reklama

Sloní noha je téměř nezničitelná pokojová rostlina, kterou zlikviduje jen špatné zalévání

Simona Sedláčková
20. ledna 2021
Sloní noha patří do rodu sukulentních rostlin se ztlustlým stonkem a s listy vyrůstajícími v trsech na koncích větví či výhonů. U nás nejznámější ze skupiny je bokarnea tlustokmenná, které říkáme také sloní noha nebo nolina. Pěstuje se jako nenáročná pokojová rostlina.
reklama

Sloní noha, nolina (Beaucarnea recurvata)

Nolina pochází zMexika a Texasu, kde dorůstá do výšky až 8 metrů. U nás se pěstuje jako dlouhověká, netradičně tvarovaná a nenáročná pokojová rostlina. Vpřírodě se dožívá i více než sta let, ale i jako pokojovka patří mezi dlouhověké rostliny. (Vše o pokojových rostlinách najdete ZDE).

Jak sloní noha vypadá

Nolina roste velmi pomalu, roční přírůstky se pohybují okolo asi jednoho centimetru a nejprve roste spíše do šířky. Rychlejší růst do výšky nabere asi až po deseti letech života, kdy už je stonek správně vytvarovaný a plní dobře svou úlohu zásobárny vody. Především tímto ztloustlým stonkem se nolina na první pohled odlišuje od ostatních pokojovek.

Netradiční vzhled rostliny nám však musí stačit kpěstitelskému štěstí. Květů se totiž nedočkáme. Vpřírodě sice nolina vykvétá květy smetanové barvy, ale při domácím pěstování a vnašich podmínkách ne.

Jak pěstovat sloní nohu

Vzhledem ktomu, že patří mezi skupinu sukulentních rostlin, snáší nolina výborně sucho. Vyžaduje také umístění na světlém místě, ale ne přímo na slunci. Vlétě potřebuje teplotu asi 25–28 °C, vzimě jí postačí si 15–19 °C. Přihnojování jí stačí jenom 1x měsíčně vletním období.

Zálivku vyžaduje vždy jendo misky, asi 2x týdně, ale pouze vlétě. Zbytek vody po pár hodinách vylijte. Vzimním období ji zalévejte klidně jenom 1x měsíčně. Přemíra vody je skutečně asi to jediné, co může nolinu poškodit.

Rostlině také vyhovuje rosení listů asi 1x týdně.

Vletním období, asi od května do září, bude nolina spokojená i venku, vpolostínu a na místě chráněném před větrem.

Jak množit sloní nohu

Rostlina se může množit semeny, pokud je seženete, ale snadněji to jde vegetativním způsobem. Jednoduše odřízněte zmateřské rostliny odnož a vysaďte ji do substrátu pro sukulentní rostliny. Udržujte stálou teplotu asi okolo 25 °C.

Vprvních letech rostlina roste tak pomalu, že nepotřebuje ani přesazování. Teprve starší rostliny přesazujte asi po 3–4 letech.

Pěstujte doma i další nenáročné sukulenty:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama