Zahrada

16. června 2022 12:00

Simona Sedláčková

Vysaďte levanduli, kozlík, bazalku, meduňku a šalvěj. Přírodní repelenty v létě zaženou komáry

Kdo by si chtěl oběd pod korunami stromů nebo večerní posezení na terase kazit přítomností hejna otravných komářích vetřelců? Využijte přírodních repelentů v podobě voňavých bylinek. Zasaďte je na záhony kolem terasy nebo je pěstujte v přenosných nádobách na balkoně. Myslet na jejich výsadbu však musíte už na jaře, v létě by bylo pozdě!

Příroda to zařídila opravdu chytře. Bylinky, které nám voní, nemohou otravní komáři ani cítit. Tak toho využijte a obklopte se těmi správnými rostlinami, ať si užijete léto bez komářího bzučení a štípanců. Můžete je jen tak vysadit do záhonů kolem terasy nebo do květináčů na balkoně, ale stejně tak je můžete využít na nejrůznější dekorace, které vás potěší a komáry udrží pěkně v uctivé vzdálenosti.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Meduňku poznáte snadno, stačí, když rozemnete lístky mezi prsty a je jasno. Tak výraznou citronovou vůni nepřehlédnete vy, ale ani komáři. Těm ovšem zdaleka tak pěkně nevoní. Čerstvé, podrcené listy meduňky můžete i přikládat na štípance, hned se vám uleví. A večer si z téhle voňavé bylinky připravte relaxační koupel a uklidňující čaj.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Kozlík patří mezi bylinky, které milují kočky, ale odpuzují komáry a další otravný hmyz. Pomáhá i při poruchách spánku, depresi a podrážděných nervech, což z něho činí bylinku ideální pro letní odpočinkovou dovolenou.

Bazalka (Ocimum)

Bazalku si určitě vysaďte do květináče, ono se jí na záhonech stejně jen málokdy daří, a postavte ji na svůj letní stůl na balkoně či terase. Nejenže nevoní komárům, ale budete tak mít její lístky vždy po ruce. Skvěle se hodí do letních zeleninových salátů. Bazalka napomáhá trávení a upravuje zažívací potíže.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

O tom, že levandule odpuzuje otravný hmyz, netřeba dlouze psát, to ví snad každý. Charakteristická levandulová vůně se šíří vždy, když jen trochu zavadíte o rostlinu. Levandule je ale i velmi oblíbená na výrobu vonných sáčků a polštářků nebo i věnců a dalších dekorací.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Vůně šalvěje uklidní vaši mysl a odežene nejen černé myšlenky, ale i otravné komáry. A to už stojí za to, vysadit ji poblíž venkovního posezení. Navíc opravdu nádherně kvete.

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/bylinky-ktere-odpuzuji-mouchy-a-komary.html; https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/5-rostlin-ktere-spolehlive-odpudi-doterny-hmyz/


Přečtěte si také