Bydlení

12. března 2019 10:27

Markéta Kašková

PŘED a PO: Takhle dopadla proměna z Jak se staví sen pro babičku a dvojčata v pěstounské péči

Jana s holčičkami žije v bytě, který by si zasloužil pořádnou rekonstrukci, ale na tu vzhledem k situaci nejsou finanční prostředky. Proto ji kamarádka přihlásila do pořadu Jak se staví sen. Přáním Jany bylo zbavit se starého jádra v paneláku, mít novou koupelnu, ale třeba i pokojíček pro budoucí školačky. Jak si se vším designéři poradili?

Janin život nebyl moc veselý. Manželství jí dlouho nevydrželo a o své dvě děti se musela starat sama. Ani ty jí však radost nedělaly. Starší syn začal brát drogy a později se k němu přidala i mladší dcera. Jana pracovala na tři směny, aby splatila dluhy dětí. Práci opustila až poté, co zjistila, že je její drogově závislá dcera těhotná.

Babička, která je maminkou na plný úvazek

Paní Jana se tedy stará o svá vnoučata – dvojčata Amálku a Rozárku, která má v pěstounské péči.Holčičky jí naplňují život, ale na jejich péči je úplně sama. Proto se tým Jak se staví sen rozhodl, že Janě pomohou s bydlením.

Jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka?

Hodnocení designérů

Byla to proměna pro dvě malé holčičky a jejich babičku – a zároveň maminku. Každá generace měla své potřeby a přání, které jsme si dali za cíl naplnit, také bylo třeba vytvořit něco pro všechny. Výsledný dojem a reakce při předání mě utvrdily v tom, že se nám to podařilo.

Ohledně pokojů bylo hned první myšlenkou vyměnit babiččinu ložnici s dětským pokojem. Holčičky by zůstaly spolu a měly by více prostoru. Babička nepřijde o své soukromí, a zároveň dopřeje vnučkám větší pokoj. Bylo také nutné vyřešit koupelnu s WC a uklidit pračku z prostoru chodby, aby nepřekážela.

Problémy s elektroinstalací

V bytě se určitě dalo žít, ale nijak komfortně. Zejména bytové jádro bylo staré, dlaždice již místy odpadávaly, toaleta protékala. Trubky od pračky vedly povrchově podél stěny do instalační šachty. Všude, kam se člověk podíval, se projevoval celkově velmi zanedbaný stav, který byl do budoucna neudržitelný. Během proměny jsme také narazili na problémy s elektroinstalací, které nás poměrně zdržely.

Sjednocení stylu a barev bylo klíčové

Proměna je ve výsledku moderní, přívětivá a nadčasová. Odpíchli jsme se od podlahy, kterou jsme zvolili z tmavšího dřeva, a to s ohledem na původní podlahu v obývacím pokoji, který navazuje na chodbu. Tím jsme docílili sjednocení a propojení většiny místností v bytě.

V dalším dílu vás čeká proměna pro bojovnici Andreu a jejího syna Filipa.

Celý díl najdete na webuJak se staví sen.

A nezapomeňte, že další sezóna se už připravuje!Budeme ji vysílat na jaře 2020. Více informací o pořadu a všechny epizody najdete ZDE.


Přečtěte si také