Z červeného rybízu můžete udělat skvělou šťávu, vánoční marmeládu či pikantní želé
Pikantně nakyslý červený rybíz je osvěžující letní ovoce, které po generace nechybí snad na žádné zahrádce. Šťavnaté drobné bobule nabité vitaminy jsou skvělé čerstvě utržené, dodají šmrnc moučníkům a dezertům, tradičně se z nich připravují domácí zavařeniny. Je jen na vás, jak si letos rybíz užijete, třeba vás inspirují naše recepty na rychlou šťávu, želé s rozmarýnem či linecký džem.
Rod rybízu neboli meruzalky (Ribes) zahrnuje více než sto druhů.
- U nás se nejvíce pěstuje pikantně nakyslý rybíz červený (Ribes rubrum), který dozrává podle odrůdy od června do konce srpna.
- Mnohem méně je u nás vidět rybíz bílý, který se sklízí zhruba v druhé polovině července a má bobule o poznání sladší, jemnější a aromatičtější než červený. Plody jsou bílé až žluté, některé odrůdy jsou průsvitné.
- V poslední době se můžeme setkat s rybízem růžovým, který dozrává během července, je ze všech nejsladší a nejvíc se hodí pro přímé mlsání.
- Oblíbený je také nejaromatičtější a nejzdravější rybíz černý (Ribes nigrum), ten se sklízí zhruba od začátku července do poloviny srpna, bobule v hroznech zrají většinou nerovnoměrně. Více se o černém rybízu dozvíte zde.
Šťavnaté drobné bobule rybízu jsou nabité vitaminy. Skvělé jsou čerstvě utržené, dodají šmrnc moučníkům a dezertům, tradičně se z nich připravují domácí zavařeniny. Zdroj: iStock
Proč jíst červený rybíz
Rybíz je zejména bohatým zdrojem vitaminů C a E, dále vitaminů skupiny B a provitaminu A, obsahuje tak zinek, vápník, draslík, hořčík, železo a rutin.
Plody červeného rybízu pomáhají při chorobách z nachlazení, posilují oslabený organismus a zvyšují jeho obranyschopnost. Díky rutinu zlepšují stav cévních stěn, je tedy vhodný při křečových žilách či hemoroidech. Listy se používají v lidovém léčitelství k léčení střevních chorob, podporují správné trávení a působí močopudně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Maliny, rybíz i jahody zvyšují chuť na sex. Pokud je tedy sníte celé
Červený rybíz v kuchyni
Drobné červené bobule mají výraznou, příjemně kyselou chuť a v létě jsou v čerstvém stavu velice osvěžující, hodí se do nápojů a zmrzlin a dezertů. Své nezastupitelné místo mají při sladkém pečení moučníků, za vyzkoušení rozhodně stojí bábovka ze šlehačky nebo bublanina. Tradiční jsou rybízové zavařeniny, sirupy či vína a likéry. Bobule rybízu se dají velmi dobře zmrazit a sušit.
Rybízové želé s rozmarýnem
Ingredience
- 500 g kuliček červeného nebo bílého rybízu
- 500 ml vody
- asi 1/2 lžičky najemno nasekaného rozmarýnu
- 1 balíček Gelfixu Klasik 1:1
- 1150 g cukru krystalu
Postup
Červený nebo bílý rybíz s vodou povaříme asi 5 minut v kastrůlku. Sejmeme, přikryjeme pokličkou a necháme 10–15 minut stát. Pak scedíme přes plátno nebo husté sítko, rybíz dobře vymačkáme. Ze šťávy odměříme 750 ml. Gelfix smícháme se 2 lžícemi cukru a přidáme do šťávy. Za stálého míchání asi 1 minutu povaříme. Do ovocné šťávy přimícháme rozmarýn a zbytek cukru a za stálého míchání přivedeme k varu. Vaříme minimálně 5 minut a sejmeme. Na talířek kápneme lžičku právě svařeného želé. Pokud je po vychladnutí málo tuhé, vmícháme 2 lžičky kyseliny citronové. Odeberme případnou pěnu a ihned plníme až po okraj do připravených skleniček. Uzavřeme víčkem, obrátíme dnem vzhůru a po dobu 5 minut necháme stát na víčku.
Rybízový džem àla linecká vánoční marmeláda
Ingredience
- 400 g jahod
- 600 g červeného rybízu
- 800 g cukru
- špetka mleté skořice
- 1 balíček ovocného pektinu
- kyselina citronová podle potřeby (asi 1 lžička)
Příprava
Ovoce rozmixujeme a směs propasírujeme přes síto, abychom se zbavili peciček z rybízu. Do propasírovaného ovoce přidáme ovocný pektin smíchaný s cukrem a skořicí a přivedeme k varu. Protože rybíz bývá dost kyselý, kyselinu citronovou přidáváme opatrně, ale nevynechme ji kvůli konzervaci. Plníme do horkých čistých skleniček a sterilujeme otočením víčka dolů.
PŘEČTĚTE SI: 7 důvodů, proč jíst maliny. Jak je vypěstovat a udělat z nich dort nebo džem
Extra osvěžující limonáda
Zbytky z pasírování (slupky s pecičkami a zbytkem dužiny) nevyhazujeme, ale zalijeme je jemně perlivou vodou, po půlhodince scedíme, osladíme rybízovým nebo bezovým či rebarborovým sirupem a máme osvěžující limonádu.
Rychlá rybízová šťáva
Ingredience
- asi 500 g červeného rybízu (300 ml rybízové šťávy)
- 250 g cukru
- 2 l vody
Příprava
Z kuliček červeného rybízu nejprve uděláme nejlépe na strojku nebo v odšťavňovači šťávu. Odměříme 300 ml, smícháme s vodou, přidáme cukr a zahříváme – nevaříme, dokud se cukr nerozpustí. Nalijeme do lahví a dáme do ledničky. Rybízová šťáva je výborná na přípravu domácí limonády nebo na oslazení čaje.
Pikantní roláda s čokoládou
Ingredience na těsto
- 4 vejce
- 120 g cukru
- 1 balíček vanilkového cukru
- 100 g hladké mouky
- 1 sáček pudinku s čokoládovou příchutí
Ingredience na náplň a ozdobení
- 250 ml smetany ke šlehání
- 1 balíček želatinového ztužovače
- 100 ml vlažné vody
- 200 ml kefírového mléka nebo bílého jogurtu
- asi 300 g čerstvého červeného (dá se použít i černý. bílý nebo růžový) rybízu
- ½ balíčku tmavé polevy
Příprava
- Na těsto ušleháme elektrickým ručním šlehačem vejce, cukr a vanilkový cukr do pěny. Smícháme mouku s pudinkovým práškem a zlehka ručně vmícháme do pěny. Těsto nalijeme na plech vyložený papírem na pečení a uhladíme. Vložíme do předehřáté trouby 200 °C a pečeme asi 12 minut.
- Upečený korpus ihned vyklopíme na papír vysypaný moučkovým cukrem. Papír na pečení lehce potřeme vodou a opatrně stáhneme. Roládu zavineme a necháme vychladnout.
- Na náplň ušleháme elektrickým ručním šlehačem na středním stupni smetanu ke šlehání dotuha.
- Želatinový ztužovač připravíme s vodou podle návodu na obale a vmícháme kefírové mléko nebo bílý jogurt. Nakonec zlehka vmícháme šlehačku.
- Náplň rozetřeme na vychladlý korpus a posypeme asi 250 g rybízu. Zavineme roládu a nejméně hodinu necháme v ledničce.
- Na ozdobení rozpustíme polevu podle návodu na obale. Roládu ozdobíme rozpuštěnou polevou a posypeme zbylým rybízem.
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, cs.wikipedia.org, fresh.iprima.cz