Zahrada

21. května 2022 07:00

Simona Sedláčková

Jak si pomáhají rostliny? Šalvěj odežene mšice i bělásky, kmín mandelinky

Možná by vás ani nenapadlo, jak moc spolu dokážou rostliny táhnout za jeden provaz. Dokonce si umí i rozdělit práci ve vaší zahradě tak, aby se každá zvládla vypořádat s jiným nepřítelem. Jak ochránit záhony před nájezdem bělásků i mandelinek i bez chemických postřiků?

Jak odradit bělásky od kladení vajíček

Bělásci kladou svá vajíčka především na spodní stranu listů zelí, květáku, kedlubnů nebo brokolice. Zajímají je hlavně brukvovité rostliny. Proto kolem těchto rostlin vysaďte bylinky s výraznou vůní, která má na bělásky odpuzující účinek. Nejlepší bude máta peprná, šalvěj, tymián, ale i pelyněk pravý či celer.

A pokud se bělásci na zelí i tak usadí, nezbývá než se pustit do ručního sběru vajíček a pak čerstvě vylíhnutých housenek. Tedy za předpokladu, že máte pouze menší záhon zelí a ne celý lán.

Na zelí a květák mají zálusk i dřepčíci

Drobné dírky v listech brukvovitých rostlin upozorňují na napadení porostu nepříjemnými dřepčíky. Naštěstí jim můžete znechutit svou zeleninu vysetím ředkviček a ředkví.

Mšicím bylinky nevoní

Mšice patří snad k nejčastějším vetřelcům na zahradě. Jakmile napadnou malá poupata růží, bývá už pozdě na přírodní preventivní ochranu a nezbývá než zahájit postřik. Pokud se chemickým přípravkům hodláte vyhnout, můžete si připravit výluh z kopřiv nebo postřik z listů rebarbory.

Včasné vysazení vhodných sousedů kolem růží může nájezd mšic alespoň trochu zmírnit. Růže tedy pěstujte na jednom záhoně společně s levandulí nebo šalvějí. Mšice umí zapudit i lichořeřišnice nebo afrikány.

Mandelinka miluje bramborovou nať

Ochránit políčko brambor bez chemického postřiku je téměř nadlidský úkol. Tenhle brouk původem z Ameriky objeví listy brambor naprosto neomylně, a když už se ve vaší zahradě usadí, tak nepohrdne ani listy rajčat nebo lilků, tedy listy rostlin lilkovitých.

S mandelinkami můžete bojovat tak, že mezi brambory rozhodíte semínka kmínu nebo špenátu. Na okraji bramborového políčka pěstujte štiplavý křen.

Pokud se vám mandelinku od usazení na bramborách odradit nepodaří, nezbývá než se pustit do pracného a zdlouhavého ručního sběru brouků.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-297814-tyto-rostliny-vyzenou-skudce-z-vasi-zahrady; https://www.ireceptar.cz/zahrada/mandelinka-bramborova-horcice-30000514.html


Přečtěte si také