návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

GALERIE: Uvítejte jaro se zahradními trendy roku 2018. Vyzkoušejte těchto 6 změn

matoušhartman , Vydáno: 30.01.2018
Jaký bude rok 2018 v zahradách?
Autor: istock.com Jaký bude rok 2018 v zahradách?
Zahrady taky potřebují oživit. Vysázet květiny nebo vytvořit skalku rozhodně nestačí. Podívejte se na to, co přinese rok 2018 do našich zahrad. Máme ještě čas se připravit a dát zahradám, balkonům a terasám nový kabát.

reklama

Společné chvíle venku

I když nám naše klima nenabízí tolik příležitostí pro společenské akce na zahradě, jako je tomu například ve Středomoří, letos bychom se měli zamyslet nad tím, jak a kde trávíme čas se svými blízkými. Proč neuspořádat nedělní oběd na terase, když je venku hezky? Vytvořte si v zahradě kout, který bude sloužit odpočinku i společenským setkáním. Je to cesta ověřená jihoevropskými státy a současnost jí je nakloněná. Osvětlení můžete vyřešit skrze LED světla, nábytek shánějte po bazarech, u používané židle nebude vadit, že zmokne, nebo se z ní oloupe lak. Patina je krásná. 

Zahradní party udělá dojem Foto: Zahradní party udělá dojem, Foto: istock.com

Výrazné barvy do zeleně

Rok 2018 si libuje ve výrazných barvách. Týká se to i zahrad, kde je potřeba jednotvárnou zeleň rozbít nějakou jasnou barvou. Co zkusit sytě červenou a nebo fialovou, která se stala i barvou roku 2018? Takové odstíny použijte zejména na nábytku a dekoracích teras. 

Zahradní nábytek nemusí být z plastu! Foto: Zahradní nábytek nemusí být z plastu!, Foto: istock.com

Zahrada na balkoně

Hodně lidí touží po zahradě a nakonec se musí spokojit s pár květináči. Pokud máte balkon a jeho rozměry vám to dovolí, udělejte si na něm minizahrádku. Přispějete tak i okolí, na dům bude i z ulice hezčí pohled. Vybírejte květiny, které nejsou vyloženými alergeny (kvůli sousedům) a sáhněte zejména po bylinách, které můžete použít i při vaření. 

Návrat k užitkovým zahradám

Pamatujete, jak vaše babička opečovávala mrkev, okurky, papriky a další zeleninu? My si je koupíme v obchodech a nebo na farmářských trzích, ale už ztrácíme představu o tom, jakou to dá práci, než něco vyroste. Vyzkoušejte si proto pěstování. Začít můžete bylinkami, ale zkuste i rajčata. Těm se bude dařit i ve velkém kbelíku. Pokud skombinujete praktickou i okrasnou funkci zahrady, vyhráli jste! 

Zahrada na balkoně poslouží i k vypěstování rajčat Foto: Zahrada na balkoně poslouží i k vypěstování rajčat, Foto: istock.com

Konec exotických rostlin 

Rok 2018 by měl přát skromnějším rostlinám, které najdeme v našich luzích a hájích. Dejte příležitost vřesu, mechu, skalničkám, lesním jahodám a borůvkám. Ze stromů vybírejte třeba vrby. Pokud nenáročné rostliny spojíte s výraznými barvami zahradního nábytku z druhého bodu, dosáhnete originálního vzhledu zahrady. Bude působit extravagantně a přitom skromně. 

Luční kvítí se letos vrátí Foto: Luční kvítí se letos vrátí, Foto: istock.com

Kameny

Využijte toho, že se vyskytují v různých velikostech a barvách. Co takhle umístit jeden velký balvan doprostřed zahrady a nebo několik větších umístit do těsné blízkosti. Je jen na vás, jak si s nimi pohrajete. Můžete použít i ty opracované třeba do krychlí a dodat zahradě lehce geometrický vzhled. 

Kameny mohou být i praktické Foto: Kameny mohou být i praktické, Foto: istock.com

Další články:

Jaké trendy nás čekají v roce 2018?

6 nejzajímavějších trendů v interiérovém designu pro rok 2018: Zkusíte je všechny?

Bydlení ve mlýně je jako z pohádky.

GALERIE: Bydlete jako v pohádce! Tento romantický mlýn se třemi ložnicemi a kouzelnou zahradou je na prodej

Zvládne tam bydlet i v zimě

Teenager se odstěhoval do vlastního: Postavil si geniální 9 m2 velký dům na zahradě rodičů

reklama

Článek je zařazen v: květiny , zahrada , zelenina , proměna , pěstování , rajčata , trendy , balkón , 2018

reklama

Přečtěte si také