Okurka je individualistka, mrkev pohodářka, akát dobyvatel. Které rostliny se vedle sebe nesnesou?

Dejme tomu, že si můžete vybrat souseda, vedle kterého budete bydlet. Zkuste se ale vžít do rostlin, které moc rozhodovacích možností nemají. Které rostliny se vedle sebe nesnesou?

Někdy se může zdát, že rostlina potřebuje ke svému životu půdu, svou porci světla a závlahy a pak se jí žije dobře kdekoliv. V mnoha případech tomu tak opravdu je, ale ne vždy jsou vztahy mezi sousedy na vašich záhonech zrovna idylické. Některé druhy se vedle sebe prostě nesnesou.

Pokud vyzkoušíte různé revitalizační možnosti, jako jsou změny půdy, přihnojení nebo přesazení a jsou bez valného efektu, bude problém skrytý v sousedovi. Rostlina chřadne, je slabá, nerodí, nekvete a někdy i úplně uhyne. Podívejte se tehdy hned vedle, kdo s ní sdílí onen životně důležitý kousek humusu. Možná najdete důvod, proč se rostlince nedaří. Ostatně nejde jen o nějaké exotické druhy, ale o docela běžné obyvatele vašich okrasných a zeleninových záhonů.

Často podobné problémy vznikají ve sklenících, kde rostliny dýchají společný vzduch. Každá rostlina vydechuje do vzduchu látky, které přirozeně působí na její sousedy a navíc po sobě zanechává stopy v půdě. Tyto metabolické zbytky ovšem nemusí „vonět” sousedům, kteří mohou být na své spolubydlící doslova alergičtí.

Okurkya rajčata ksobě nedávejte

Okurka s rajčaty v salátu, to je velká paráda. Ladí barvami a svěží chutě se doplňují. Ve skleníku je máme proto někdy tendenci vysazovat vedle sebe, vždyť na talíři si tak rozumějí! Ale chyba lávky. Okurka je poněkud individualistka a přímé sousedství s rajčaty ráda nesdílí. Raději okurky vysaďte někam na samotku, potřebují separé. Nemají rády přítomnost brambor, ředkviček a nelíbí se jim ani jahody. Prostě si rády rostou o samotě. Ve svém prostoru snesou luštěniny jako je hrášek a fazolky nebo bylinky jako je kopr či pažitka.

Podobně se hovoří i o paprikách, ale těm společnost rajčat doopravdy nevadí. Neškodí si a nějak se snesou. Rajčata naopak budou kvitovat přítomnost bazalky, jak v salátu, tak na záhonu. Bazalka podporuje jejich růst i chuť!

Pohodářka mrkev

Mrkev je v zeleninové říši extrovertka, která se snese prakticky s každým. Nevadí jí skoro nikdo a vděčně roste bez komentářů na sousedovu adresu. To petržel, ta už je vybíravější, a přestože má k mrkvi zdánlivě dost blízko, své přátele si vybírá. Docela dobře se snese s rajčaty, ale k salátům petržel nevysazujte.

Bramboračka z jednoho záhonu

V těchto souvislostech máme dobrou zprávu pro milovníky tradiční české bramboračky. Zeleninové ingredience z jejího receptu vypěstujete bez větších cavyků na jednom záhonku. Brambory, česnek, cibule, kořenová zelenina i majoránka jsou dobrá parta jak na talíři, tak na společném plácku. Jen pro ty houby si musíte do lesa.

Cestovatelky gladioly

Co se týče květin, ani tam se vztahy neobejdou bez komplikací. Vyplatí se je přesazovat a zahradu obměňovat. Cibuloviny nenechávejte na jednom místě, raději je přesazujte na místa, kde ještě nekvetly. Také krásné gladioly dlouho nesnesou jedno stanoviště. Raději je každoročně stěhujte a na původní záhon vraťte až po sedmi letech! Hrachor začne sám sebe mít dost už po třech letech na jednom místě. Zato afrikány, to jsou kámoši. Snesou se všude a s každým. Vsaďte na ně a máte po starostech se sousedy.

Dobyvatel akát

Akát krásně kvete i voní, je to vděčný kvetoucí strom. Ale nesnese konkurenci. Navíc ne nesmírně odolný. Ačkoli brání v růstu mnoha jiným druhům, sám je vůči chemii ostatních rostlin odolný. Potřebuje ovládat území, na kterém roste.

ku


Přečtěte si také