reklama

Guerilla gardening vás bude bavit. Připravte si květinové bomby a zkrášlete veřejný prostor

Simona Sedláčková
14. dubna 2021
Znáte pojem „guerilla gardening“ neboli „partizánské zahradničení“? Tohle šíření květin a tajné zvelebování veřejného prostoru má spoustu nadšených obdivovatelů, ale také možná podobné množství odpůrců. Květinové bomby představují kompromis, proti kterému by snad nikdo nemusel nic namítat, pokud budete květiny šířit s rozumem.
reklama

Jak to chodí v přírodě

Semena rostlin se vpřírodě samovolně šíří zcela přirozeně. Některé rostliny si umí poradit samy a zralá semínka dokážou kolem sebe vystřelovat jako například pryšec skočcový, a dokonce i nenápadná fialka nebo netýkavka. Pak tu jsou semínka, opatřená ochmýřeným padáčkem, která využívají ke svému přesunu vítr a vzdušné proudy. Tak se o sebe stará například pampeliška.

Dalším rostlinám sšířením semen pomáhají ptáci, kteří sezobnou plod i se semeny, a ty pak spolu strusem vypustí na novém místě. Jiná semena roznáší hmyz, anebo dokonce voda vřece. A ještě jsou tu například semena, která prozíravá matka příroda vybavila háčkem, kterým se zachytnou na srsti zvířat. Možností je mnoho, ale vždy tu musí být první, mateční rostlina, která se časem rozmnoží po okolí.

Proč rozhazovat bomby se semeny květin?

Sterilní městské louky a trávníky, ve kterých se uchytí nanejvýš sem tam nějaký bodlák, nikdy nerozkvetou, i kdybychom je nechali volně růst bez sekání několik let. A rozhazovat do stávajícího trávníku semena květin jen tak, také nemá žádný smysl. Drobné rostlinky vedle vzrostlé trávy nemají žádnou šanci. To semínkové bomby, to už je jiná! Pokud je odhodíte na správném místě.

Kde mají semínka šanci na nový život

Určitě se o květinový výsadek nesnažte na vyšlapaných cestách. Není na nich sice konkurenční tráva, ale ani podmínky pro život jiných rostlin. Zato se dobře rozhlédněte, kde například rozhrabal trávník krtek nebo kde se do hrabání pustil třeba pes. Podobným způsobem nakypřená půda je pro odhození semínkové bomby přímo ideální.

Také prostory kolem kmenů stromů se hodí pro osetí květinami, už jenom proto, že až ke kmeni většinou nezajede sekačka na trávu a květiny by tak mohly přežít i sekání trávníku.

Ale vzásadě můžete semínkové bomby rozhazovat nebo třeba vystřelovat prakem kamkoliv do louky nebo trávníku a doufat, že se alespoň některé semínko prosadí a vyklíčí, aby pak mohlo vyrůst vkrásnou květinu. A nejde jen o estetický zážitek, ale především každou novou květinou podpoříte užitečný hmyz, kterého každým rokem ubývá.

Jak a zčeho semínkovou bombu vytvořit

Abyste šance na vyklíčení semínka zvýšili, měla by bomba obsahovat dostatek živin. Proto se na semínkové bomby používá japonský jíl na výrobu kokedam, který obsahuje hodně humusu a organických látek.

Na 5 semínkových bomb budete potřebovat:

  • 1 lžičku květinových semínek (nejvhodnějším budou takové druhy květin, které se ochotně množí samovýsevem)
  • 5 lžic zeminy, nejlépe výsevního substrátu
  • 5 lžic japonského jílu na kokedamy (koupíte vinternetových zahradnictvích)
  • vodu
  • mísu

Postup:

Výsevní substrát smíchejte se semínky, přidejte jíl a opatrně rozmíchejte, abyste nepoškodili semena. Pak po lžičkách přidávejte vodu, aby vám vznikla hmota, ze které se dají dobře modelovat koule, které musí držet tvar.

Vzniklé kuličky nechte zaschnout, a pak je můžete začít roznášet po okolí.

Květiny, které se dobře množí pomocí semínkových bomb:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama