Sloní noha je téměř nezničitelná pokojová rostlina, kterou zlikviduje jen špatné zalévání

Sloní noha patří do rodu sukulentních rostlin se ztlustlým stonkem a s listy vyrůstajícími v trsech na koncích větví či výhonů. U nás nejznámější ze skupiny je bokarnea tlustokmenná, které říkáme také sloní noha nebo nolina. Pěstuje se jako nenáročná pokojová rostlina.

Sloní noha, nolina, bokarnea tlustokmenná (Beaucarnea recurvata)

Nolina pochází z Mexika a Texasu, kde dorůstá do výšky až 8 metrů. U nás se pěstuje jako dlouhověká, netradičně tvarovaná a nenáročná pokojová rostlina. V přírodě se dožívá i více než sta let, ale i jako pokojovka patří mezi dlouhověké rostliny. (Vše o pokojových rostlinách najdete ZDE).

Jak sloní noha vypadá

Nolina roste velmi pomalu, roční přírůstky se pohybují okolo asi jednoho centimetru a nejprve roste spíše do šířky. Rychlejší růst do výšky nabere asi až po deseti letech života, kdy už je stonek správně vytvarovaný a plní dobře svou úlohu zásobárny vody. Především tímto ztloustlým stonkem se nolina na první pohled odlišuje od ostatních pokojovek.

Netradiční vzhled rostliny nám však musí stačit k pěstitelskému štěstí. Květů se totiž nedočkáme. V přírodě sice nolina vykvétá květy smetanové barvy, ale při domácím pěstování a v našich podmínkách ne.

Jak pěstovat sloní nohu

Vzhledem k tomu, že patří mezi skupinu sukulentních rostlin, snáší nolina výborně sucho. Vyžaduje také umístění na světlém místě, ale ne přímo na slunci. V létě potřebuje teplotu asi 25–28 °C, v zimě jí postačí si 15–19 °C. Přihnojování jí stačí jenom 1x měsíčně v letním období.

Zálivku vyžaduje vždy jen do misky asi 2x týdně, ale pouze v létě. Zbytek vody v misce po pár hodinách vylijte. V zimním období ji zalévejte klidně jenom 1x měsíčně. Přemíra vody je skutečně asi to jediné, co může nolinu poškodit.

Rostlině také vyhovuje rosení listů asi 1x týdně.

V letním období, asi od května do září, bude nolina spokojená i venku, v polostínu a na místě chráněném před větrem.

Jak množit sloní nohu

Rostlina se může množit semeny, pokud je seženete, ale snadněji to jde vegetativním způsobem. Jednoduše odřízněte z mateřské rostliny odnož a vysaďte ji do substrátu pro sukulentní rostliny. Udržujte stálou teplotu asi okolo 25 °C.

V prvních letech rostlina roste tak pomalu, že nepotřebuje ani přesazování. Teprve starší rostliny přesazujte asi po 3–4 letech.

Zdroj: https: Příjemný život s květinami (J. Brookes)


Přečtěte si také