián jako lokální anestetikum

Při bolesti zubu uleví i tymián obecný (Thymus vulgaris), který má výrazné antiseptické vlastnosti. „Vyzkoušet můžeme žvýkání jednoho až tří čerstvě utržených lístků tymiánu. Jedná se o velmi účinné lokální anestetikum,“ radí bylinkář.

Měsíček uklidňuje

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) má silné antibakteriální účinky, působí protizánětlivě, podporuje regeneraci sliznic a uklidňuje. Je jedním z nejlepších podpůrných prostředků při zánětu dásní a bolesti zubů.

Měsíčkový nálev

Ingredience

Příprava

Bylinu zalijeme vroucí vodou, přikryjeme a necháme 10–15 minut vyluhovat. Scedíme.

Užití

Měsíčkovým nálevem vyplachujeme ústa podle potřeby nebo jím bolavý zub opatrně potíráme.

MOHLO BY VÁS TAKY ZAJÍMAT: Jak zklidnit rozbouřený žlučník

Dobromysl (oregano) působí antisepticky

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) má vysoký obsah thymolu, což z ní dělá jeden z nejlepších antiseptických prostředků. Žvýkání čerstvé natě nebo několik kapek éterického oleje opatrně vetřených do dásně dočasně pomůže při bolesti zubů.

Dubová kůra pomáhá při parodontóze

Použití kůry dubu letního (Quercus robur) je vhodné především při parodontóze, protože obsahem tříslovin (až 20 %) působí svíravě a protizánětlivě, ale pomáhá i při bolestivých zánětech zubů.

Kloktadlo z dubové kůry

Ingredience

  • 1 lžíce sušené dubové kůry
  • 250 ml studené vody

Příprava

Dubovou kůru zalijeme vodou, zakryjeme, přivedeme k varu a přibližně 20 minut pomalu vaříme, spíše jen necháme probublávat. Sejmeme a necháme ještě 10 minut odstát. Scedíme.

Užití

Na proplachování úst či kloktání se používá vlažný odvar několikrát denně.

Aloe vera zpomaluje tvorbu kazu

Gel čerstvě vytlačený z vychlazeného (doporučuje se dát aspoň na 2 hodiny do ledničky) listu aloe vera po přiložení k zubu přechodně odstraní bolest. Aloe vera má rovněž antibiotické vlastnosti, zpomaluje tvorbu zubního kazu.

Hřebíček tlumí bolest

Hřebíček, usušené nerozvité poupě hřebíčkovce vonného (Eugenia caryophyllata), má dezinfekční a analgetické účinky, takže tlumí bolest a lokálně otupuje citlivost zubního nervu. Hřebíček také zabraňuje vzniku parodontózy, zubního kazu a zánětů. Působí antibakteriálně a protizánětlivě, především díky obsahu eugenolu.

„Jako první pomoc při bolesti zubu hřebíček nadrtíme nebo ho opatrně rozkoušeme doměkka a přiložíme na bolavé místo. Bolest by měla začít poměrně rychle ustupovat. Bolest utišíme i přiložením doměkka uvařeného hřebíčku na bolavé místo. Doporučuji hřebíček používat v podobě tinktury, kterou si snadno připravíme sami doma,“ uvádí M. Kolár.

Hřebíčková tinktura

Ingredience

Příprava

Hřebíček zalijeme alkoholem, uzavřeme a necháme dva až tři týdny macerovat. Každý den důkladně protřepeme. Pak scedíme přes kávový filtr, dáme do tmavé sklenice a dobře uzavřeme.

Užití

V hřebíčkové tinktuře namočíme kousek vaty a přiložíme na bolavý zub nebo jím mneme zub a jeho okolí. Nebo 1 lžičku hřebíčkové tinktury smícháme s 150 až 200 ml studené převařené vody a hotovou směsí kloktáme. Preventivně hřebíčkovou vodou dvakrát denně vyplachujeme ústa, mj. působí i jako osvěžovač dechu.

Přírodní ústní voda, aby zuby nebolely

Ingredience

Příprava

Směs bylin přelijeme vodou, pomalu přivedeme k varu, sejmeme z plotýnky, přikryjeme a necháme vyluhovat až do vychladnutí. Pak scedíme. Uchováváme v chladu.

Užití

„Přírodní bylinnou ústní vodu doporučuji používat k proplachování ústní dutiny po každém čištění zubů,“ radí bylinkář.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, Léčíme se s přírodou (Rider´s Digest Výběr), bylinkopedie.cz


Přečtěte si také