Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Zapomeňte na jahody nebo na vitamíny nabušené citrusové plody. Nejvíc vitamínů a minerálních látek na světě má...
Vydáno: 22.01.2017
Řeřicha setá (Lepidium sativum)
Řeřicha setá (Lepidium sativum) Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

... řeřicha.

Je to banální, ale je to ta rostlinka, jejíž semínka jednoduše nasypete na vlhkou vatu a když jí dáte ještě dostatek světla, budete mít celý rok dostatečný přísun čerstvých vitamínů, minerálů a dalších látek. Pokud sníte 100 gramů řeřichy, zajistíte si tak přes deset procet denní dávky sedmnácti životně důležitých látek (viz níže). Podobně jsou na tom čínské zelí, mangold, špenát, petržel, čekanka. Naopak takové ty doporučované zeleniny a ovoce, jako je červená paprika (skončila 17.) a citrusové plody, jsou až kolem 30.–40. místa. To neznamená, že jsou nezdravé, jen prostě nenápadná řeřicha je zdravím víc nabušená zelenina. Od vitaminu C přes betakaroten, vitaminy A, B1, B3, B6, K až k omlazujícímu vitaminu E. Z minerálů obsahuje  draslík, sodík, vápník, fosfor, železo, ale i jód, nasycené mastné kyseliny, riboflavin a vlákninu.

Rádi pěstujete rostlinky? Inspirujte se v naší Encyklopedii. Je záhadou, kde to ta rostlinka bere, protože když nemáte vatu, můžete ji vysít na pár složených papírových kuchyňských utěrek nebo kapesníků. Jediné, co fakt chce, je vláha, nesmí přeschnout, to ji pak můžete rovnou vyhodit. Už po dvou dnech vám vyklíčí (hned po vysetí ji případně můžete přetáhnout igelitovým sáčkem) a po šesti dnech můžete sklízet.

Řeřicha setá (Lepidium sativum)
Řeřicha setá (Lepidium sativum)
Thinkstock

Řeřicha setá (Lepidium sativum) pochází asi z Iráku, již od pradávna se pěstuje v Orientu, odkud se rozšířila do zemí Asie a Evropy. Na zemi roste asi 175 druhů řeřichy. Vždy chutná mírně nahořkle, můžete ji přidat do salátu, jen tak na chleba s máslem nebo i sýrem, do tvarohu, ale i do polévky.

Řeřicha má vícero odrůd

Přehled druhů řeřichy. Jak se liší podle chuti?

A jak se stalo, že se řeřicha ukázala být nejzdravější potravinou? Profesorka Jennifer Di Noia z William Paterson University v americkém státě New Jersey se rozhodla, že prozkoumá ovoce a zeleninu s ohledem na to, jaký mají přínos pro lidské zdraví. Vyšla z toho, že američtí odborníci na výživu sice doporučují lidem konzumovat tzv. "silné ovoce a zeleninu" (powerhouse fruits and vegetables (PFV)), čímž se rozumí ovoce a zelenina, které snižují riziko chronických onemocnění, nikdo už se ale příliš nenamáhal tím, aby PFV definoval. Její studie tak PFV definovala jako potravinu, která dokáže lidskému organismu zajistit ve 100 gramech v průměru 10 % (a více) denní dávky sedmnácti důležitých látek, vitamínů a minerálů: draslíku, vlákniny, bílkovin, vápníku, železa, vitamínů B1, B2, B3, vitamínu B9 (kyselina listová), zinku a vitamínů A, B6, B12, C, D, E a K.

Vyšel jí tak seznam 41 potravin, které jsou schopné toto zajistit. Celou studii včetně výsledků najdete zde. Ale samozřejmě jakákoliv zelenina a ovoce jsou zdravé, jen některé jsou přínosnější v boji proti chronickým onemocněním.

Markéta Žídková

Mohlo by vás zajímat:

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoide)

Které rostlině se říká citroník severu? Pěstujte ji a zapomeňte na citrusy

Aby kvetl na Vánoce, měl by začít kvést začátkem adventu

Už vám kvete vánoční kaktus? Pak ho nestěhujte!

Amarylis dokáže paralyzovat nervovou soustavu

Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Článek je zařazen v: pěstování , řeřicha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama