Zahrada

31. října 2014 05:38

Markéta Zídková

5 pádných důvodů, proč pěstovat česnek

Česnek je králem veškerého koření.

Česnek je bezesporu jednou z nejcennějších potravin na světě. Existují různé byliny, které léčí a upevňují zdraví a jsou tudíž na něco, ale česnek je v podstatě na všechno.

Již staří Číňané, Řekové a Římané užívali česnek pro jeho antiparazitální a celkově posilující účinky. Také otroci, kteří stavěli egyptské pyramidy, se bouřili, když jim dozorci omezili příděl této potraviny. Proč? Pomáhal jim dezinfikovat trávicí soustavu a udržovat tak bakteriální rovnováhu, pročež si déle uchovali svou vytrvalost a sílu.

Ve starém Řecku i Římě se česnek používal na rány způsobené hadím uštknutím, psím pokousáním, jako kloktadlo, při bolestech zubů, ale také jako obětní dar. Pythagoras nazval česnek králem veškerého koření. Ve středověku se považoval za zaručený prostředek proti moru.

Co obsahuje česnek?1. Česnek (Allium sativum) obsahuje silice a jiné cenné látky podobného složení a účinku jako cibule, ale ve větším množství. Česnek se skládá v průměru ze 70 % vody, 6 % bílkovin, 0,1 % tuku, 22 % sacharidů, 0,9 % vlákniny a 1 % minerálních látek, především síry, draslíku, hořčíku, vápníku, zinku, železa, mědi a jódu. Dále jsou v něm obsaženy flavonoidy, saponiny, fytoncidy, vitaminy skupiny B a vitamin C, v listech také provitamin A.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii. 2. Je účinný proti bakteriím působícím průjmová onemocnění. Má schopnost rozšiřovat cévy a pomáhá při arterioskleróze. Tučné pokrmy činí stravitelnějšími.

Zápornou vlastností česneku je jeho zvláštní až odpudivý zápach, který se vytrácí jen velmi pozvolna. Na odstranění se doporučuje vypít po jeho konzumaci sklenici mléka nebo chvíli žvýkat snítku zelené petrželové natě, anýzu nebo kardamomu.

Využití v léčitelství

3. Z pohledu alternativní medicíny je česnek doslova nad zlato. Je nesmírně účinný a čistí jak tělesné, tak i duševní sféry a navíc působí jako velice účinný harmonizační prostředek.

4. Z hlediska klasické medicíny je tou nejpodstatnější vlastností schopnost čistit organismus. Jedná se skutečně o jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků. Má protiparazitické, protiplísňové, protikvasinkové a antibakteriální vlastnosti. Žádné vědecké studie vůbec nezpochybňují ohromnou účinnost česneku při upevňování zdraví.

Česnekové zajímavosti* V době první světové války používali lékaři česnek jako dezinfekci, během druhé světové války zachránil česnek mnoho zraněných před gangrénou.* V roce 2000 zachvátila Rusko epidemie chřipky. Děti z moskevských škol dostávaly k obědu stroužek česneku. Jaký byl efekt? Zatímco v jiných oblastech Ruska tvořily děti většinu nemocných, v Moskvě dostalo chřipku jen 40 procent z nich.* V USA stoupla spotřeba česneku během posledních deseti let o více než tisíc procent! Američané se od syntetických léčiv vracejí k přírodním.

5. Využití v kuchyniČesnek je velmi vhodný k úpravě všech druhů masa, hlavně skopového, ale také uzenin, salátů, majonéz, polévek i omáček. Vhodný je však i do bezmasých jídel, například zeleninových, bramborových či tvarohových.

Užívá se především v čerstvém stavu, ale také sušený, naložený v oleji či sladkokyselém nálevu, případně jako pasta.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky koření jídlo nemoc česnek Moskva Rusko bylina Druhá světová válka První světová válka Starověké Řecko česnek kuchyňský bedrník anýz

Přečtěte si také