Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Cuketa, Hokkaido, patison aneb Přehled všech druhů dýní

Tykvový podzim.
Vydáno: 30.09.2016
Dýně pocházejí z tropické a subtropické Ameriky
Dýně pocházejí z tropické a subtropické Ameriky Autor: Archiv Marty Pawlicové
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zahrada má pro každé roční období typického zástupce. Tak jako patří jmelí k zimě, sněženky k jaru a kopretiny k létu, tak jsou tykve synonymem podzimu.

Dlouho jsme si mohli vybírat jen z několika odrůd. Pěstoval se Goliáš, ten hlavně na lahodná semínka, pak Veltruská obrovská a Kveta. Dnes jsou odrůd tykví desítky ne-li stovky.

Úplně na začátek je potřeba si ujasnit názvosloví. Správně bychom měli říkat tykve, i když myslíme cuketu, Hokkaido, patison, tykve velkoplodé na Halloween. Přičemž lidově se zpravidla tykvi velkoplodé říká dýně.Odkud pochází

Rod Cucurbitatykev zahrnuje 27 druhů pocházejících z tropické a subtropické Ameriky. Jejich pěstování sahá do prehistorických časů. Dužina plodů většiny planě rostoucích druhů tykví je extrémně hořká. První plody byly sbírány pro jedlá semena bohaté na tuky. Právě tato semena byla nalezena v nejstarších vykopávkách.

Ve větším množství se dnes pěstuje pět kulturních druhů tykví tykev obecná (cuketa a patison), tykev velkoplodá (gigant nebo Hokkaido), tykev muškátová, tykev fíkolistá a tykev pomíchaná.

Pěstování

Sice nám začíná podzim, ale může se hodit na příští jaro: Tykve jsou obecně teplomilné plodiny. S výsevem proto nespěchejte a počkejte, až bude půda dostatečně prohřátá. Vysévejte v polovině května přímo na pozemek do hnízd po 2 až 3 semenech. V chladnějších oblastech můžete předpěstovat sadbu s výsevem 3 až 4 týdny před termínem výsadby. Pozor, sejte vždy přímo do hrnku, tykve nemají rády přesazování.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii. Pěstování tykví není složité. Tykve obecné (cukety a patisony) nemají šlahouny, jsou keřovitého vzrůstu. Tykve velkoplodé (gigant nebo Hokkaido) plodí na šlahounech a zaberou na zahrádce hodně místa. Tykve vyžadují propustnou půdu s dostatkem humusu a bohatou na živiny. V porovnání s ostatními tykvovitými rostlinami (okurky) mají mohutný kořenový systém a dovedou si obstarat živiny a vláhu.

Oblíbené druhy

Cuketa

Čtěte ZDE:

 

Cuketa

Nejoblíbenější tykví je cuketa. Skvělé nápady, jak ji připravit

 

Patison

Čtěte ZDE:

 

Patizony mohou být velmi dekorativní

Objevte patison. Je skvělý na mnoho různých způsobů

 

Hokkaido

Čtěte ZDE:

 

Hokkaido je podle orientální medicíny léčivé

Zaplavily pulty se zeleninou. Víte, jak se tahle dýně jmenuje?

 

Tykve pro Halloween

Podzim patří dýňobraní, v Americe se v tomto období slaví Halloween. A svátek tykví zapouští i u nás své kořeny. Aby se dala dýně vyřezat a vydržela dlouho, musí jít o odrůdu k tomu vhodnou. Musí být dostatečně velká, kulatá, pevná. Musí mít slupku tak akorát – nesmí být příliš tvrdá, aby se dala nožem vyřezat. Novou českou odrůdou speciálně určenou pro Halloween je hybrid Yellowboys F1 s plody o hmotnosti 8 až 10 kg. A jestli nejste milovníci cizích svátků, tato odrůda je vhodná i pro kuchyňskou úpravu, zejména je vynikající na dýňové polévky.

Butternut – tykev muškátová – máslová

 

Máslová dýně LISCIA
Máslová dýně LISCIA
Archiv Marty Pawlicové

 

Jde o třetí typ tykve – tykev muškátovou, někdy označovanou jako máslová. Její dužina je sytě oranžová, tužší konzistence. Chuť a vůně je nasládlá a jemně aromatická.

Vyznačuje se mohutnými liánami s rozložitými listy a silnými úponky. Je pro ni typický plod hruškovitého tvaru se světle oranžovou tuhou slupkou.

Tykev je výbornou surovinou do polévek a nádivek do drůbeže, hodí se i do moučníků nebo jako zvláčňující příměs do těsta. Skvělá je k těstovinám i k rýži, můžete ji grilovat podobně jako lilek. Připravíte z ní marmelády, džemy, džusy a výborná je ve směsi s ovocem jako kompot.

Tykev fikolistá

Jde o velmi pozdní druh u nás využívaný pouze jako podnož pro roubování okurek a melounů. Má výbornou afinitu s většinou pěstovaných odrůd. Bohatý kořenový systém odolný vůči půdním patogenům zajišťuje bujný růst naroubované rostliny, její vysokou plodnost a dobrý zdravotní stav. Plody plazivé tykve fikolisté jsou zelenobíle mramorované a je možné je v čerstvém stavu konzumovat jako okurky. Semena této tykve však u nás nedozrávají.

Tykev pomíchaná

Tykev pomíchaná zahrnuje různé formy vzniklé křížením. Nejvíce se setkáváme s drobnoplodými formami oválného tvaru. Zbarvení je velmi pestré a uplatňuje se zejména do trvanlivých dekorací a aranžmá a oblíbená je také pro jedlá a chutná semena.

Dýně slaví v Česku renesanci
Dýně slaví v Česku renesanci
Archiv Marty Pawlicové

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

 

Kam s nimi? S dětmi na hřiště, s dýněmi do sucha a tepla

Chcete si na čerstvých dýních pochutnávat i v únoru? Poradíme, jak je uchovat

Amarylis dokáže paralyzovat nervovou soustavu

Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Průzor do vnějšího světa užije hlavně zvídavý pes

Osm věcí na zahradě, kterými uděláte psovi radost

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama