8 nejkrásnějších kokedam: Jak pečovat o květiny v mechové kouli?
Dnes už zná kokedamy, tedy rostliny pěstované v kulatém balu ze zeminy a mechu, u nás téměř každý, ale jejich historie na našem trhu zase tak dlouhá není. Objevily se tu před pár lety a své obdivovatele si našly velmi rychle. Tak která by se nejlépe vyjímala právě u vás doma?
Kokedamy pocházejí zJaponska, které je pravlastí i mnohem staršího umění, tedy vytváření bonsají. Výroba bonsají však vyžaduje hodně času a trpělivosti, a proto se jim vdnešní době věnuje už jen málokdo. Na druhou stranu kokedamy, které zbonsají původně vycházejí, splňují všechny požadavky pro uspěchanou dobu, ve které žijeme. Péče o ně totiž není vůbec složitá.
Původně se vkokedamách pěstovaly právě bonsaje, ale dnes se vmechových koulích, jak zní doslovný překlad zJaponštiny, pěstují běžné pokojové rostliny. Koule se buď zavěšují na niti do prostoru, nebo se staví na ozdobné talířky. Vobou případech je péče o kokedamy stejná a liší se spíše podle druhu použité rostliny.
Jak zalévat kokedamu
Celý mechový bal ponořte na malou chvilku do misky sodstátou vodou, pak nechte kokedamu okapat a vraťte ji zpět na původní místo, tedy na talířek nebo zavěste do prostoru. Četnost namáčení se liší podle druhu rostliny a některé mají navíc rády i rosení listů.
1. Nenáročná guzmanie
Guzmanie jazýčkovitá má ráda dostatek světla, ale ne přímé sluneční záření. Zalévat ji můžete přímo do listové růžice jako téměř všechny bromélie, mezi které patří. Má ráda také občasné rosení listů.
2. Oblíbená tlustice
Tuhle sukulentní rostlinu najdete snad vkaždé domácnosti. Má ráda světlé až slunečné stanoviště, mírnou zálivku, kterou vzimě ještě více omezte. Během léta ji můžete i letnit na balkoně.
3. Kvetoucí toulitka
Tahle květina vám při správné péči vydrží kvést hodně dlouho. Vyžaduje zálivku jednou týdně, odstátou vodou pokojové teploty. Má ráda vyšší vzdušnou vlhkost a rosení listů. Kapky vody však nesmí dopadnout na květy.
4. Zajímavý fíkus
Méně tradiční druh fíkusu, Ficus microcarpa, má rád vyšší vzdušnou vlhkost, rosení listů a zálivku asi jednou týdně, vždy až po mírném vyschnutí balu. Po celý rok vyžaduje umístění na světlém místě bez dopadu slunečních paprsků. Nesnáší průvan!
5. Dlouhověká sloní noha
Nolina, kterou většinou všichni znají spíše pod názvem sloní noha, je nenáročná pokojová rostlina, která má ráda světlé stanoviště, střední zálivku a rosení listů. Vlétě ji můžete umístit na balkon nebo terasu.
6. Sukulentní haworthia
Ideální rostlina i do sušších panelákových bytů. Vyžaduje hodně světla, ale ne přímé sluneční paprsky, které by mohly rostlinu popálit. Během letních měsíců ji můžete umístit i ven na chráněné stanoviště. Na jaře a na podzim snese běžnou zálivku, asi jednou týdně, vzimě a vlétě zálivku omezte.
7. Nádherná africká fialka
Nenáročná pokojovka, která nemá ráda jen dvě věci. Vodu, která by jí zmáčela chlupaté lístky a sluneční paprsky, které by zase mohly listy popálit. Jinak je velmi nenáročná a nevadí jí ani velmi suchý vzduch bytů vpanelových domech.
8. Stálezelený asparágus
Asparágus má rád vyšší vzdušnou vlhkost a substrát vmechovém balu by neměl nikdy vyschnout. Jinak upřednostňuje stanoviště na světlém místě bez přímého slunečního záření a běžnou pokojovou teplotu.
Prima tip
Kokedamu si můžete vytvořit i sami spomocí soupravy na výrobu kokedamy, která obsahuje vše potřebné. Jenom rostlinku si kní musíte vybrat a pořídit!
sim