18. července 2025 07:00
Ema BártováŠedivé chlupy, bolavé klouby. I zvířata stárnou, ale dá se to zpomalit
Vyšší věk se projevuje nejen u lidí, ale u domácích mazlíčků. Vyplatí se věnovat pozornost jeho projevům, dopřát zvířecím přátelům zvýšenou péči včetně té veterinární a zároveň se snažit zmírnit dopady stárnutí třeba tím, že budete nadále zvířatům dopřávat dostatek pohybu a věnovat se i jejich mentálnímu zdraví.
Vykazuje váš pes nebo kočka známky stárnutí? Přibývá jim šedivých chlupů, pomaleji se hýbou a už nejsou tak obratní jako kdysi? Měli byste na to reagovat, protože s věkem se mění i potřeby zvířat. Je dobré na to reagovat, mazlíček bude spokojenější, zdravější a může se dožít delšího života.
Inspirujte se: Co můžeme udělat pro svou stárnoucí kočku, aby důchod prožila v pohodě a fit
Kdy se zvíře stává seniorem?
Nelze přitom jednoznačně říci, v jakém věku se zrovna vaše zvíře stává seniorem, protože to hodně záleží, zvláště u psů, na druhu a velikosti.
Většinou platí, že velcí psi stárnou rychleji než malí psi a kočky. Velmi velká plemena psů jsou považována za seniory již v šesti letech, zatímco malí a střední psi a většina koček dosahují seniorského statusu zhruba v sedmi až devíti letech.

Jak pomoci zvířeti ve vyšším věku, aby bylo stále v dobré kondici? Tady máte devět osvědčených tipů.
1. Berte mazlíčky k veterináři
Starší kočka nebo pes by měli navštěvovat veterináře přibližně dvakrát ročně. Zvýšíte tak šanci na včasné odhalení případných problémů a úspěšnou léčbu, ta bude také nejspíš levnější, než když se potíž zanedbá.
- U koček a psů by se měl dělat krevní rozbor a kontrolovat jim zuby. Špatný chrup může vést k dalším onemocněním a v důsledku až o několik let kratšímu životu.
2. Proberte se zvěrolékařem případné změny
Pokud si všimnete jakýchkoli - i malých - změn v aktivitě, přístupu k jídlu nebo chování vašeho mazlíčka, které trvají déle než pár dní, zkuste spolu s odborníkem přijít na to, co by je mohlo způsobovat.
3. Zajistěte jim pohodlí
Starší zvířata byste měli chránit před extrémními teplotami a živly. Pokud váš pes nebo kočka tráví čas převážně venku, zvažte, zda je nezačnete brát dovnitř během letních veder či silných mrazů, neprospěje jim ani příliš deštivé a vlhké počasí.
Pokud z nějakého důvodu dovnitř nemohou, zvažte pořízení psí boudy nebo nějakého obydlí pro kočky s dostatkem dek. Předejdete tak mnoha problémům s klouby.
Přečtěte si také: 5 rad pro bezproblémové soužití psa a kočky. Vůbec se nemusí rvát
4. Hlídejte váhu
Starší zvířata jsou méně aktivní, takže potřebují méně kalorií ve stravě. Ale dokonce i jedinci, kterým dáváte méně krmení, mohou přibírat - řešením je dostatek pohybu, samozřejmě s ohledem na stav zvířete. Pohyb ale zároveň funguje jako prevence potíží, i proto je důležitý.
5. Dbejte na vhodnou stravu
Měli byste i nadále krmit svého psa nebo kočku vysoce kvalitní stravou, ale je důležité upravit množství přijaté energie. Přechod na krmivo pro zvířecí seniory jim může díky svému složení pomoci v tom, aby se nepřejídali a přitom jim nic nechybělo, pokud jde o bílkoviny či vitamíny a další živiny. Důležité jsou třeba antioxidanty, jako je beta-karoten. .
6. Pohyb ano, ale ohleduplný
Rozhýbat kočku není tak snadné jako psa, kterého můžete brát na procházky - i ve vyšším věku potřebuje pes pravidelný pohyb, aby měl silné kosti a svaly. Mnoho starších psů trpí artritidou a pohyb jim pomáhá udržet si pružnost a tím mírní bolesti.
- Samozřejmě dbejte na to, abyste svého psa nepřetěžovali. Možná s vámi běhal nebo běžel, zatímco jste jeli na kole, a už to nezvládne - pořád ale s vámi může chodit na docela dlouhé výlety.

7. Mentální stimulace
Zvíře může zpomalovat fyzicky i psychicky. Stejně jako fyzické cvičení udržuje zdravé kosti a svaly zvířat, duševní stimulace pomáhá, aby nadále byli bystří a měli zájem o okolí. Pes nebo kočka, kterým chybí stimulace, mohou upadnout do deprese, stresu a budou náchylnější k nemocem spojeným se stárnutím.
- Nechte psy aportovat, hrajte si se zvířaty, pořizujte psům i kočkám hračky, které trénují jejich smysly, postřeh či vytrvalost.
- Koupit se dají i různé interaktivní kousky - s některými si zvířata mohou hrát sama, u jiných se počítá se zapojením chovatele.
- Vhodné jsou také uklidňující lízací podložky, laserové paprsky dobré na honičku i klasické plyšové a dřevěné hračky.
I zvířata může postihnout demence
„U stárnoucích domácích zvířat to není nic výjimečného, kromě kvalitní stravy pomůže i to, když budeme našim čtyřnohým přátelům pravidelně zaměstnávat mozky. Kreativní hry a agility dlouhodobě prospívají jejich mentálnímu zdraví, a to i jako prevence,” říká veterinář Leoš Železný. Demence postihuje až třetinu psů a koček ve vyšším věku.
Mentální zdraví starších zvířat ale ovlivňuje i prostředí, ve kterém žijí. „Je dokázáno, že například hádky v rodině často vedou k nechutenství, někdy až ke zvracení u psychicky citlivých jedinců,“ upozorňuje Železný. Někdy se mohou začít zvířata chovat nevrle až agresivně, což může urychlit nástup případné demence.
Nenechte si ujít: Jak krmit kočku, aby byla zdravá a nic jí nechybělo. Vyvarujte se nejčastějších chyb
8. Pozor na stres!
Starší zvířata hůře snášejí stres a všelijaké změny, snažte se proto, aby se jejich denní rutina či prostor, v němž žijí, měnily co nejméně. Pokud budete třeba rekonstruovat byt nebo se stěhovat, trpělivě zvíře s novým prostředím seznamujte a odpusťte mu, že se zpočátku nebude chovat dokonale.
9. Pomoc s péčí o srst
Vlastní péče o srst může být pro vašeho mazlíčka se stoupajícím věkem obtížná, proto se mu snažte pomoci tím, že ho například budete pravidelně kartáčovat s ohledem na potřeby jeho srsti.

Zvířata prospívají seniorům
Na druhou stranu, je docela dobré vědět, že pokud jde o stárnutí, zvířata mohou naopak prospět lidem. Nejen, že nás mnoha různými způsoby drží ve střehu a v pohybu, ale interakce s nimi vyloženě svědčí našemu mozku.
Ve velkém výzkumu publikovaném v časopise Scientific Reports vědci nedávno zjistili, že vlastnictví čtyřnohého přítele vede k tomu, že člověk má i ve vyšším věku v lepším stavu paměť, lépe se dokáže soustředit a více mu to myslí. Ve srovnání s tím, kdyby doma žádné zvíře neměl.
Vyplatí se vědět: Mluvíte se svým psem nebo kočkou? Může to vypadat divně, ale svědčí to o vaší inteligenci
Roli zřejmě hraje i to, jaké zvíře člověk chová. Majitelé psů měli lepší krátkodobou i dlouhodobou paměť, zatímco milovníci koček si udržovali velkou slovní zásobu a schopnost skvěle se vyjadřovat mluvením.
„Chování akvarijních rybiček nebo papoušků žádný měřitelný pozitivní efekt nemělo," uvedla Adriana Rosteková, výzkumnice a hlavní autorka studie. Podle ní to může být třeba tím, že vazba k rybičkám či papouškům bývá slabší než v případě koček a psů.
Zdroj: theguardian.com; trustytails.com; mondopet.phytoitalia.it