reklama

Potřebujete jarní detox? Poradíme vám, které bylinky nejlépe pročistí tělo a uleví od bolesti

skrivaa
4. dubna 2018
Ať už plánujete zbavit tělo toxinů, nebo jen chcete vyměnit prášky proti bolesti za přírodní alternativu, bylinky jsou vždy skvělým řešením. Poradíme vám několik odvarů a čajů, po kterých se budete cítit jako znovuzrození!
reklama

Pleť

Obzvláště po zimních měsících a neustálých přechodech ztepla do zimy může být naše pokožka citlivější a náchylná knedokonalostem. Pokud například trpíte na akné, zkuste si udělat řepíkový odvar. Ten po vychladnutí nanášejte vatovým tampónkem na postižená místa, a to klidně několikrát denně! Řepík má totiž protizánětlivé účinky a pomůže tak i shojením drobných ranek, jako jsou záděry. Můžete také vyzkoušet kopřivový čaj. Nechutná sice nejlépe, ale strochou medu nebo vkombinaci sjinými bylinkami pročistí vaše tělo od kořínků vlasů po palce u nohou.

Zuby

Není nic horšího, než neutuchající bolest zubů. Pokud vás postihne o víkendu a vám se nechce na pohotovost, první pomoc zvládnete sami díky bylinkám. Nejlepším pomocníkem je vtomto případě šalvěj, jejíž odvar můžete kloktat a zabránit tak šíření zánětu. Jen pozor – tahle mocná intenzivně vonící bylina má schopnost vysušovat. Proto pokud jste po trhání zubu, raději pár dní počkejte, než se rána začne hojit. Jinak totiž riskujete suché lůžko, které je snad ještě bolestivější než infekce samotná.

Další alternativou je pak hřebíček. Ano, ten samý hřebíček, který dáváte do vánočních perníčků. Stačí chvíli opatrně žvýkat pár kousků a brzy ucítíte alespoň částečnou úlevu od bolesti. Silice obsažená v tomto koření má totiž dezinfekční a lokálně znecitlivující účinky. A stejně tak můžete kloktat jeho odvarem nebo pořídit si hřebíčkový olej.

Foto: istock.com

Zažívání

Číslem jedna na zažívací obtíže je máta. Možná ji znáte spíše zmojita, ale vězte, že tahle bylinka dokáže víc, než jen být ozdobou na koktejlu. Tlumí křeče, ulevuje od nadýmání a jednoduše zklidňuje celý trávicí trakt. Navíc oproti kopřivě skvěle chutná a má osvěžující účinky, takže není důvod, proč ji nepít pravidelně.

Dalším řešením zrostlinné říše je zázvor. Snižuje totiž agresivitu žaludečních kyselin a naopak přispívá ktvorbě žaludečních šťáv. Navíc celkově posiluje odolnost organismu. Jde ale o poměrně silnou rostlinu, je tedy potřeba ji dávkovat vrozumných intervalech. A pokud je na vás čaj příliš pálivý, nařeďte odvar trochou vody a přidejte lžíci medu scitronem.

Menstruace

Bolestivá menstruace dokáže ženám často znepříjemnit celý týden. Pokud vás už nebaví cpát se analgetiky od rána do večera, zkuste si cyklus upravit bylinkami. Výborná je například pupalka. Tato žlutá květinka je kdostání vlékárnách, a to jak ve formě čaje, tak kapslí. Ty jsou ale nekonečněkrát zdravější než bolest tlumící růžové pilulky. Navíc nejen potlačuje symptomy, při dlouhodobém používání ale i srovnává cyklus. Doporučuje se ji pak začít užívat vždy alespoň týden před menstruací, aby tělo na bylinku stihlo včas zareagovat.

Další variantou je kontryhel. Ten se hodí používat například po vysazení antikoncepce, kdy je menstruace často nepravidelná a hormony rozházené. Ze stejného důvodu navíc pomáhá i ženám vdobě menopauzy.

Foto: istock.com

(az)

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama