Pokojové květiny

27. dubna 2018 06:00

Tereza Javorová

Nejde vám domů slunce? Tyto rostliny přežijí i v tom nejtmavším koutě

Mít v bytě dostatek světla patří zvlášť ve městě celkem k luxusu. Pokud máte doma temno, ale zároveň milujete rostliny, nemusíte se spokojit jen s kapradinami. Tyto pokojovky přežijí i v tom nejtmavším koutě!

Patříte mezi pěstitele – začátečníky a nevíte si rady jakou rostlinu si do vašeho bytu pořídit? Máte navíc tmavý byt smalým přísunem slunečního světla? I do takového interiéru si můžete pořídit rostliny, které vás budou těšit svým růstem. Ne všechny totiž vyžadují hodně světla, a naopak některým by slunce mohlo uškodit. Nechte se inspirovat naším výběrem rostlin do vašeho bytu.

Chamaedorea

Tato vysoká pokojová rostlina podobná palmě udělá parádu vkaždém obývacím pokoji. Rostlina může být až půl metru vysoká a její dekorativní listy jí dodávají jedinečný vzhled. Pokud by na rostlinu dopadalo příliš mnoho slunečního světla, může dojít ke žloutnutí listů.

Chamaedorea. Foto: istock.com

Cykas japonský

Také jste vždy snili o velké palmě ve vašem bytě? Tato rostlina domů přinese tu pravou atmosféru. Cykasy patří mezi jedny znejstarších rostlin na světě a vpřírodě se vyskytují především vtropech a subtropech.

Cykas japonský. Foto: istock.com

Aglaonema

Tato rostlina je původem zIndie a vypadá téměř jako umělá díky voskovým listům. Listy mohou být navíc různě zbarvené přes tmavě zelenou až do stříbrného zabarvení nebo červené skvrny hrající tóny do růžova. Aglaonema navíc vážně nemá ráda přímé sluneční světlo, a tak se skvěle hodí i do tmavého bytu.

Aglaonema. Foto: istock.com

Fíkovník

Fíkovník je velmi oblíbenou rostlinou díky nenáročné údržbě a rychlému růstu. Mohou růst vmenší nádobě jako bonsaje nebo ve velkých květináčích jako stromy. Jejich listy jsou obvykle tmavě zeleně zbarvené nebo mohou mít strakaté listy do světle zelené barvy.

Fíkovník. Foto: istock.com

Litinová rostlina

Název této rostliny není jen tak zledajakého důvodu – získala své jméno díky tomu, že přežívá i vhlubokém stínu. Nejběžnější variace této rostliny je stmavě zelenými listy. Rostlina navíc nevyžaduje ani příliš časté zalévání, což ocení i jedinci, kteří nejsou zrovna velcí pěstitelé.

Litinová rostlina, Foto: istock.com

Potos (Devil’s Ivy)

Jedna znejoblíbenějších rostlin mezi začátečníky. Velice nenáročná na údržbu a jejím skvělým přínosem je schopnost odstranit emise CO2 a dalších znečisťujících látek ve vzduchu. Potos je plazivá rostlina, která se bude cítit skvěle například vkoupelně, díky vysoké vlhkosti.

Potos (Devil’s Ivy), Foto: istock.com

Calathea

Calathea pochází zdeštných pralesů, kde tvoří hustý podrost vysokým stromům ve stínu. Vdomácnosti tak proto taktéž snáší stín velmi dobře. Calathea je charakteristická svými nádherně vzorovanými listy rozmanitých barev. Preferuje stín, a naopak přímé sluneční paprsky by mohly zničit přirozenou krásu a zbarvení listů.

Calathea. Foto: istock.com

Diffenbachie

Listy velké, výrazně žilnaté, skvrnité nebo pruhované a dřevnatý kmínek. To je Diffenbachie, vysoká rostlina, pocházející ztropů. Během jara a léta je dobré bránit přímému dopadu slunce na rostlinu jelikož taktéž preferuje stín.

Diffenbachie. Foto: istock.com

Dracena

Dracena neboli dragon tree má velmi příznačné jméno díky svému vzhledu. Přímé světlo může rostlinu však zničit, proto ji umístěte do stínu. Přesto, že vypadá jako palma, pochází zčeledi agáve. Některé odrůdy jsou vysoké jako strom, jiné jako keř. Rostlina je navíc velmi nenáročná na údržbu.

Dracena. Foto: istock.com

Zelenec chocholatý

Stejně jako potos dokáže i tato rostlina vyčistit vzduch, a proto by neměla chybět ve vašem bytě. Je taktéž vhodná pro začátečníky, jelikož je to velmi nenáročná rostlina. Typické jsou pro ni dlouhé světle zelené listy.

Zelenec chocholatý. Foto: istock.com

Filodendron

Plazivá a popínavá rostlina slisty ve tvaru srdce, která taktéž preferuje stinné místo vdomě. Jelikož je to popínavá rostlina, potřebuje oporu. Filodendron se vyskytuje vněkolika druzích srůznými zbarvením listů.

Filodendron. Foto: istock.com

(aso)

Další články:


Přečtěte si také