Zahrada

15. května 2019 08:00

redakce Prima Zoom

Jak přilákat čmeláky na zahradu? Postavte jim čmelíny, budou za to opylovat vaše květy a stromy

Čmeláci patří mezi nejužitečnější hmyz. Dokážou na rozdíl od včel opylovat i květy, které mají dlouhý a úzký kalich a nestěžují si ani na nepřízeň počasí. Létají i za deště a v chladných jarních dnech.

Používání chemických postřiků je jedním, ale zdaleka ne jediným důvodem, proč užitečných čmeláků v přírodě ubývá. V minulosti jsme jim uškodili rozoráváním mezí a remízků mezi poli, kde měli v zemi svá hnízda, a velkými jednodruhovými lány, které vidíme kolem sebe stále ve stejném množství, ne-li více. Ale i na soukromých zahradách mají těžký život. Nesvědčí jim krátce střižené trávníky, nemluvě o bohužel stále prováděném vypalování suché trávy.

Co můžeme pro čmeláky udělat?

Založme květnatou louku

V první řadě se můžeme zamyslet, jestli se nám chce týden co týden pečlivě a zdlouhavě sekat trávu na celé zahradě. Nechce? Nechme ji tedy růst a vykvést. Nebo ještě lépe, vysejme místo anglického trávníku květnatou louku. Nejlepší je celý trávník na jaře či na podzim zrýt a květnatou louku založit nově, ale můžeme použít i směs semen, vhodných pro dosev lučních květin na holá místa a krtiny.

Zasaďme vrbu a ovocné stromy

Čmeláci vylétávají za potravou i v chladných jarních dnech, kdy je pro včely ještě zima. Proto čmeláci ocení především vrbu jívu, která vykvétá velmi brzy na jaře, a později všechny ovocné stromy.

Vysejme letničky, zasaďme trvalky

Při zakládání nového záhonu mysleme i na čmeláky a dopřejme jim pořádnou hostinu. A které květiny čmeláky přilákají nejvíce? Všechny medonosné rostliny. Brzy na jaře je potěší cibuloviny, tedy narcisy, ladoňky a krokusy, pak tulipány, milují aromatické bylinky, jako je rozmarýn, levandule, tymián, šalvěj. Mají v oblibě i trvalky jako orlíčky, vlčí bob, kakosty, ostrožky i floxy nebo letničky jako cínie, hrachory, slunečnice či na podzim astry. Potěší je svazenka i jetel, tedy rostliny, které můžeme vysít plošně a použít je jako zelené hnojení. A vykvetla vám v koutě zahrady pampeliška nebo hluchavka? Čmeláci se zaradují, patří mezi jejich nejoblíbenější rostliny.

Postavme čmelíny

Hmyzí domky, v tomto případě čmelíny, mohou zdobit každou zahradu, ale své místo mají i ve městech, na parapetech oken či na zastíněných balkonech. Čmelín si můžeme vyrobit i sami, ale na internetu najdete spoustu nabídek na hotové domečky. Měly by mít rozměr nejméně 20 x 25 x 25 cm, sílu stěny asi 2 cm a měly by být zateplené, například polystyrenem. Vnitřek čmelínu musí být vyplněn výplní, například surovou bavlnou, v žádném případě ne syntetickým materiálem. A kam včelín umístit? Ideálně do polostínu, pod stromy, do klidného koutu zahrady, na trochu vyvýšené místo, asi 30 cm nad zemí. Čmelín například postavíme na dřevěný špalek, natřený repelentem proti mravencům.

Ze života čmeláků…

  1. Víte, že čmeláci mají výbornou schopnost orientace podle barev? Domeček jim můžeme natřít bílou, modrou nebo žlutou barvou. Tyto barvy nejlépe rozlišují a usnadníte jim tak návrat do jejich hnízda. Použít musíme vodou ředitelné barvy!
  2. Čmelíny je nutné v zimě perfektně vyčistit, aby v nich nemohly přežít kukly zavíječe čmeláčího, který čmeláky ničí.


Přečtěte si také