Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

MOUNT EVEREST: Jak a v čem se žije při výstupu na nejvyšší horu planety?

Před nedávnem obletěla svět fotografie z Mount Everestu s nevídaně dlouhou frontou horolezců čekajících na to, aby mohli zdolat vrchol nejvyšší hory světa. Z aktivity, kterou dříve provozovali jen ti z nejzkušenějších, se totiž stala masová záležitost, která do Nepálu přináší nezanedbatelné peníze. Zvyšuje se ale riziko úrazů i úmrtí, protože střechu světa chtějí pokořit i nezkušení horolezci. Kde a jak ale pobývají lidé, kteří se rozhodnou zdolat Mount Everest?
Vydáno: 20.06.2019
Jak žijí horolezci na Mount Everestu?
Autor: pixabay.com Jak žijí horolezci na Mount Everestu?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stovky horolezců, kteří se rozhodli v letošním květnu pokořit Mount Everest, musely čelit nepříjemné a zároveň bizarní situaci, která připomíná spíše scénku z grotesky. Nikdo z nich si snad ani ve snu nepředstavoval, že je u samotného vrcholu čeká fronta jako na poště. Dlouhé čekání v nepříznivých podmínkách je však obrovským zdravotním rizikem a 11 lidí ve frontě na to bohužel doplatilo životem. Výprava na nejvyšší horu světa je pro některé nad fyzické síly, ale ani to nebrání byznysu s povoleními od místních úřadů, kterých bylo letos během hlavní sezony od dubna do konce května rozdáno rekordních 380, tedy o 34 více nežli v minulém roce.

Výstup na Mount Everest je každým rokem populárnější.
Autor: istock.com Výstup na Mount Everest je každým rokem populárnější.

Tábory na Mount Everestu

Výšlap do obligátních 8 848 metrů vyžaduje nutnost strávit patřičnou dobu v základním táboře, případně na dalších aklimatizačních bodech, kde si lidé postupně přivykají na stále těžší podmínky a hlavně čekají na vhodné počasí, ve kterém je možné vystoupat až na vrchol. Ve dvou základních táborech, z nichž vede cesta vzhůru buďto po nepálské, nebo čínské (tibetské) straně, jsou k dispozici lékaři a Šerpové spolu s měnícím se počtem horolezců. Jak takový tábor vypadá, jak se k němu dostat, kolik je v něm vlastně lidí a jak se v něm řeší obyčejné věci, jako jsou například odpadky?

Výstup k základnímu Táboru není žádná hračka.
Autor: istock.com Výstup k základnímu Táboru není žádná hračka.

Lukla, výchozí brána Himálaje

Celkem existuje 17 různých cest, jak se na vrchol Everestu dostat. Jak jsme již zmínili, nejpoužívanější jsou jen dvě a některé stezky nebyly nikdy podruhé zopakovány. Všechny expedice, které si vyberou start z nepálské strany, začínají ve městě Lukla, jež je výchozím bodem výprav směřujících na Mount Everest a posledním rušným místem, kde lze potkat davy turistů. Do Lukly nevede žádná pořádná silnice, jediná možnost, jak se do města dostat, je letecky. Místní letiště je však označováno za jedno z nejnebezpečnějších na světě kvůli extrémně proměnlivému počasí a poloze mezi vysokými horskými štíty. Davy turistů ani nežádoucí obtížnost přistávání neodrazuje. Naposled zde havarovalo letadlo 25. května, kdy jeden člověk z tříčlenné posádky nehodu nepřežil.

Do Lukly nevede silnice, z Káthmándú se sem dá dostat pouze letadlem.
Autor: profimedia.cz Do Lukly nevede silnice, z Káthmándú se sem dá dostat pouze letadlem.

Tam, kde začíná dobrodružství

Pro většinu horských expedic pokračujících na Everest začíná první delší zastávka a nezbytná aklimatizace ve vesničce Namche, která leží ve výšce 3 900 metrů nad mořem. Skupina dobrodruhů po několika dnech pokračuje do nejvýše položené trvale obydlené vesnice Dingboche, kterou najdeme ve výšce 4 410 metrů. Pohyb nad čtyřmi tisíci metry začíná být pro lidský organismus náročnější a nedostatečný přísun kyslíku může být často problém. V posledních letech je výstup do základního tábora doslova obklopen komerčními expedicemi. V různých skupinách dobrodruhů se tedy čím dál tím častěji nalézají jedinci, kteří změny klimatu nesnášejí dobře a svou snahu musí vzdát.

Dingboche je nejvýše položená trvale osídlená vesnice ve výšce 4410 metrů.
Autor: profimedia.cz Dingboche je nejvýše položená trvale osídlená vesnice ve výšce 4410 metrů.

Lobuche, rušné místo uprostřed bílé tmy

Skupiny poté v záchytném bodě Chukhung (4 730 m) sbírají síly na přechod sedla Kongma La až do další osady Lobuche, která slouží horolezcům jako poslední noční stanice před základním táborem Everestu. V jarní sezoně se jedná o velmi rušné místo, kde odpočívají stovky Šerpů na cestě do základního tábora. Kyslík je v takových výškách vzácné zboží, proto jsou zde zabudovány kyslíkové stanice. Ubytování je tu zajištěno v kamenných příbytcích se společnými palandami. V dnešní době bychom zde našli 200 lůžek a v některých domcích nechybí ani internetové připojení.

Výstup k Lobuche nabízí nevšední zážitek a podívanou. Horské treky jsou stále oblíbenější.
Autor: DARIO SEVERI - Own work Výstup k Lobuche nabízí nevšední zážitek a podívanou. Horské treky jsou stále oblíbenější.

Nejvýše položená internetová kavárna

Po cestě do základního kempu ještě horolezci míjí osadu Gorak Shep v 5 140 metrech, kde je možnost se najíst, přespat v jednoduchém ubytování a poslat zprávu v internetové kavárně. V malé vesnici o šesti budovách nechybí ani heliport. S přibývající výškou kvalita ubytování a jeho počet klesá. I přesto je však veškeré zázemí situováno v domech. Materiál, kromě všudypřítomných kamenů, donesou nosiči na svých bedrech. Pro turistiku se Nepálci doslova přetrhnou.

Poslední pořádný odpočinek si horolezci dopřejí ve vesnici Gorak Shep.
Autor: profimedia.cz Poslední pořádný odpočinek si horolezci dopřejí ve vesnici Gorak Shep.

Základní tábor na Mount Everestu

Před každou jarní sezonou se základní kemp připravuje na příval nových dobrodruhů. V únoru dorazí nosiči, průvodci a další pracovníci, aby zajistili vše potřebné. Ledovec a cesta se upravují tak, aby průchod pro zásoby byl co nejpohodlnější, stany zase potřebují rovnou plochu.

V táborech se již tuny odpadu řeší.
Autor: profimedia.cz V táborech se již tuny odpadu řeší.

Co s odpadem ve výškách?

O Mount Everestu se jako o nejvýše položeném smetišti na povrchu Země mluví již od roku 1963, kdy jeden horolezec napsal pro National Geographic, že tamní přírodu kazí prázdné kyslíkové láhve, lidské výkaly, potravinářské obaly, zničené horolezecké vybavení, potrhané stany a další odpad. Například v nejvyšším táboře Camp 4 v téměř 8 000 metrech najdeme roztrhané stany a kyslíkové válce zamrzlé ve sněhu. Koncem 80. a počátkem 90. let byl Everest opravdovým smetištěm. Při prvních pokusech o dobytí Everestu lidé nepřemýšleli nad ochranou životního prostředí a běžně odpadky házeli do prasklin v ledovcích.

Úklidové operace byly zahájeny již na přelomu tisíciletí.
Autor: profimedia.cz Úklidové operace byly zahájeny již na přelomu tisíciletí.

Začátkem devadesátých let bylo jasné, že s rostoucím množstvím odpadu je třeba něco udělat. Nepálská vláda vydala povolení a zavedla ekologickou zálohu ve výši 92 tisíc korun za expedici pro skupiny, aby snesly odpad zpět do tábora. Pokud tak neučiní, přijdou o celou výši zálohy. Zavedli také „environmentální povolení“ na výstup, kdy týmy přispívají k úklidu hory.

Velkým problémem jsou prázdné kyslíkové bomby.
Autor: profimedia.cz Velkým problémem jsou prázdné kyslíkové bomby.

Úklid základních táborů na nepálské i tibetské straně je relativně snadný, protože jsou všechny dobře přístupné. Odpad ve výškách je doposud velkým problémem. Na nepálské straně je přístup do znečištěných zón nebezpečný a vyžaduje určité technické dovednosti týmů, které provádějí odstranění odpadu. Úklidové práce tak ohrožují lidské životy.

Nejvhodnějšími adepty na úklid jsou Šerpové

Nová myšlenka, jak se zbavit odpadu na Mount Everestu jednou provždy, zahrnuje pomoc nejzkušenějších horolezců – Šerpů. Při sestupu s expedicí do základních táborů by měli mít za úkol posbírat odpadky, které by zanechali v základním táboře. Šerpové vylézají Everest za peníze, nikoliv pro splnění svého snu, jako tomu je u skupin horolezců. Pokud by měli místo ve svém batohu, posbírané odpadky by jim mohly vydělat pár peněz navíc.

Šerpové jsou na velkou zátěž zvyklí.
Autor: istock.com Šerpové jsou na velkou zátěž zvyklí.

Koncem devadesátých let a začátkem nového milénia vznikaly organizace a skupiny lidí, kteří se zavázali k úklidu nejvyšší hory světa. Snesený odpad se počítá na desítky tun, mnoho tun však ještě čeká na těžce přístupných místech.

Jak je to s mrtvými?

Na nejvyšší hoře světa zahynulo k 27. květnu 2019 již 308 lidí. Poslední obětí je Američan, který zemřel na srdeční příhodu během sestupu. Nejmladší oběti, Pembovi Sherpovi z Nepálu, bylo pouhých 19 let. Nejstarší pak byl 85letý Nepálec. První světovou příčku v počtu úmrtí však drží o něco nižší Annapurna, která je tak nejnebezpečnější horou světa. Nejkrutějším dnem se stal 25. duben, kdy za jeden den zemřelo 22 horolezců. Asi dvě třetiny těl stále leží v ledu a sněhu. Pro horolezce představují záchytné orientační body. V letošní sezóně se několik zmrzlých těl sneslo z hory pryč.

Mrtvá těla jsou z Everestu jenom málokdy odnášena zpět. Slouží jako orientační body.
Autor: Maxwelljo40 Mrtvá těla jsou z Everestu jenom málokdy odnášena zpět. Slouží jako orientační body.

14 států s největším počtem obětí

 1. Nepál – 111
 2. Indie – 19
 3. Japonsko – 19
 4. Spojené království – 17
 5. USA – 15
 6. Čína – 12
 7. Jižní Korea – 11
 8. Austrálie – 7
 9. Německo – 7
 10. Polsko – 7
 11. Rusko – 7
 12. Kanada – 6
 13. Francie – 6
 14. Československo – 5

Samostatná Česká republika si připsala ještě dvě další oběti.

5 nejčastějších příčin úmrtí

 1. Lavina
 2. Pády
 3. Vyčerpání
 4. Výškové problémy
 5. Zástava srdce

Další články:

Mount Everest lze zdolat virtuálně

VIDEO: Mount Everest lze zdolat virtuálně

Maurice Wilson se do dějin horolezectví zapsal poněkud zvláštně.

Nejbizarnější pokusy o dobytí hor. Slyšeli jste o nich?

Článek je zařazen v: Mount Everest , nejvyšší hora světa , odpadky na Mount Everestu , základní tábor Mount Everest , odpadky v táborech na hoře , odpadky v Himálajích , úklidové organizace na Mount Everestu , zástava srdce , Výškové problémy , vyčerpání , nejčastějších úmrtí , největší počet obětí , Jak je to s mrtvými? , Nejvýše položená internetová kavárna , Šerpové , Lobuche , Tam , kde začíná dobrodružství , Lukla , výchozí brána Himálají , odpadky , ekologie , eko , Nepál , Tibet , Himálaj
Speciály:
Reklama