Kvetoucí myrta značí brzkou svatbu. Jak středomořský keřík pěstovat v Česku?

V dřívějších dobách pěstovala snad každá svobodná dívka na okně v květináči myrtu. Pokud myrta vykvetla, mohla slečna očekávat, že se brzy dostane pod čepec. Z krásného keříku se pak vytvářely ozdoby na klopy svatebčanů. Dnes mohou myrty vykvétat bez obav z úplného ostříhání, i když pravidelný střih jejich kráse jenom prospívá.

Využití myrty má velmi dlouhou historii. Už ve starověkém Římě a Řecku se rostlina využívala kmnoha účelům i jako léčivka i zdroj vonných silic.

Myrta obecná (Myrtus communis)

Stálezelený keř zčeledi myrtovitých pochází ze Středomoří a vnašich podmínkách se pěstuje jako kbelíková, přenosná rostlina.

Během léta, včervenci až srpnu, rostlina vykvétá nádhernými, 2–5 cm velkými bílými nebo narůžovělými květy svýraznými tyčinkami. Po odkvětu se na keříku začnou tvořit bobule, které obsahují několik semen. Květy nádherně voní.

Jak pěstovat myrtu

Malý keřík myrty vysaďte do přiměřeně velkého květináče a přesazování provádějte jenom jednou za 2–3 roky, protože myrta roste velmi pomalu. Vyžaduje dobře propustnou, hlinitopísčitou, humózní půdu bohatou na živiny. Od května do července myrtu přihnojujte tekutým hnojivem. Rostlině dopřávejte pravidelnou zálivku, kořenový bal by neměl nikdy úplně vyschnout, ale pozor i na přemokření.

Letní pobyt na balkoně

Od poloviny května do poloviny září můžete myrtu umístit na balkon či terasu. Pozor však na popálení listů od prudkého slunce. I když má myrta slunce ráda, polední úpal jí nesvědčí a mohl by popálit listy. Skvrny na listech mohou také vznikat při zálivce přes list. Nejlépe se bude myrtě dařit ve světlém polostínu.

Na zimu myrtu přeneste do chladné ale bezmrazé místnosti steplotou okolo 6–12 °C. I vzimě myrta potřebuje dostatek světla, ale pouze minimální zálivku, jenom takovou, aby rostlině nezaschly kořeny.

Pozor na škůdce

Přes léto občas napadají myrtu mšice a molice, zimní období vmístnosti, především pokud je místnost příliš teplá, zase svědčí štítenkám a vlnatkám. Ve všech případech myrtu ošetřete vhodným postřikem.

Myrta na svatbě, vkuchyni i vlidové medicíně

Především svobodné dívky dříve kmyrtě upínaly svůj zrak, protože věřily, že květy myrty prorokují jejich brzkou svatbu. Myrta to však nemohla být jen tak ledajaká. Musela být vypěstována ze svatebního vývazku, tedy zmaličké větvičky, o kterou děvčata musela dobře pečovat. I dnes, kdy už od myrty žádné proroctví neočekáváme, se myrta množí zásadně řízkováním, výsev semen není jednoduchý.

Vzhledem kvysokému obsahu éterických olejů se myrta využívá i vléčitelství a kosmetickém průmyslu, ale lístky, květy i bobule myrty mají své uplatnění i jako koření.

Myrta vydává sladce kořenitou vůni a její lístky a bobule se, především ve středomořských receptech, přidávají ke skopovému, drůbežímu nebo vepřovému masu. Myrtou se dá i výborně ochutit ocet na salátovou zálivku.

Myrtové lístky mají antiseptické účinky, proto se znich připravuje nálev, který pomáhá při zánětech dýchacích cest a zánětech dutin. Využívá se i při léčbě lupénky a kvasinkových infekcí.

Vykvetla vám myrta a vyšla i dávná pověra? Pak se chystejte na svatbu:


Přečtěte si také