reklama

Letničky pro pozdní výsev: Které můžete začít pěstovat i v květnu?

redakce
23. května 2021
Dlouho jste otáleli s výsevem prvních letniček, nebyl čas nebo se vám do zahradničení nechtělo a teď máte pocit, že je na vlastní výsevy už pozdě? Kdepak, máme pro vás několik tipů na letničky, kterým pozdní květnový výsev nevadí nebo dokonce vyhovuje. I vaše záhony mohou být v létě plné barevných květů, které si sami od semínka vypěstujete.
reklama

Čas prvních výsevů už je dávno za námi a většina letniček už pěkně roste vtruhlících na balkonech a terasách nebo přímo na záhonech. Ale je tu ještě skupina letniček, které jsou velmi citlivé na chlad a pozdní ranní mrazíky by je dokázaly úplně zničit. Proto bychom lichořeřišnici, laskavec, fazol šarlatový, nocenku nebo aksamitník měli vysévat přímo na záhony až vdobě, kdy nehrozí, že vzejdou do zimy. A pak je tu ještě druhá skupina, a to letničky, které mají krátkou dobu vegetace, jako je svazenka nebo černucha. Tyto rostlinky rostou rychle, a tak je můžete vysévat opakovaně. První výsevy můžete provést uždubnu, pak nyní vkvětnu, a dokonce i včervnu. Tyto druhy letniček můžete také vysévat mezi letničky ranější a prodloužit tak dobu, po kterou budou záhony rozkvetlé. Stejně tak jimi můžete nahradit na záhonech cibuloviny a trvalky, které vykvetly brzy na jaře a nyní už zatahují. Prázdná místa vzáhonech letničky rychle obsadí.

Aksamitník (Tagetes)

Aksamitníky, nebo také afrikány, které však vůbec nepocházejí zAfriky, nýbrž zAmeriky, pěstujeme ve třech druzích – Aksamitník vzpřímený, rozkladitý a jemnolistý. Mají rády humózní propustnou půdu, slunce, ale dobře snáší i polostín. Na přehnojení reagují bujným růstem, ale slabým kvetením. Afrikány by neměly chybět na žádné zahradě. Dokáží ochránit zeleninu i ostatní květiny před škůdci i odehnat otravné komáry.

Černucha damašská (Nigella damascena)

Nenáročná letnička, vysoká asi 40-50 cm. Její plody, baňaté měchýřky se suší a používají do suchých vazeb. Černuchu můžete vysévat opakovaně a prodloužit tak dobu jejího kvetení na záhonu. Je to nenáročná letnička, pouze nemá ráda příliš vlhké půdy a dlouhé období dešťů. Černucha se dokáže vzahradě chovat jako nezmar, který se množí i samovýsevem. Její květy lákají včely i čmeláky.

Fazol šarlatový (Phaseolus coccineus)

Fazol dokáže vkrátkém období vyšplhat do výšky až 4 m, ke svému růstu však vyžaduje oporu. Dá se pěstovat i vtruhlíku na balkoně. Vysévá se klidně až do poloviny května, nesnáší pozdní mrazíky. Vykvétá včervnu a kvete až do podzimních mrazíků, které ho opět spolehlivě zničí. Má rád slunné stanoviště.

Laskavec ocasatý (Amaranthus caudatus)

Typický představitel velkých letniček, které jsou vhodné kzakrytí nevzhledných míst. Během čtyř měsíců dokáže vyrůst až do výšky 120 cm. Semeno je velmi choulostivé na mráz, a tak se vysévá až vkvětnu, do špetek přímo na záhon. Po vzejité se rostlinky vyjednotí. Laskavec vyžaduje humózní půdu sdostatkem vápníku a dobře snáší i přistíněné stanoviště.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Tato oblíbená letnička se pěstuje ve dvou formách. Jako plazivá nebo jako nízká forma. Lichořeřišnice roste velmi rychle, postačí jí i nepřipravená a málo živná půda, má raději půdy hlinito písčité a slunné stanoviště. Rostliny jsou velmi choulostivé na jarní i podzimní mrazíky.

Nocenka jalapovitá (Mirabilis jalapa)

Velmi netradiční letnička, která své květy rozvíjí až pozdě odpoledne, při západu slunce. Pouze vpodmračených dnech, a také na podzim, kdy už je slunečního svitu méně, může mít květy otevřené po celý den. Ve skutečnosti je to rostlina vytrvalá, která umí přezimovat, podobně jako jiřinky, kořenovými hlízami. Běžně se však pěstuje pouze jako letnička. Vyžaduje kvalitní hlinitou půdu a ocení teplé stanoviště spřímým slunečním svitem.

Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia)

Nenáročná letnička, která má ráda lehkou, propustnou hlinitopísčitou půdu, slunečné stanoviště, dobře snáší letní sucha. Vyznačuje se rychlým růstem a časným kvetením. Modrofialové kvítky velmi přitahují včelky, je to skvělá medonosná rostlina.

Svazenka zvonkovitá (Phacelia campanularia)

I tento druh svazenky patří mezi medonosné letničky. Dobře roste na chudých půdách a výborně zvládá suchá a horká období. Je vynikající pro opakované výsevy, má velmi krátké vegetační období.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama