Bydlení

2. srpna 2021 12:27

Matouš Hartman

Rodina udělala z 500 let staré barabizny útulný domov v rustikálním stylu

Nejprve chtěli dům jen zrekonstruovat a prodat ho někomu dalšímu. Jenže se do staré kamenné stavby zamilovali a rozhodli se z ní udělat pořádný domov. Budova z 16. století potřebovala kompletní rekonstrukci, byla prakticky neobyvatelná.

Manželé Stephanie a Graeme Gowland strávili rekonstrukcí domu vseveroanglické vesnici v Northumberlandu pět let. Většinu prací dělali sami, a dokonce stihli přivést na svět dvě dcery. Nyní se mohou pochlubit útulným domovem vrustikálním stylu, který je moderní a zároveň voní starými časy.

Původní prvky zachovat!

Dům byl podle Stephanie neobyvatelný, nikdo se o něj nestaral a původní majitelé ho pronajímali. Přitom měla 500 let stará stavba hodnotu, historickou a také estetickou. Dům postavený zpoctivých materiálů sice vypadal chladně a nevlídně, ale mohl se ještě zachránit.

„Došlo nám, že má dům potenciál díky vysokým stropům, odhaleným trámům a stodole,“ vysvětluje Stephanie, proč se smanželem pustila do rekonstrukce. Problémem byla vlhkost, takže oprava začala odstraněním všech oken, aby do stavby proudil čerstvý vzduch po celé léto.

Během prací se podařilo odhalit starý kamenný krb, který se později stal dominantou interiéru. Zajímavé jsou neomítnuté stěny a barevné kombinace, kde dominuje béžovánebo zelená či šedá, ale pokoje nepůsobí nudně. Úžasná je i retro kuchyň.

Další podařené rekonstrukce historických domů:

Sdílejte článek

Přečtěte si také