Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Jezte ostružiny a přestanete stárnout

Ostružiny jsou skvělým bojovníkem proti rakovině, zastavují stárnutí mozku u savců a hlavně chutnají tak božsky.
Vydáno: 24.08.2016
Ostružiník/Rubus fruticosus
Autor: Thinkstock Ostružiník/Rubus fruticosus

Vy ještě na zahradě nepěstujete ostružiny? No tak šup, rychle… Pokud máte jen trochu místa, určitě si je vysaďte. Ostružiník není na pěstování tak náročný jako maliník, přitom je stejně chutný, ne-li chutnější (to je samozřejmě individuální hodnocení). Zrovna teď, kdy se ostružiníky černají chutnými plody, je čas přemýšlet, kam ho na jaře vysadíte.

Ostružiny jsou nejen chutné, ale i zdravé
Autor: Thinkstock Ostružiny jsou nejen chutné, ale i zdravé

Černé plody ostružiníků jsou nejen skvělou pochoutkou, ale také zásobárnou mnoha vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek pro naše zdraví. Dejte si v sezoně misku ostružin a zapomeňte na vitamínové tablety. Ostružiny jsou bohaté na vitamín C, B, kyselinu listovou, karoten, draslík, hořčík, vápník, železo a bioflavonoidy. Navíc ostružiny, ale i maliny a malinoostružiny prakticky zastavují kyslíkové stárnutí mozku savců. 1 polévková lžíce plodů nebo šťávy 3x denně (nebo 1 kávová lžička ostružinové marmelády 3x denně) představují značnou podporu nemocnému organismu a již jedna lžíce denně je prevencí řady onemocnění od nachlazení až po rakovinu a řadu onemocnění včetně zápalu plic, hyperfunkce štítné žlázy, křečových žil (zdroj: Wikipedie).

Pokud máte opravdu velký pozemek, věnujte ostružiníku pořádný kus půdy a on si bude žít svým životem a plodit jako v divoké přírodě. Protože ale zpravidla tak velkou zahradu nemáme a hlavně se chceme o všechny rostliny starat tak, jak se má, řekneme si, jak se o něj starat.

Pěstování

Další užitečné informace najdete v naší Encyklopedii. Ostružiník potřebuje oporu – jinak bude polehávat a promění se neproniknutelnou houštinu. Můžete mu vyhradit kus plotu nebo pro něj vytvořit speciální drátěnou konstrukci.

Klíčový je správný řez ostružiníku, který provádíme na jaře. V prvním roce dlouhé výhony zkrátíme tak, že necháme jen 2–3 pupeny. Jakmile pak dorostou výšky cca 1 metr, opřeme je o plot či konstrukci a připevníme. První i druhý rok rostlině necháváme jen 2–3 výhony, aby náležitě zesílila, pak necháváme šest výhonů, ostatní odstraníme u země.

Bez černý

Černý bez je cenné ovoce. Víte, jak ho usušit?

Teď na konci srpna a začátku září nás čeká jen kosmetický řez – odplozené výhony stejně jako u maliníku odumírají, proto je odřežeme u země.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Borůvka lesní/Vaccinium myrtillus - detail

Chcete zhubnout? Vyrazte na borůvky!

Jiřinka/Dahlia

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Bohužel bez chemie to nejde

Napadla vaše rajčata plíseň? Poradíme, jak s ní zatočit


Článek je zařazen v:

reklama