12. dubna 2023 10:00
redakce Prima LivingPotřebujete jarní detox? Poradíme vám, které bylinky nejlépe pročistí tělo a uleví od bolesti
Ať už plánujete zbavit tělo toxinů, nebo jen chcete vyměnit prášky proti bolesti za přírodní alternativu, bylinky jsou vždy skvělým řešením. Poradíme vám několik odvarů a čajů, po kterých se budete nejen na jaře cítit jako znovuzrození! Použít můžete bylinky čerstvé i sušené.
Péče o pleť a vlasy
Obzvláště po dlouhých zimních měsících a neustálých přechodech z tepla v místnosti do zimy venku může být naše pokožka citlivější a náchylná k nepříjemným nedokonalostem. Pomůže vám řepík i mladé či sušené kopřivy.
Pokud například trpíte na akné, zkuste si udělat účinný řepíkový odvar. Ten po vychladnutí nanášejte vatovým tamponkem na postižená místa pokožky, a to klidně několikrát denně! Řepík má totiž protizánětlivé účinky, a pomůže tak i s hojením drobných ranek, jako jsou záděry kolem nehtů. Můžete také vyzkoušet kopřivový čaj z mladých listů. Nechutná sice nejlépe, ale s trochou medu nebo v kombinaci s jinými bylinkami pročistí vaše tělo od kořínků vlasů až po palce u nohou.
Zuby a dutina ústní
Není nic horšího, než neutuchající bolest zubů. Pokud vás postihne o víkendu a vám se nechce na pohotovost, první pomoc zvládnete sami díky bylinkám. Nejlepším pomocníkem je v tomto případě šalvěj, jejíž odvar můžete kloktat a zabránit tak šíření zánětu.
Na šalvěj si však musíte dát pozor, tahle mocná a intenzivně vonící bylina má schopnost vysušovat. Proto pokud jste po trhání zubu, raději pár dní počkejte, než se rána začne hojit. Jinak totiž riskujete suché lůžko, které je snad ještě bolestivější než infekce samotná.
Další alternativou je pak hřebíček. Ano, ten samý hřebíček, který dáváte do vánočních perníčků. Stačí chvíli opatrně žvýkat pár kousků a brzy ucítíte alespoň částečnou úlevu od bolesti. Silice obsažená v tomto koření má totiž dezinfekční a lokálně znecitlivující účinky. A stejně tak můžete kloktat jeho odvarem nebo si pořídit hřebíčkový olej.
Zažívací potíže
Číslem jedna na zažívací obtíže je máta. Možná ji znáte spíše z mojita, ale vězte, že tahle bylinka dokáže víc než jen být ozdobou na koktejlu.
Máta účinně tlumí křeče, ulevuje od nadýmání a jednoduše zklidňuje celý trávicí trakt. Navíc oproti kopřivě skvěle chutná a má osvěžující účinky, takže není důvod, proč ji nepít pravidelně.
Dalším řešením z rostlinné říše je zázvor. Snižuje totiž agresivitu žaludečních kyselin a naopak přispívá k tvorbě žaludečních šťáv. Navíc celkově posiluje odolnost organismu. Jde ale o poměrně silnou rostlinu, je tedy potřeba ji dávkovat v rozumných intervalech. A pokud je na vás čaj příliš pálivý, nařeďte odvar trochou vody a přidejte lžíci medu s citronem.
Potíže s menstruací i menopauzou
Bolestivá menstruace dokáže ženám často znepříjemnit celý týden. Pokud vás už nebaví cpát se analgetiky od rána do večera, zkuste si cyklus upravit bylinkami. Výborná je například pupalka. Tato žlutá květinka je k dostání v lékárnách, a to jak ve formě čaje, tak kapslí. Ty jsou ale nekonečněkrát zdravější než bolest tlumící růžové pilulky. Navíc nejen potlačují symptomy, při dlouhodobém používání ale i srovnávají cyklus. Doporučuje se je pak začít užívat vždy alespoň týden před menstruací, aby tělo na bylinku stihlo včas zareagovat.
Další variantou je kontryhel. Ten se hodí používat například po vysazení antikoncepce, kdy je menstruace často nepravidelná a hormony rozházené. Ze stejného důvodu navíc pomáhá i ženám v době menopauzy.
Zdroj: Bylinky našich babiček (P. Nardo)